Umetna inteligenca postaja vse bolj osrednja funkcionalnost mobitelov in drugih pametnih naprav, zato si oglejmo, kako nam lahko olajša delo in življenje s praktičnimi primeri.
Med vsemi rešitvami umetne inteligence, je najbolj odmevna generativna UI, kot so orodja ChatGPT, Google Gemini, Apple Intelligence in Microsoft Copilot. Pred kratkim se je pojavil še en nov igralec: Deepseek.
Do njih dostopamo prek brskalnika in v namenskih aplikacijah, vse pogosteje pa jih najdemo integrirane tudi v raznorazna orodja, od e-pošte, do pisarniških programov in digitalnih asistentov na mobitelih. Ta zmogljiva orodja lahko uporabimo za različne namene, od ustvarjanja besedil in prevajanja do odgovarjanja na vprašanja na informativen način in celo ustvarjanja slik.
Da bi jih kar najbolje izkoristili, je pomembno, da razumemo, kako delujejo in kako jih lahko učinkovito uporabljamo.
Poziv je navodilo, ki ga vpišemo v vnosno polje ChatGPT, Copilota, Apple Intelligence ali Google Gemini, da razložimo, kaj želimo, naj naredi.
Tukaj je nekaj nasvetov za ustvarjanje učinkovitih pozivov:
Včasih so rezultati, ki jih pridobimo od generativne UI, pomanjkljivi. Tukaj je nekaj nasvetov za izboljšanje:
Generativna UI se lahko uporablja za različne namene, kot so:
Kljub številnim prednostim generativne UI obstajajo tehtni pomisleki glede varnosti in zasebnosti, ki se jih moramo zavedati in upoštevati pri uporabi.
Na temo varne rabe umetne inteligence smo se pogovarjali tudi v našem podkastu Uživajmo pametno. Preberite in poslušajte tukaj: Ali nas bo zamenjala umetna inteligenca?