Samsung Galaxy Tab S10+ in TabS10 Ultra sta odlična tablična računalnika, ki se pri pomembnih lastnostih razlikujeta le v različno velikih zaslonih.
Drugo je »precej enako«, vključujoč z umetno inteligenco, ki ju spreminja v resni pripomoček za ustvarjanje, pisanje zapiskov in še kaj nadvse zanimivega. Verjetno vas zanima, katerim iPadom se postavljata ob bok, kajne?
Tehnični podatki: | |
Procesor: | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm, 3,4 GHz); Immortalis-G720 MC12 |
Zaslon S10 Ultra/S10+: | 37 cm (14,6 palca)/31,5 cm (12,4 palca), 1.848 x 2.960/1.752 x 2.800 pik, AMOLED, 120 Hz, razmerje 16 : 10 |
Zvočniki: | 4 (stereo zvok), ni priključka za slušalke |
Kamere (zadaj): | 13 MP, f/2,0 in širokokotna 8 MP, f/2,2 |
Kamere (spredaj): | 12 MP, f/2,4 (S10 Ultra še 12 MP, f/2,2) |
Vmesniki: | WiFi 7/WiFi6e (S10+), bluetooth 5.4/bluetooth 5.3(S10+), NFC, satelitski sprejemnik |
Biometrija: | optično tipalo prstnega odtisa pod zaslonom |
Sistem: | Android 14, One UI 6.1 (sedem let podpore) |
Pomnilnik: | 12/ 256, 512 ali 1024 GB (S10 Ultra), ležišče za kartice |
Baterija: | 11.200 mAh (10.900 S10+) , 45 W (žično) |
Ohišje: | aluminij, utrjeno steklo; IP68 |
Drugo: | video 4K s 30 sličicami/sekundo, opcijsko magnetna tipkovnica in elektronsko pisalo |
Mere S10 Ultra/S10: | 326,4 x 208,6 x 5,4/ 285,4 x 185,4 x 5,6 |
Teža S10 Ultra/S10: | 718/571 g |
Garancija: | 2 leti |
Izbor procesorja je vsekakor zanimiv. Samsung ima dobre procesorje, ki poganjajo večino njihovih mobitelov, a se je kljub temu odločil za Mediatekov procesor. Predsodke na stran. Karkoli sem na tabličnem računalniku pognal, vse je delalo natanko tako, »kot se šika«. Naj bo to urejanje fotografij, igranje iger ali poganjanje algoritmov umetne inteligence, ki sta jih modela polna. Razlike med njima so minimalne in se poleg kapacitete baterije in dejstva, da ima Ultra dve sprednji kameri, poznajo v dobrih šestih centimetrih pri diagonalah zaslonov.
Oba sta torej »veliki plahti«, ki se v marsičem postavljata ob bok Applovim iPadom Pro. Razen v zmogljivostih procesorja, ki so, če proizvajalci naprav s sistemom Android to priznajo ali ne, v prednosti.
Presenetilo vas bo, kako tanko je kovinsko ohišje. Lastnost, po kateri zagotovo izstopata. Čeprav kaj dosti od tega verjetno ne boste imeli, kajti dober gospodar svojega zaščiti. Najbolje z ovitkom, ki je hkrati brezžična tipkovnica. Priporočljivo se je odločiti še za elektronsko pisalo (njegovo varno hranjenje je v gubi ovitka inovativna izboklina), da iz tako sestavljenega »ekvivalenta« tabličnega računalnika iztisnete čim več. Vse bolj postaja običajno, da sta tipkovnica in pisalo nujna priveska zmogljivejših tabličnih računalnikov. Samsungovi niso nikakršna izjema.
Ovitek s tipkovnico dobro ščiti zaslon pred poškodbami. Obenem zaslon drži pod kotom, ki je optimalen za delo. Kakovost tipkovnice je povprečna v primerjavi s »pravimi« za običajnejše računalnike. Razdalja med tipkami je s stališča ergonomije dovoljšna, česar ne morem reči za hod tipke. Ne bi se branil, če bi bil globlji, čeprav bi bil zaradi tega ovitek debelejši. S tem bi rešili še en zaplet. Mehka podlaga s tipkami onemogoča kolikor toliko normalno uporabo naprave na kolenih. Saj vem, Galaxy Tab S10 temu ni namenjen. A kaj, ko obstajajo primeri, ko ga ne morete nikamor postaviti, delo pa je treba opraviti. Ne rečem, da ga ni mogoče tako uporabiti. Pravim le, da takšno delo ni najbolj udobno.
Manjše razlike med tabličnima računalnikoma boste opazili s prostim očesom. Čeprav imata tanke robove okoli zaslona, so na modelu »ultra« še nekoliko tanjši, zato velikost ni toliko večja, kot bi zaradi večjega zaslona bila, če robov ne bi nežno stanjšali. Razlike v debelini ne boste zaznali. Dve desetinki milimetra še s kljunastim merilom težko izmerite, kaj šele zgolj z dotikom.
