Orodja UI so v zadnjem letu postala najbolj odmevna nova tehnologija in so vključena v vsako novo napravo. Ampak, kaj prav zares prinašajo te novosti in predvsem, kaj prinaša Googlov Gemini.
Orodja umetne inteligence temeljijo na velikih jezikovnih modelih, kar pomeni, da zmorejo ustvarjati nova besedila in podobe na osnovi predvidevanj, ki si jih zgradijo skozi obdelavo predhodnih besedil. Tako so denimo uporabna tudi kot iskalnik – sploh, kadar je treba zbrati podatke iz različnih virov. Prav iskanje z obkroževanjem na fotografiji (»circle to search«) je trenutno ena najbolj oglaševanih funkcionalnosti umetne inteligence pri novih telefonih z Androidom, ki jih omogoča prav Google Gemini. Oglejmo si še nekaj drugih.
V spletnem brskalniku je Google Gemini na voljo na naslovu gemini.google.com, v novih različicah Androida je integriran v operacijski sistem in v lastni aplikaciji, na iPhonih in iPadih pa ga najdemo v aplikaciji Google. V času pisanja je aplikacija na voljo zgolj za osebne račune Google in ne tudi za poslovne Google Workspace. Prav tako na iOS zaenkrat zahteva, da imamo jezik naprave nastavljen na enega od podprtih jezikov (npr. angleščino), in ne deluje, če imamo izbrano slovenščino (čeprav razume slovensko).
Google AI začnemo uporabljati s klikom ikone modre zvezde poleg napisa »Search«. Osnovni način je tekstovni, vendar Google Gemini podpira tudi prepoznavo govora (a na iOS ne v slovenščini), tako da se lahko z njim tudi pogovarjamo. Poleg tega lahko v pozivno okno vnesemo tudi fotografije, saj zmore prepoznati njihovo vsebino.
Če odprete Google Gemini v brskalniku, si naložite aplikacijo za Android ali ga poiščete znotraj aplikacije Google na iOS, program ponudi besedilno vrstico in pozove uporabnika, naj vnese »poziv« (angl. prompt). Ta poziv je lahko kakršnokoli navodilo ali vprašanje v povsem naravnem jeziku in to v slovenščini, angleščini ali kateremkoli drugem podprtem jeziku. Ena izmed najbolj osnovnih nalog je iskanje informacij, podobno kot z Googlovim iskalnikom. Ključna razlika je v tem, da Gemini ponudi enoznačne odgovore namesto povezav do različnih spletnih strani. Resda Google vse pogosteje na podoben način informacije servira nad rezultati iskanj, vendar pri iskalniku to velja samo za najpogostejša vprašanja, Gemini pa tako odgovori na vsako vprašanje. No, razen izjem. Vstavljene ima namreč varovalke, da ne sme podajati informacij o nevarnih rečeh, poleg tega pa se tudi izogiba nekaterim političnim temam.
Pozivi niso nujno samo vprašanja, lahko so tudi navodila. Tako lahko naročimo Gemini naj pripravi povzetek priljubljene knjige, filma, ali pa tudi zakonodaje, pravil iger, zgodovinskih dogodkov … Številni dijaki in študenti so orodja umetne inteligence hitro začeli uporabljati za pomoč pri pisanju domačih nalog, esejev, seminarskih nalog in drugih besedil, vendar je pri tem treba biti previden. Googlova umetna inteligenca, ravno tako kot vsa konkurenčna orodja, občasno dela napake, ki jim razvijalci strokovno rečejo »halucinacije«. Tako se zgodi, da navede citate iz napačne knjige, članka, zakona, ali pa si citat preprosto izmisli. Posledično velja za Gemini isto kot za ves internet – vsako informacijo je nujno preveriti.
Poleg tega velja pri uporabi besedil, ki jih je ustvarila umetna inteligenca, biti previden še na enem področju – slogu. Ker rešitve kot je Gemini temeljijo na velikih količinah obstoječega besedila, osnovni rezultat ni posebej izviren, temveč je v osnovi kar pretirano formulaičen in ga vsak sposoben bralec (npr. profesor) takoj prepozna kot delo umetne inteligence. Če torej naročimo Google Gemini, naj denimo pripravi seminarsko za geografijo, jo bo naredil v nekaj sekundah. A v rezultatu moramo najprej preveriti vse trditve, nato pa še izpiliti slog. To sicer prihrani nekaj časa, a obenem zagotovi, da smo tudi usvojili snov in pisanje. Zato tudi Google in ostali ponudniki orodij umetne inteligence vztrajajo, da so ta pomoč pri učenju in ne pomoč pri izogibanju učenja.
