V ospredju umetna inteligenca in še vedno 5G

Marjan Kodelja
Marjan Kodelja
Pred 29 dnevi
·
Čas branja: 4 min
·
Poslušaj vsebino

Svetovni mobilni kongres v Barceloni je bil prizorišče prikaza zanimivih izdelkov, med katerimi so za večino običajnih smrtnikov daleč najbolj zanimivi mobiteli.

Daljinsko krmiljeni robotski psi in humanoidi so prežali za vsakim vogalom, možno je bilo s pomočjo računalnika voziti avto, oddaljen 15 tisoč kilometrov, in občudovati bazno postajo 5G v brezpilotnem ležalniku ali Teslin Cybertruck z vzletiščem za dron na kesonu.

Nekako že kar tradicionalno je Lenovo pokazal svoje videnje prihodnosti prenosnikov, od ideje, da se zgornji od dveh zaslonov prepogne navzven, do vgradnje manjše solarne plošče v hrbtno ploščo. Še bolj konceptualne izdelke pa sem našel v razstavnem prostoru podjetja Samsung Display. Imajo zaslone, ki se zlagajo v vse mogoče smeri, pa tudi take, ki se navijajo na rolo.

Honor želi sodelovanje med proizvajalci

Honor se je na kongresu tokrat osredotočil predvsem na vizijo prihodnosti, namesto da bi poudarjal svoje izdelke. Kot pravijo, si prizadevajo za harmonično sobivanje med naravno inteligenco, ki temelji na ogljiku (torej ljudeh), in umetno inteligenco, ki temelji na siliciju. Ključ do tega cilja vidijo v treh fazah načrta Alfa. Najbolj zanimiva med njimi je trenutno prva, ki vključuje razvoj pametnih mobitelov in UI-agentov, zasnovanih tako, da delujejo lokalno ter učinkovito izkoriščajo zmogljivosti naprave ali oblačnih storitev, kot smo vajeni že zdaj.

Ker je usmerjenost v prihodnost del njihove strategije, je ena bolj oprijemljivih novosti podaljšanje podpore za mobitele serije Magic7 na sedem let. Poleg tega so predstavili še nekaj zanimivih naprav:

  • ultra lahek prenosnik MagicBook Pro 14,
  • tablico Honor Pad V9 z ločljivostjo 2,8K,
  • pametno uro Watch 5 Ultra z avtonomije baterije do 15 dni in
  • ergonomske slušalke EarBuds Open. Slušalke bodo menda prispele tudi na naš trg.

Samsung na »laks« obesil prihodnji dodatek ponudbe

Južnokorejsko podjetje je pričakovano pokazalo vse iz svojega arzenala oziroma celo več, saj so na vidno mesto v linijo obesili mobitele Samsung Galaxy S25 Edge, ki jih uradno še niso predstavili. Ideja je pokazati, da so ob tankosti še peresno lahki. Ob siceršnjih primerkih Galaxy S25, s katerimi razkazujejo »bogastvo« umetno-inteligentnih storitev, nekatere od teh delujejo še na sveže predstavljenih mobitelih srednjega zmogljivostnega razreda: Galaxy A56 5G, Galaxy A36 5G in Galaxy A26 5G.

Močan poudarek na fotografiji

Čeprav nadgradnje niso revolucionarne, temveč bolj postopne, je jasno, da se proizvajalci trenutno osredotočajo na dodelave obstoječih tehnologij, saj večjih prebojev ni na vidiku. V to zanko se je ujel še Xiaomi, ki je dogodek izkoristil za predstavitev letošnje premijske družine Xiaomi 15.

Ena izmed ključnih izboljšav je uporaba najnovejšega procesorja Snapdragon 8 Elite, še bolj pa izstopa povečanje ločljivosti periskopskega tipala kamere modela Xiaomi 15 Ultra, ki zdaj znaša 200 namesto prejšnjih 180 milijonov slikovnih pik. Pri razvoju objektivov in algoritmov obdelave fotografij je tudi tokrat sodelovalo priznano nemško podjetje Leica. Čeprav so preostale tri kamere ostale nespremenjene, vključno z enopalčnim tipalom glavne kamere, se od nove serije pričakuje vrhunska kakovost fotografij in videoposnetkov v različnih svetlobnih pogojih.

Za večino bo verjetno bolj zanimiv standardni model Xiaomi 15, ki ponuja podobno dobro fotografsko izkušnjo, saj odsotnost periskopskega objektiva in nekoliko manjše tipalo glavne kamere marsikomu ne bo predstavljalo večje pomanjkljivosti. Druge strojne komponente, vključno s procesorjem, ostajajo enake.

Poleg tega je Xiaomi nadgradil svoj sistem Hyper OS druge generacije, ki temelji na Androidu 15, pri čemer umetna inteligenca igra ključno vlogo. Danes vsi proizvajalci stremijo k vključevanju umetne inteligence, čeprav v praksi večinoma izkoriščajo Googlove rešitve. Tako lahko do generativnega pomočnika Gemini dostopate s podaljšanim pritiskom na gumb za vklop, na voljo pa je še množica drugih funkcij. Od vizualnega iskanja in prepoznavanja govora do prevajanja, pisanja besedil in napredne obdelave fotografij. Med zadnjimi novostmi so odstranjevanje neželenih predmetov s slik, širjenje prizora in spreminjanje neba. Xiaomi je prav tako nekoliko osvežil vizualno podobo sistema, dodal nov zaklenjeni zaslon ter posodobil predloge in oblikovne sloge.

Zložljivih mobitelov tokrat manj

Zložljivi telefoni še vedno niso del glavnega toka, a kljub temu vzbujajo zanimanje, saj ponazarjajo tehnološke zmogljivosti proizvajalcev. Na letošnjem kongresu sta izstopala dva modela, ki pri nas ne bosta naprodaj. Oppo Find N5 izstopa zaradi svoje izjemno tanke zasnove – v odprtem stanju meri v debelino le 4,6 milimetra (zložen 9,9 mm). Medtem pa Huawei Mate XT prinaša inovativno zasnovo z dvema pregiboma, zaradi česar ga nekateri imenujejo trikratno zložen telefon, čeprav to ni povsem natančno. Njegov 26-centimetrski (10,2-palčni) zaslon se na enem mestu prepogne navznoter, na drugem navzven, kar omogoča, da zunanja tretjina deluje kot zaslon v zloženem stanju in s tem odpravlja potrebo po dodatnem zaslonu.