Vsebina košarice

Vaša košarica je prazna.

Cena

Test na dlani: Crosscall Stellar – X5

Marjan Kodelja
Marjan Kodelja
Pred 66 dnevi
·
Čas branja: 5 min
·
Poslušaj vsebino

Med robustnimi mobiteli, bolje zaščitenimi pred poškodbami, boste težko našli elegantnejšega in tanjšega.

Njegove zmogljivosti bodo nekatere zadovoljile, a malce zaskeli, da vanj kljub vsemu niso vgradili za odtenek boljših komponent.

Tehnični podatki:
Procesor:Qualcomm QCM5430 FP2 (2,1 GHz, 8 nm)
Omrežja:2G, 3G, 4G, 5G
Zaslon:16,5 cm (6,5 palca), LCD IPS, 60 ali 120 Hz, 1080 x 2400 pik, 450 kandel
Kamere (zadaj):50 MP glavna (80°) in 13 MP širokokotna kamera (120°)
Kamera (spredaj):16 MP
Vmesniki:WiFi6/6E, bluetooth 5,2, NFC, satelitski sprejemnik
Biometrija:tipalo prstnega v tipki za vklop
Sistem:Android 13 (lastno uporabniško okolje)
Pomnilnik:8/128 GB
Baterija:4500 mAh
Ohišje:plastika, utrjeno steklo, IP68
Drugo:stereozvočnika, podpora za eSIM, video 4K s 30 sličicami
Mere:172,4 x 80,1 x 11,9 mm
Teža:249 g
Garancija:5 let

Učinkovitejše zaščiteni mobiteli so vse redkejši »ptiči« v ponudbi, kljub temu da njihova uporabnost ni sporna. Popolni so za otroke in starejše oziroma vse, ki jim iz takšnega ali drugačnega razloga pogosto padajo iz rok. Francoski proizvajalec, eden redkih, ki v tej kategoriji vidi svojo priložnost, sicer raje govori, da so namenjeni ljubiteljem divjine in delavcem na prostem. Tako je lepše slišati, a ne spremeni dejstva, da so starostniki najhvaležnejši uporabniki. Komponente, od procesorja in kamer do zaslona, ki ne bodo zadostile potrebam zahtevnejših in aktivnih ljudi, njim največkrat zadoščajo, saj od svojih naprav ne zahtevajo najboljših in najnovejših dosežkov razvoja mobilnih tehnologij.

Manjša »opeka« od podobnih »opek«

Robustnejša ohišja sledijo zakonitostim, ki se jim brez vplivanja na zaščito ni mogoče izogniti. Mednje sodijo širši robovi okoli zaslona, debelejše zaščitno steklo, tanek okvir, ki tega obkroža in izstopa iz njegove ravnine, ter ohišje iz trde plastike, zaradi česar o estetiki nima smisla izgubljati veliko besed. Takšna je, o tem ni dvoma oziroma so malenkosti tiste, zaradi katerih se mi zdi, da je Stellar – X5 eden lepše oblikovanih mobitelov v svoji kategoriji.

Kot se za namen mobitela spodobi, boste na bokih našli dodatni tipki – poleg običajne za vklop in spreminjanje glasnosti. Tista pod tema je namenjena skoku v fotografsko aplikacijo, medtem ko oni na drugi strani zlahka prosto prilagajate namembnost. Med drugim je uporabna za hiter klic v sili, čeprav se mi zdi, da jo bo večina preprosto spregledala. Tipalo prstnega odtisa je integrirano v dokaj ozko tipko za vklop ter deluje hitro in natančno. To biometrično tipalo zagotovo sodi med tista, ki ne smejo več izostati. Mobilni telefon ima na hrbtu še krog s tuljavo in magnetom, ki je namenjen spajanju z različnimi dodatki. Med njimi sta bolj zanimiva namizni polnilni podstavek in zunanja baterija. Žal je dodatke treba dokupiti, saj niso priloženi kompletu.

Pričakovane zmogljivosti, a grenak okus ostaja

V tej kategoriji naprav zaenkrat še vedno kraljujejo zasloni LCD. Nič ni narobe s tem, vsi ne potrebujemo zaslonov OLED, če je prvi dovolj kakovosten. Večinoma je. Pogled nanj je prijeten, barve so dobro nastavljene in kontrasti lepi. Polna visoka razločljivost ravno tako zadošča. Manj me je navdušila svetilnost. Povečana odpornost zaslona proti padcem in praskam zahteva debelejšo utrjeno plast, ki pobere nekaj svetlobe in poslabša vidne kote. Slednje ni tako pomembno in svetilnosti je dovolj za dobro čitljivost zaslona na soncu, le med fotografiranjem, ko želi aplikacija prikazati čim bolj verodostojne barve in kontraste prizora, občasno na prostem in podnevi slabše vidite, kaj je v kadru.

Vem, da zmogljivosti, kakršnekoli že so, zadovoljivo marsikoga, a izbor procesorja me je presenetil. Gre za enega izmed industrijskih izvedb sicer bolj znane družine Snapdragon. Z zmogljivostmi se uvršča v rang Exynosa 1380, ki ga najdete v mobitelu Samsung Galaxy A35, in ima v primerjavi s komercialnimi Snapdragoni daljše obdobje podpore. Ne 'poka' torej od moči, a kljub temu dobro opravi z dnevnimi opravili. Nikdar nisem zaznal, da čemu ne bi bil kos, le grafično zahtevnih iger tokrat raje nisem naložil. Delovale bi, a gotovo ne tako, kot bi človek pričakoval, saj mobitel temu preprosto ni namenjen. So pa ocenili, da so zmogljivosti dovoljšne za bolj računalniška opravila. Stellar – X5 podpira namizni način (X-Space) in priklop monitorja. Ko storite to, zaslon postane sledilna ploščica in priložnostna tipkovnica. Zadeva deluje in je uporabna za preprosta pisarniška opravila: pisanje poštnih sporočil, brskanje po spletu na večjem zaslonu in podobno.

