Xiaomi Watch 2 je solidna pametna ura za svojo ceno. Preverite vse njene funkcionalnosti!
Ima veliko prednosti, vključno z velikim zaslonom, dobro avtonomijo baterije in širokim izborom senzorjev, tako da je primerljiva s konkurenčnimi pametnimi urami, a na voljo za opazno nižjo ceno.
Tehnične specifikacije: | |
Mere: | 47,5 x 45,9 x 11,8 mm |
Teža: | 36,8 g |
Barve: | Črna ali bela. |
Zaslon: | AMOLED, 3,63 cm (1,43 palca), 466 x 466 pik, 326 ppi |
Baterija: | 495 mAh, do 24 ur običajne rabe, do 65 ur v varčnem načinu |
Procesor in sistem: | Qualcomm Snapdragon W5+, WearOS |
Vmesniki: | Bluetooth 5.2, WiFi |
Pomnilnik: | 32 GB |
Vodotesnost: | 5 ATM |
Material: | Aluminij in steklo Gorilla Glass |
Garancija: | 1 leto |
Xiaomi Watch 2 je klasična pametna ura, ki jo poganja Googlov operacijski sistem WearOS in je torej združljiva z vsemi Androidnimi telefoni z Androidom 8 ali novejšim, ne zgolj s Xiaomijevimi. Zaslon je nekoliko večji kot pri predhodniku in primerljiv z zasloni Samsungovih in Huaweijevih standardnih modelov, kar velja tudi za ločljivost in osvetljenost.
Ohišje je iz aluminija, ki sicer ni najbolj trpežen material (vsaj v primerjavi s titanom iz katerega so številne športne ure), vendar je ura zaradi tega precej lahka. Prek zaslona se pne kaljeno, trpežno steklo Gorilla Glass, ki velja za precej vzdržljivega, a ne bo narobe, če si omislite dodatno plast zaščitnega stekla, saj nesreča nikoli ne počiva.
Uri je priložen en od treh paščkov: plastičen, vezen ali usnjen. V preizkusnem modelu je bil plastičen, za katerega se je v poletni vročini izkazalo, da bi lahko bolje dihal. Menjava paščka je preprosta, Xiaomi pa se je pri tem modelu odločil za standardno 22-mm različico, ki je združljiva tudi s paščki drugih proizvajalcev, tako da lahko hitro najdete zamenjavo, če vam priložena izbira ne odgovarja, ali če želite barvno popestriti svojo podobo z različnimi barvami in materiali.
Ura se vizualno bistveno ne razlikuje od konkurentov in podobno bi lahko dejali tudi za funkcionalnosti. Edino, kar takoj opazimo, da manjka, je možnost povezovanja v mobilna omrežja, tako da ure ne moremo uporabljati povsem samostojno brez mobitela. Kljub temu ima vgrajen mikrofon in več kot soliden zvočnik in lahko z njo dostopamo do digitalnega asistenta na mobitelu ter jo uporabljamo za klice, kadar sta napravi dovolj blizu za povezavo prek Bluetootha.
Iz telefona lahko v uro prenesemo tudi glasbo in podkaste, pri čemer obljublja možnost shranjevanja do 1000 pesmi. Pri tem je priporočljivo, da si pripravimo sezname predvajanja preden pustimo telefon doma, saj je brskanje po knjižnici na majhnem zaslonu ure dokaj zahtevno opravilo. To ni kritika Xiaomi Watch 2, temveč majhnosti uporabniškega vmesnika pametnih ur, kar upamo, da bodo v kratkem razrešili z umetno inteligenco obogateni digitalni pomočniki, kot je Google Gemini.
Ker Xiaomi Watch 2 temelji na Googlovem WearOS, ima široko podporo aplikacij in funkcionalnosti. Tako lahko na uro namestimo priljubljene aplikacije, kot so Google Maps za navigacijo, Spotify in YouTube Music za glasbo in podkaste, WhatsApp za komunikacijo, Stravo za šport, AccuWeather za vremensko napoved in druge. Številne so že nameščene na uri ob prvem zagonu, vključno z Google Wallet, ki omogoča mobilno plačevanje.
Ura prikazuje vsa obvestila iz mobitela – sporočila, družbena omrežja, novice, klice in podobno, in poleg tega tudi informacije in obvestila iz lastnih aplikacij, kot na primer navigacijo prek Google Maps. Uro upravljamo z zaslonom na dotik in dvema gumboma na desni. Zaslon je odziven (manj, če je moker) in omogoča preprosto premikanje po različnih namizjih (levo-desno in navzgor-navzdol). Lokacije posameznih aplikacij in funkcionalnosti si lahko prilagodimo po lastnih željah.