Google Gemini zmore ustvarjati tudi slike, vendar zaradi vprašanj, ki so povezana z zasebnostjo in varnostjo podatkov, ta funkcionalnost zaenkrat ni omogočena v državah Evropske unije, tudi Sloveniji. Nekateri konkurenčni izdelki so že uspeli razrešiti to prepreko, tako da jo bo najbrž kmalu ponujal tudi Google AI.
Googlova umetna inteligenca ni zgolj iskalnik in ustvarjalnik besedil. Lahko nam pomaga pri sestavljanju receptov glede na vsebino hladilnika, izbrati pravo športno uro glede na naše potrebe, zmogljivost in druge naprave, ki jih imamo, lahko nam predlaga kombinacije oblačil za posamezne priložnosti, ali pa celo pomaga programirati.
Še bolje se obnese pri pozivih k izboljšavam. Besedila, ki smo jih napisali, lahko lektorira, svetuje glede sloga in jih celo prevede. Pri tem resda ni nezmotljiv in kompleksne stavčne strukture, metafore ter simbolni pomeni ga hitro zmedejo, a za običajne dopise, zapiske in podobno je odlično orodje. Lahko nam zagotovi podporo pri bolj kompleksnih nalogah, denimo pripravah raznih načrtov, navodil ali poročil, odpravljanju napak v računalniški kodi in drugih opravilih.
Med najbolj odmevne sodi pomoč pri fotografijah. Google Gemini zmore prepoznati vsebino fotografij in ponuditi predloge za izboljšave, kot so prilagoditev osvetlitve ali odstranitev neželenih elementov. Tako lahko iz fotografije izbriše naključnega mimoidočega tujca ali sestavi skupinsko fotografijo iz dveh, kjer se izmenjujeta fotografa. Poleg tega Gemini tudi svetuje za izboljšavo osvetljave, barv in drugih podobnih nastavitev.
V mobitelih Google Pixel 9 je Gemini nadgradil Googlovega Asistenta z Google Gemini, ta novost pa je na voljo v večini podprtih Androidov. To ni zgolj nadgradnja, temveč premik k bolj interaktivnemu pomočniku, ki lahko uporabnikom pomaga pri vsakodnevnih opravilih. Ena ključnih novosti Geminija je razumevanje konteksta, kar pomeni, da si asistent zapomni prejšnje pogovore in interakcije in tako nudi bolj relevantne in personalizirane odgovore.
Če ste Geminiju denimo omenili, da imate radi pohodništvo, vam ob vikendih predlaga zanimive poti v okolici, prilagojene vremenski napovedi in vaši fizični pripravljenosti. Tovrstne namige lahko Google Gemini pobere tudi skozi integracijo z drugimi Googlovimi storitvami, kot so Gmail, Google Maps in Google Photos.
Pri tem se Google zaveda pomislekov glede zasebnosti in varnosti podatkov in skrbi za zasebnost uporabnikov Geminija z anonimizacijo podatkov, omejenim dostopom, možnostjo izbrisa, transparentnostjo in šifriranjem. Uporabnik ima tako nadzor nad svojimi podatki, sistem pa ga obvešča o njihovi uporabi.
Google Gemini je pomemben korak v razvoju digitalnih asistentov, čeprav seveda ne dosega ravni znanstvene fantastike kot denimo v filmu Ona. Vsekakor pa napredne zmožnosti Gemini in integracija z drugimi Googlovimi storitvami odpirajo vrata novim možnostim in uporabniškim izkušnjam, ki začenjajo spreminjati naš odnos do tehnologije.
Gemini je Googlov AI in predstavlja eno najbolj inovativnih in revolucionarnih orodij. Rešitev prinaša toliko novosti, da je težko povzeti vse uporabne funkcionalnosti v enem članku in zato smo pripravili še ta pogosta vprašanja.