Poleg manjšega segrevanja med obremenitvenim testom tudi ni opaziti pretiranega omejevanja hitrosti jeder. Praktično je delovanje razmeroma stabilno in ne pretirano energijsko požrešno. Ura predvajanje videa z YouTuba v domačem omrežju in ob treh četrtinah svetilnosti zaslona 'pokuri' 7 odstotkov baterije. Cela torej zadošča za dobrih 14 ur. Ker ga ti, ki jim je mobitel namenjen, običajno ne uporabljajo prav pogosto, brez težav zdrži dva dni, morda celo več, preden je baterijo treba napolniti. Žal potem sledi manjše razočaranje. Ne duha ne sluha ni o kakšnem posebno hitrem polnjenju. Omeniti moram še zvočnika, ki nista napačna, a o kakšnih presežkih pri glasnosti ravno tako ne morem govoriti.

Prijetno in do uporabe prijazno okolje

Nisem zasledil, da bi Crosscall podal podrobno obljubo o številu nadgradenj operacijskega sistema, a ker so v mobitel vgradili industrijski procesor z daljšim obdobjem zagotavljanja varnostnih popravkov, verjamem, da so razmišljali o trajnostnih vidikih svojega izdelka.

Crosscall Stellar X5 Glavna Kamera Sirokokotna Kamera Vmesnik

Naložen je operacijski sistem Android 13 z dokaj čistim uporabniškim okoljem. V njem najdete številne aplikacije, katerih ime se začne s črko X. Nekatere so bolj, druge manj uporabne, medtem ko boste namesto tretjih raje uporabili katero drugo, bolj priljubljeno. Še najbolj zanimivi se mi zdita aplikacija X-Senzors, ki odčita in prikaže podatke z vseh tipal, ki jih mobitel ima, in X-Talk, ki posnema komunikacijski sistem »walkie-talkie«.

Med najbolj posrečene tudi ne sodi fotografska aplikacija. Vem, da se nanj hitro navadiš, vendar se vseeno nisem mogel znebiti občutka nerodnega in neposrečenega vmesnika. Moti že to, da je navidezni gumb sprožilnika enormno velik in zakriva del prizora, a nato preseneti še čuden način preklapljanja med kamerama oziroma različnimi goriščnicami. Namesto preverjenih in hitro dostopnih možnosti v slogu 0,5-krat, 1-krat in 2-krat, se je treba najprej dotakniti ikone kotnega merila in nato izbrati ozek (glavna kamera) ali širok (širokokotna kamera) pogled. Za vmesne stopnje ali 2-kratno digitalno povečavo, za kar ima tipalo glavne kamere dovolj pik, pa ni druge poti razen vlečenja s prstoma po zaslonu narazen ali skupaj oziroma prilagajanje povečave na skali, ki se takrat pojavi.

Fotografije vas znajo presenetiti

Bolje je pričakovati manj in dobiti več. Glede na dosedanje izkušnje s fotografskimi zmogljivostmi robustnih telefonov sem od Stellarja – X5 pričakoval, da se bo odrezal podobno. Širokokotna kamera se je, saj je povprečna, a tega ne morem zlahka reči za glavno.

Dnevne fotografije in videoposnetki glavne kamere so celo boljši, kot boste mislili po hitrem pogledu na zaslonu mobitela. Povsem zgledni so, z razmeroma dobrimi podrobnostmi in dinamiko. Niso sicer na ravni mobitelov, za katere boste odšteli okoli tisočaka, a zlahka primerljivi s tistimi iz srednjega zmogljivostnega razreda. Le umirjanje slike v videu bi lahko bilo manj sunkovito. Podobno dobro se glavna kamera v dnevnih razmerah odreže pri 2-kratni povečavi.

Nočne fotografije in videoposnetki so nekoliko slabši, prstne vmes ima gotovo tozadevno manj sposoben procesor, a še vedno se da v pravih razmerah posneti uporabno fotografije. Lažje, ko je mobitel v stojalu in težje 'iz roke'.

Širokokotna kamera žal ni na takšni kakovostni ravni. Ne bi bil presenečen, če bi dejali, da so jo vgradili z namenom, da mobitel nima zgolj ene kamere. Snema sicer lahko v razločljivosti 4K, vendar kakovost posnetkov daleč zaostaja za glavno kamero. Sprednja (selfi) kamera daje zadovoljive rezultate, a to je tudi vse, česar je sposobna.

Sklepna beseda za mobitel Crosscall Stellar – X5

Ideja robustnih telefonov je za določeno skupino uporabnikov zagotovo smiselna. Težava je pogosto v izvedbi, še bolj pa v ceni, saj ni sorazmerna z vgrajenimi komponentami ter funkcionalnostmi in zmogljivostmi mobitela. Crosscall Stellar – X5 v tem pogledu ni nikakršna izjema. Na ceno nima vpliva. Ker pa je razmeroma uravnotežen mobitel, ga vidim v dlaneh starejših in delavcev na prostem oziroma vseh tistih, ki jim mobilne naprave pogosto zletijo na tla. Dobijo napravo, katere zunanjost je skorajda neuničljiva, a hkrati še vedno elegantna in se pri večini nalog dokaj dobro obnese.

Preberite si tudi Test na dlani za mobilni telefon Crosscall Action-X5