NEO je edina platforma z glasovnim modelom v slovenščini, s prihajajočimi izboljšavami pa bo gledalcem prinesla še boljše in prijaznejše storitve. Oglejmo si, katere novosti prihajajo.
Telekom Slovenije pri razvoju glasovnega modela, ki omogoča preprosto upravljanje z vsebinami, sodeluje s Fakulteto za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani. Glasovni model vsebuje napredne algoritme za obdelavo naravnega jezika za razumevanje uporabnikovih ukazov ter strojno učenje za prilagajanje in izboljšanje storitve. To so orodja umetne inteligence, ki delujejo v ozadju teh storitev že več let.
Dokaz uspešnosti tega razvoja je podatek, da glasovne ukaze uporablja več kot 90 % uporabnikov TV-platforme NEO. Tako so lani uporabniki izrekli 177 milijonov glasovnih ukazov, letos pa pri Telekomu pričakujejo, da bo izrečenih več kot 200 milijonov govornih ukazov. Najpogostejši glasovni ukaz je menjava TV programa s povprečno 10 milijoni ukazov na mesec.
Nekaj zanimivosti:
Direktor razvoja produktov in storitev Luca Borzatta je na Telekomovi predstavitvi novosti razkril tudi nekaj storitev za platformo NEO, ki so še v razvoju. Tako je tudi v živo demonstriral govorno upravljanje pametnih televizij in NEO TV Lite s pametnim mobitelom. To pomeni, da ne bo več treba med blazinami kavča iskati daljinca, saj bomo lahko televizorju vse naročili kar prek telefona.
V razvoju je tudi Telekomova domača rešitev Pixli, ki zazna začetek oddaj in bo gledalcem omogočila, da pri Ogledu nazaj začnejo gledati točno na začetku oddaje. Zaradi netočnih elektronskih sporedov in daljših oglasnih blokov ter same narave produkcije TV programov dejanski začetek predvajanja oddaj na televiziji včasih ni povsem skladen z začetkom predvajanja po sporedu. Posledično gledalec pri izbiri Ogleda nazaj naleti na prejšnjo oddajo ali oglase in mora iskati pravi začetek. Pixli odpravlja to težavo, saj poišče dejanski začetek v trenutku prve scene ali špice in se je med demonstracijo odrezal brez napak.
Nedavni prenovi mobilne aplikacije NEO bo sledila prenova spletne strani Neo.io, ki bo prinesla še bolj poenoteno in boljšo uporabniško izkušnjo ter hitrejše delovanje.
Priporočilni sistem za TV-vsebine in vsebine iz videotek bo s prihajajočo prenovo pridobil nove funkcionalnosti. Umetna inteligenca bo omogočala še bolj osebno prilagojene priporočene vsebine. Še bolj zanimiva je precejšnja novost na našem trgu – samodejno ustvarjanje podnapisov v slovenskem in angleškem jeziku. NEO bo tako lahko pri Ogledu nazaj ponudil samodejno ustvarjene podnapise pri oddajah, ki jih nimajo in to tako v slovenskem ali angleškem jeziku, na voljo pa bo tudi samodejno prevajanje iz angleščine v slovenščino. Kasneje bodo morda dodani še drugi jeziki. S tem bo uporabnikom, ki imajo recimo težave s sluhom ali pa želijo zgolj TV poslušati čim bolj na tiho, omogočeno bolj kakovostno TV doživetje. Rešitev je v predprodukciji in bo na voljo v prihodnosti, vendar je demonstracija na predstavitvi delovala skoraj brezhibno.
Tudi Program zvestobe bo doživel nekaj izboljšav in bo dosegljiv iz NEO vmesnika na televizorju. Že v oktobru bo Telekom Slovenije predstavil povsem novo storitev SUPR Voznik, ki bo naročnikom paketov za mlade SUPR omogočila enostavnejšo pot do vozniškega izpita. Tako bodo lahko tečaj vozniškega izpita prek položnic za Telekomove storitve razdelili na 24 obrokov brez obresti, kar jim bo prineslo večjo finančno fleksibilnost, za sklenitev pa ne bodo potrebovali poroka.
Da bodo storitve NEO delovale še boljše, pa je Telekom Slovenije napovedal tudi nadaljnje nadgradnje fiksnih in mobilnih omrežij, predvsem z optiko in 5G, kar je temelj trajnostne infrastrukture. Ključne prednosti najsodobnejših mobilnih tehnologij so uporaba zasebnih omrežij 5G in priklop velikega števila naprav IoT. Že kmalu bodo 240 tisoč gospodinjstev ponudili možnost priklopa na optiko, pri tem pa načrtujejo nadaljnjo nadgrajevanje fiksnega omrežja, medtem ko na mobilnem segmentu že preizkušajo naslednje evolucijske stopnje omrežij, kot so 5G+, 6G in celo kvantne komunikacije.