Namenimo nekaj besed podatkom, pri katerih se na internetu vse začne in konča. Vse varovalke naprav in omrežij so namreč namenjene temu, da zavarujete dostop do svojih podatkov in vsebin.
A to ne pomeni, da ni smiselno premisliti tudi o varnostnih kopijah najbolj pomembnih podatkov in vsebin (npr. poslovni podatki, fotografije, domači posnetki, imeniki), s katerimi boste poskrbeli, da svojih spominov, dokumentov in drugih vsebin ne boste trajno izgubili. Varnostno kopiranje in hramba vsega, kar niste pripravljeni nemudoma izbrisati in zavreči, je torej zelo priporočljiva praksa.
Pri varnostnih kopijah podatkov je ključno, da jih redno obnavljate in s tem zagotavljate ažurnost zavarovanih podatkov. Nič ne pomaga, če varnostno kopijo naredite enkrat, nato pa pozabite shranjevati nove podatke, ki so nastali po prvem kopiranju.
Delo vam pri tem lahko olajšajo številni sistemi oziroma rešitve, ki vaše podatke z računalnika, tablice ali mobitela samodejno prenašajo v spletno hrambo (t. i. rešitve v oblaku so recimo Sync, zelo razširjena je Dropbox, pa iCloud itn).
Te rešitve pa vam tudi omogočajo delitev recimo videov ali fotografij sorodnikom ali prijateljem. Omogočajo pa tudi pripravo ali urejanje vsebin s strani več ljudi, kar je še posebej priporočljivo za šolske oz. študijske projekte ali naloge.
Preverite tudi našo storitev, ki vam zagotovi, da boste ostali varni na internetu!
Mnogi programi oziroma mobilne aplikacije vsebujejo občutljive podatke oziroma omogočajo dostop do njih, zato jih je vredno dodatno zavarovati.
Ne glede na to, ali govorimo o mobitelih, tablicah oziroma prenosnikih ali namiznih računalnikih, naj postanejo nadgradnje in nameščanje varnostnih popravkov programske opreme vaša dobra navada. S popravki proizvajalci skrbijo za zagotavljanje optimalne varnosti programov ter nove funkcije, hkrati pa vam za to ni treba storiti ničesar drugega, kot vsake toliko časa dovoliti prenos popravkov in počakati na dokončanje postopka nadgradnje.
To seveda pomeni, da je priporočljivo uporabljati programe, za katere imate licence, oziroma odprtokodno programsko opremo, saj boste deležni vseh popravkov in zagotovili pravilno delovanje svojih naprav. Piratska programska oprema namreč velikokrat vsebuje zlonamerno kodo oziroma viruse, ki lahko resno ogrozijo vaše podatke in programsko opremo.
Nameščene imejte programe, ki jih redno uporabljate. Sploh pri mobitelih in tablicah se zgodi, da nanje namestimo mnoge igre in aplikacije, se z njimi zabavamo krajši čas in potem nanje pozabimo. Mnoge mobilne aplikacije si zagotavljajo prihodek tudi s prikazovanjem oglasov in trženjem uporabniških podatkov. Z velikim številom nameščenih aplikacij prispevate k temu, da vaši podatki pršijo na več koncev. Hkrati pa se lahko zgodi, da bo zaradi varnostne luknje v kateri od pomanjkljivo izdelanih aplikaciji ogrožen celoten operacijski sistem na vaši napravi.
Varna raba interneta je izjemno pomembna, zato se moramo o te temi nenehno izobraževati!
Si.cert odzivni center
SI-CERT (Slovenian Computer Emergency Response Team) je nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost.
Safe.si središče za pomoč
SAFE.SI od leta 2005 deluje kot nacionalna točka osveščanja otrok in najstnikov o varni rabi interneta in mobilnih naprav.
Varni na internetu
Projekt Varni na internetu izvaja nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT, ki deluje pod okriljem javnega zavoda Arnes.