Vključite zaklepanje zaslona s PIN-kodo, vzorcem ali geslom.
V mobitelih in tablicah so shranjeni mnogi osebni podatki in vsebine. Zagotovo ni prijetno, če klici, SMS-i, slike, videi, spletno brskanje in še kaj pridejo v roke nepovabljenim.
Vsi mobiteli in tablice imajo možnost vklopa gesla, s katerim omejite dostop do naprave. Najbolj enostavno varovanje mobitela je zaklepanje zaslona z dobrim geslom. To geslo je lahko določena številka ali vzorec, ki ga narišete s prstom po zaslonu. Večina mobitelov ponuja še zaklepanje z biometričnim geslom, torej s prstnim odtisom ali s prepoznavo obraza s sprednjo kamero. Vse te načine zaklepanja mobitela in tablice lahko najdete v nastavitvah naprave (običajno v sklopu Varnost).
Zaklepanje zaslona je nujno že zaradi možnosti, da bi koga pomotoma poklicali. Poleg tega zaščiti naše podatke in dokumente, če mobitel izgubimo, nam ga ukradejo, ali če pride v roke otrokom. Priporočljivo je uporabiti PIN-kodo, ki šteje vsaj 6 znakov, da je ni prelahko uganiti.
Skoraj vsi novi mobiteli in tablice ponujajo možnost biometrične identifikacije s prepoznavo prstnega odtisa ali obraza, nekateri tudi oboje. Vsi novejši sistemi so povsem varni in jih ni mogoče preslepiti s fotografijami ali podobnimi triki. Priporočljivo je vklopiti funkcijo »Zaznava pozornosti«, ki preveri, ali med prepoznavo obraza gledate v telefon – s tem namreč preprečite, da bi kdo drug odklenil vaš telefon, ko spite.
Bistvo samodejnega zaklepanja je, da nam ni treba skrbeti, ali smo telefon zaklenili, saj se to zgodi samodejno, ko se zaslon zatemni.
Z iOS 18 lahko nastavite dodatno zaščito s prepoznavo obraza za posamezne aplikacije in tako poskrbite, da ne bodo drugi denimo dostopali do vaših dokumentov ali igrali naslednjega nivoja vaše najljubše igre, če jim posodite mobitel.
Nove SIM-kartice so zaklenjene s PIN-kodo, ki je potrebna za povezavo v mobilno omrežje. Tako zaklenjen telefon sicer lahko še zmeraj uporabljate in se prek povezave WiFi tudi povezujete v internet, ne morete pa klicati ali uporabljati mobilnega interneta. Z zaklenjeno SIM-kartico preprečite tudi, da bi jo ob kraji telefona tat lahko uporabil za klice na drugi napravi in vam tako povzročil neželene strošek, sploh med potovanjem v tujini.
Preverite tudi vse, kar morate vedeti ob kraji ali izgubi telefona!
Si.cert odzivni center
SI-CERT (Slovenian Computer Emergency Response Team) je nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost.
Safe.si središče za pomoč
SAFE.SI od leta 2005 deluje kot nacionalna točka osveščanja otrok in najstnikov o varni rabi interneta in mobilnih naprav.
Varni na internetu
Projekt Varni na internetu izvaja nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT, ki deluje pod okriljem javnega zavoda Arnes.