Zaslon AMOLED je izredno svetel in ob navedeni velikost in ločljivosti tudi pregleden. Kot je stalna praksa, je zaslon zmeraj aktiven, vendar dodatno zasveti, ko uro dvignemo k obrazu. Barve so jasne in žive tudi na direktni sončni svetlobi, črna pa je zares temna. Vsa ta barvitost in osvetljenost ima tudi negativno plat – precejšnji vpliv na trajanje baterije. Po podatkih proizvajalca naj bi polna baterija držala do 65 ur (torej skoraj 3 dni), vendar med preizkušanjem tega nismo uspeli potrditi. Ob polni osvetlitvi, uporabi širokega nabora senzorjev, športnih aplikacij in navigacije se je baterija praviloma izpraznila v enem dnevu.
Če smo že pri navigaciji, Xiaomi Watch 2 podpira prav vse satelitske sisteme (GPS, Galileo, Glonass, Beidou, QZSS), vendar je za vzpostavitev povezave pred začetkom športne aktivnosti ali navigacije potrebovala nekoliko dlje od Garmina. Pri vzporednem preizkusu z Garminom se je izkazala za enako natančno pri merjenju opravljene poti po brezpotjih.
Kot omenjeno ura vključuje veliko senzorjev in sicer:
Kot pri vseh urah je senzor za merjenje nasičenosti krvi s kisikom izredno požrešen za baterijo. Tudi sicer pri povsem zdravih ljudeh ta meritev ne pokaže bistvenih odstopanj, zato je priporočljiva uporaba predvsem pri določenih zdravstvenih stanjih. Med preizkusom je senzor za merjenje spanja podal dokaj natančne rezultate, vendar se pri le nekajdnevnem testiranju nisem mogel poglobiti v koristnost statističnih meritev, ki jih poda.
Med preizkušanjem med športnimi aktivnostmi se senzor za merjenje srčnega utripa ni izkazal tako dobro kot pri veliko bolj športno naravnanih Garminih. Sprva so meritve precej naključno preskakovale in so se unesle šele, ko je bil pašček zategnjen skoraj neudobno tesno. Po nekaj minutah nošnje je to neudobje sicer izginilo. Merjenje srčnega utripa je sicer še zmeraj imelo nekoliko daljše zamike pri zaznavanju sprememb kot bi si želeli. Sicer pa imajo te bolj ali manj vse ure, zato bolj resni športniki med treningi bolj zaupajo pasom za merjenje srčnega utripa okrog prsnega koša.
Športne aktivnosti lahko merimo s Xiaomijevi prednaloženimi aplikacijami, si naložimo Googlove ali tiste tretjih ponudnikov, kot je Strava. Čeprav so nekoliko rudamentarne, se Xiaomijeve rešitve dobro obnesejo in podpirajo tudi nekaj dokaj naprednih funkcionalnosti, kot je denimo samodejna prepoznava velikosti bazena pri plavanju. Žal Xiaomi Watch 2 nima samodejnega beleženja aktivnosti, tako da jih je treba ročno zaganjati preden se jih lotimo. Priporočljivo je nastaviti seznam priljubljenih, saj celoten nabor obsega kar 160 različnih športnih aktivnosti.
Ura je vodotesna, vendar zgolj do 5 ATM oziroma 50 metrov. To dejansko pomeni, da je povsem primerna za plavanje, SUP-anje, veslanje in snorklanje, za globlje potapljanje ali hitre vodne športe (npr. jet ski, smučanje na vodi) pa ne. Pri slednjih se namreč ob stiku z vodo pri višji hitrosti ustvari pritisk, ki presega teh 5 ATM, in lahko poškoduje uro.
Xiaomi Watch 2 podpira tudi možnost fotografiranja, pri čemer zaslon ure prikaže sliko iz kamere telefona, nato pa z uro tudi sprožimo sprožilec. To je še posebej koristno pri fotografiranju skupinskih portretov in selfijev.
Pametna ura Xiaomi Watch 2 je odlična izbira za vse, ki bi želeli elegantno pametno uro, da jim ni treba nenehno segati po mobitelu. Na zelo svetlem in preglednem zaslonu prikaže vsa obvestila in omogoča samostojno uporabo številnih funkcionalnosti, vključno z navigacijo, odgovarjanjem na sporočila in klici.
Za občasne rekreativce je Xiaomi športna ura primerna, ker omogoča beleženje aktivnosti in spremljanje osnovnih indikatorjev zdravja in počutja. Vsekakor bi bilo dobrodošlo, če bi baterija zdržala nekoliko dlje, vendar je pri tako ugodni ceni treba sprejeti tudi nekaj kompromisov.