Vsebina košarice

Vaša košarica je prazna.

Cena

Zaklepanje računalnikov in drugih naprav

Tehnik Maks
Tehnik Maks
Pred 445 dnevi
·
Čas branja: 2 minuti
·
Poslušaj vsebino

Domači namizni računalnik, ki se praviloma nahaja na enem in istem mestu, je smiselno zakleniti z dobrim geslom. Tako boste zavarovali dostop do podatkov v napravi.

... in prav je tako, saj je to prvi korak k omejevanju kibernetskih napadov in drugih zlorab.

Tako nas danes ob prvem zagonu novega računalnika oziroma namestitvi operacijskega sistema ta pozove, naj si nastavimo geslo in nas tudi opozori, če je to prekratko ali premalo varno. Dobro geslo nepovabljenim prepreči dostop do našega računalnika in dokumentov ter storitev, ki jih imamo na njem, zato si najprej oglejmo ključne lastnosti dobrega gesla.

5 pravil za dobro geslo

  1. Dobro geslo mora biti dolgo, kar je nekoč pomenilo vsaj 6 znakov, danes pa strokovnjaki za varnost priporočajo vsaj 12, če ne 16. Večja dolžina gesla pomeni večjo varnost pred napadi surove sile (tj. z večkratnim poskušanjem), vendar pa geslo ni nič bolj varno, če ga je mogoče preprosto uganiti.
  2. Zato za najbolj varna veljajo gesla, ki so naključna kombinacija črk, številk in drugih znakov, a si je takšna seveda izredno težko zapomniti. Zato strokovnjaki priporočajo tudi krajše stavke ali verze iz pesmi, pri katerih določene znake zamenjamo s simboli oziroma vanje dodamo ločila.
  3. Gesla morajo biti edinstvena, kar pomeni, da za vsako storitev uporabljamo drugačno geslo. Če imamo povsod eno in pride do razkritja ali kraje podatkov pri katerem ponudniku storitev, so potem razkrita vsa naša gesla.
  4. Ker si je tovrstna gesla težko zapomniti je priporočljiva uporaba rešitev za upravljanje gesel oziroma password manager po angleško. To so orodja oziroma storitve, ki varno shranijo vsa naša gesla in nam svetujejo pri izbiri novih. Na novih iPhonih in računalnikih Mac je takšna aplikacija Gesla/Passwords, ki je del operacijskega sistema, na Androidih in v brskalniku Chrome pa najdemo Googlov upravitelj gesel/Google Password Manager.
  5. Naslednje ne velja za dostop do računalnika, velja pa za druge storitve: geslo je še bolj varno, če uporabimo dvojno preverjanje (2FA), kjer moramo za prijavo vnesti šifro, ki jo prejmemo prek e-pošte, sporočila SMS ali generatorja gesel. Vseeno pa se ni priporočljivo pretirano zanašati na to rešitev in ignorirati zgornjih nasvetov.

Če vas podrobneje zanima kako ustvariti dobro geslo, pa preberite blog v povezavi!

Biometrija - pomoč pri varnosti

Še ena rešitev, ki lahko pomaga pri obvladovanju gesel, so biometrični bralniki. To sicer zveni zelo visokotehnološko – in tudi je –, a nas jih večina že uporablja na mobitelih. Bralniki prstnih odtisov in prepoznave obraza, kot je denimo Face ID na iPhonu, nam omogočajo, da namesto vnosa gesel izkoristimo prepoznavo naših edinstvenih fizičnih lastnosti. Večina sodobnih bralnikov je izredno zanesljivih in jih lahko uporabljamo za dostop do telefona in storitev, ki zahtevajo visoko raven varnosti, kot denimo e-bančništvo.

Tudi najbolj varno geslo ne koristi, če pustimo računalnik vklopljen, ko gremo proč. Če imamo prenosnik, ga lahko preprosto zapremo, če uporabljamo namizni računalnik, pa je priporočljivo, da ga zaklenemo s pritiskom na določene tipke (odvisno od operacijskega sistema) ali pa nastavimo zaklepanje ob vklopu ohranjevalnika zaslona s čim krajšim časom nedejavnosti.

Vsa ta pravila veljajo za omejevanje dostopa do našega računalnika, mobitela, igralne konzole in raznih storitev, ki jih uporabljamo na teh napravah. A varno geslo je le prvi korak k varnosti, pomembna je tudi zaščita pred virusi, zlonamernimi napadi in drugimi grožnjami. Za zaščito pred številnimi priporočamo storitev Varen splet, ki zaščiti vaše naprave pred grožnjami iz interneta na ravni omrežja.

Varnost za otroke in pred otroki

Ključni razlog za zaklepanje domačega računalnika je tudi varnost pred otroki, ki bi lahko z brkljanjem pobrisali ključne datoteke ali pomotoma pošiljali službeno e-pošto. Če želimo, da otroci tudi zares uporabljajo računalnik, telefon ali drugo tehnološko napravo, pa je priporočljivo, da jim naredimo ločen račun za prijavo in omejimo dostop do stvari.

Tako lahko s storitvijo Varen splet med drugim omejimo določenim napravam dostop do pornografskih spletnih strani, strani z igrami na srečo, pa tudi do družabnih omrežij in strani z igrami, sicer pa imamo na voljo več različnih rešitev in storitev, ki omogočajo razne načine omejitve dostopa. Nekatere so bolj preproste, recimo na ravni usmerjevalnika, kjer lahko posameznim napravam omejimo dostop do določenih spletnih strani in skupno dolžino povezave v internet. Druge so nekoliko bolj kompleksne in zahtevajo namestitev posebne programske opreme, ki nato omeji aktivnosti na računalniku ali mobitelu (npr. igranje iger, uporabo programov za klepet in družbenih omrežij).

Določene ravni omejitev za otroke imajo tudi naprave zabavne elektronike, denimo televizorji, NEO Smartbox in večina pretočnih storitev. Tako lahko na NEO ustvarimo profil za otroka in mu v Otroškem parku omejimo nabor kanalov na njegovo starost. Podobno lahko uredimo v pretočni videoteki Max in na mnogih podobnih storitvah in napravah, denimo tudi na igralnih konzolah, kot je PlayStation. Tako lahko posameznim računom določimo starostne omejitve (nastavitev Family Management), z geslom zaklenemo račune ali pa kar celotno konzolo.

Varnost naših računalnikov, mobitelov in drugih naprav je pomembna. Tako za zaščito pred nepridipravi, ki bi nam želeli škodovati ali pa se na naš račun okoristiti, kot tudi pred otroci in domačimi živalmi, ki lahko z nekaj nerodnosti naredijo veliko škode. Zato zaklenite svoje naprave z gesli in upoštevajte ostale varnostne ukrepe, da si zagotovite brezskrbno delovanje svojih naprav in miren spanec.

Si Cert Logo 434Px

Si.cert odzivni center

SI-CERT (Slovenian Computer Emergency Response Team) je nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost.

Safe Si Logo 434Px

Safe.si središče za pomoč

SAFE.SI od leta 2005 deluje kot nacionalna točka osveščanja otrok in najstnikov o varni rabi interneta in mobilnih naprav.

Varni Na Internetu Logo 434Px

Varni na internetu

Projekt Varni na internetu izvaja nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT, ki deluje pod okriljem javnega zavoda Arnes.