Na Samsungovih napravah vedno izstopajo zasloni. Tako je tudi tokrat, kajti zaslona Amoled sta perfektna. Živih in lepih barv, visokim kontrastom in globo črnino. Nekaj, s čimer se tablični računalniki z zaslonsko tehniko, ki sloni na tekočih kristalih, ne morejo kosati. Hkrati prilagaja osveževanje med 60 in 120 herci za optimalno kakovost slike ob čim manjši obremenitvi baterije. Z največjo hitrostjo osveževanja je zadoščeno predvsem željam in potrebam ljubiteljev grafično zahtevnejših mobilnih iger, medtem ko nižja frekvenca zadošča za dnevna opravila.
Mediatekov procesor ne sodi v sam zmogljivostni vrh, a je korektno opravil delo. Nisem opazil, da bi deloval slabo oziroma bi se mu »zatikalo« ob resnejših nalogah. Ravno tako se ohišje ni pretirano segrelo po zaključenem stresnem testu. Tega ne morem pripisati učinkovitemu delovanju hladilnih elementov, prej veliki kovinski hrbtni površini, ki dobro odvaja toploto.
Ker sta bateriji veliki, je avtonomija Samsungovih tabličnih računalnikov dolga. Stresni test je baterijo v eni uri Samsung Galaxy Tab S10 Ultra olajšal za 27 odstotkov napolnjenosti. To pomeni, da v razmerah delovanja na skrajnih mejah baterija zadošča za slabe štiri ure. Občutno manjša je poraba med gledanjem videa prek domačega omrežja z YouTuba ob 50-odstotni svetlosti zaslona. 8 odstotkov na uro, torej bi se lahko zabavali nekaj dlje kot 12 ur. Ni dobro, a tudi ne pretirano slabo.
Kljub tankosti so razvijalci uspeli najti mesta za štiri razmeroma dobre zvočnike. Rad pravim, da iz majhnega zvočnega gonilnika ne more bobneti. Zvok ima zakonitosti, ki se jim ne da ubežati. A vendar so zvočniki dokaj kakovostni in zadovoljivo glasni, saj sta tablična računalnika nenazadnje namenjena tudi gledanju filmov in serij s pretočnih storitev, za kar imata dovolj velika zaslona primerne razločljivosti.
Ultra ima spredaj celo dve kameri. Obe 12-milijonski, a eno s širšim pogledom od druge. Za vsak primer, če v bližini ni nobene druge naprave za selfi vesele družbe oziroma za kakovostnejše videokonference. Zadnji sta pri obeh enaki in služita namenu.
Tabličnega računalnika ne boste pogosto uporabljali za fotografiranje, zato ni presenečenje, da z zmogljivostmi in kakovostjo pretirano ne blestita. Zadostujeta za priložnostno fotografiranje in snemanje predavanja, morda kakšnega bežnega trenutka, a se ne moreta meriti s fotografsko vsestranskostjo Samsungovih mobitelov srednjega razreda.
To leto se vse vrsti okoli umetne inteligence, ki jo je Samsung poleg mobitelov uspešno pripeljal še na eno kategorijo mobilnih naprav. Na voljo so storitve, ki smo jih spoznali ob testih mobitela Samsung Galaxy S24 Ultra in obeh mobitelov s prepogljivim zaslonom (Samsung Galaxy Z Fold6 in Samsung Galaxy Z Flip6). Za nekatere je tablični računalnik verjetno celo primernejši od manjšega mobitela. Mednje zagotovo sodita pisanje zapiskov in generiranje slik na podlagi grobega skiciranja prizora ali predmeta.
Izostalo ni niti prevajanje v realnem času med podprtimi jeziki ter brisanje in dodajanje predmetov na fotografije. Te, ki ste jih posneli z vgrajenima kamerama, ali onimi, ki ste jih prenesli na napravo od drugje.
Zaradi večjega zaslona in podpore elektronskega pisanja je generiranje slik udobnejše in zabavnejše. Pri tej storitvi je zanimivo, da ponudi atraktivne rezultate veliko uporabnejše od pričakovanja. Izkazalo pa se je, da storitev ni vsemogočna. Nekaterih mojih čačk palme na majhnem samotnem otoku preprosto ni razumela. Izkazalo, da je težava v meni in ne algoritmu umetne inteligence. Ko so mu skice naredili drugi, bolj vešči skiciranja, so nastale zanimive slike, ki si jih lahko ogledate na zgornjih primerih.
Samsung Galaxy Tab S10+ in S10 Ultra sta vsekakor zanimiva tablična računalnika, ki zadostita potrebam zahtevnejših uporabnikov, ko nameravate svojega uporabiti še za kaj več kot le za konzumiranje vsebin. Kljub procesorju, ki ne sodi med najhitrejše, so zmogljivosti in strojne komponente prijetno usklajene, kar skupaj s perfektnim zaslonom, odstranljivo tipkovnico in elektronskim pisalom pričara spodobno zamenjavo za prenosni računalnik. Samsung obenem ne skriva, da ju je namenil predvsem mladim ustvarjalcem digitalnih vsebin, mi pa tem dodajmo še študente, saj se napravi s pomočjo algoritmov umetne inteligence zlahka prelevita v odlični napravi za pisanje zapiskov.