Vsebina košarice

Vaša košarica je prazna.

Cena

Kako se obnese slovenski iPhone?

Igor Harb
Igor Harb
Pred 5 dnevi
·
Čas branja: 4 min
·
Poslušaj vsebino

S septembrom bomo tudi uradno dobili slovenski iPhone, saj bo nova različica operacijskega sistema, iOS 18, dodala podporo za slovenski jezik.

Ta bo na voljo tako na prihajajoči seriji iPhone 16, kot tudi na vseh, ki trenutno podpirajo iOS 17, to je od iPhona XR naprej. Pa si oglejmo, kako se trenutno obnese v uporabi.

Najprej je treba razložiti nekaj osnov. Zapis temelji na preizkušanju razvijalske različice iOS 18, ki se je sicer izkazala za skoraj povsem stabilno in funkcionalno, vendar ni enaka končni različici, ki jo bo mogoče namestiti septembra. To pomeni, da se bodo nekateri prevodi uporabniškega vmesnika morda do takrat še spremenili, kakor tudi funkcionalnosti samega operacijskega sistema in povezanih storitev.

Nujno je tudi izpostaviti, da z iOS 18 slovenščina ne bo postala »obvezen« jezik za uporabo iPhona, saj bo jezik uporabniškega vmesnika in ostalih storitev še zmeraj mogoče spremeniti v nastavitvah. Bodo pa v Sloveniji kupljeni iPhoni bržkone prednastavljeni na slovenščino.

Pozdrav v slovenščini

Po nadgradnji na iOS 18 nas iPhone pozdravi v slovenščini in kmalu ugotovimo, da je vse še preprosteje. Na domačem zaslonu so zdaj pod ikonami navedeni slovenski izrazi za Applove programe: Messages so postala Sporočila, Settings Nastavitve, Weather Vreme, Podcasts Podkasti in tako naprej. Tudi Apple Music je zdaj »Glasba«, čeprav je med naročninami še zmeraj storitev Apple Music, prav tako je v angleščini aplikacija Apple Music Classical. A je povsem mogoče, da gre za dele uporabniške izkušnje, ki še niso bili v celoti prevedeni, saj je denimo stran za upravljanje naročnin v »Računu Apple« v celoti v angleščini.

Zanimiva, a skoraj nekoliko preveč uradniška je Applova odločitev, kako lokalizirati slovnični spol in število. Tako denimo pri prejetem odzivu na sporočilo (tj. tapback) dobimo obvestilo: »Osebi <ime osebe iz imenika> je pri srcu element <začetek sporočila na katerega smo prejeli tapback>«. Še bolj okorno je pri deljenih Zapiskih (Notes), kjer dobimo obvestilo: »Uredil(-a): <ime osebe>«. Obvestila aplikacij, ki niso v slovenščini, so še naprej enaka. Pri Instagramu denimo še vedno dobimo »Like« za naše objave.

TEHNIK Kako Se Obnese Slovenski Iphone Clanek3

Nastavitve skoraj povsem v slovenščini

Nastavitve so sicer skoraj v celoti v slovenščini, izjema so nekateri izrazi, ki so postali blagovne znamke. Tako je denimo App Store zdaj Trgovina App Store, Face ID, Apple Pay in Game Center pa so (zaenkrat) ostali povsem angleški izrazi, medtem ko so nastavitve za upravljanje z njimi v slovenščini. Prav tako so v slovenščini nastavitve za aplikacije, ki jih najdemo v Nastavitvah, ne glede na jezik samih aplikacij.

V Nastavitvah namreč urejamo enake možnosti za vse, na primer dovoljenje za uporabo podatka o lokaciji, za dostop do fotografij in kamere, obvestila aplikacije in podobno. Ker pa je zdaj sistemski jezik nastavljen na slovenščino, bo ta privzeto izbrana tudi pri aplikacijah, ki so na voljo v slovenščini. Če tega ne želimo, lahko to izklopimo prav tukaj v Nastavitvah, za vsako nameščeno aplikacijo posebej. Aplikacije, ki niso na voljo v slovenščini, bomo še naprej morali uporabljati v jeziku, ki je pač podprt.

TEHNIK Kako Se Obnese Slovenski Iphone Clanek4

Nekoliko nenavadno je aplikacija Calculator obdržala angleško ime, čeprav je njen uporabniški vmesnik na voljo v slovenščini (bonus iOS 18: zgodovina računov). Prav tako nima enotne izkušnje Trgovina App Store, ki ima to poslovenjeno ime zgolj med Nastavitvami, na domačem zaslonu pa je »App Store«, in je še zmeraj v angleščini. Po drugi strani je Glasba nekje vmes, saj so v trenutni različici v slovenščini spodnja orodna vrstica, celotna sekcija Knjižnica in del Iskanja, ostalo pa je v angleščini. Tako pritisk na sekcijo »Domov« na zavihek »Home«, kjer algoritem priporoča »Top Picks for You«. Podobno izkušnjo ponudijo Applovi Zemljevidi kot se zdaj imenujejo Maps.

TEHNIK Kako Se Obnese Slovenski Iphone Clanek1

iPhone v pomoč pri pisanju v slovenščini

Poleg uporabniškega vmesnika uvedba slovenščine prinaša tudi orodja za pisanje. Tako v Nastavitvah v Splošno/Jezik in regija za izbrani jezik izberemo »slovenščino«, nato pa v Splošno/Tipkovnice dodamo slovensko tipkovnico. Tukaj lahko aktiviramo opcije za pametna ločila, predloge besedila in preverjanje črkovanja, ki olajšajo pisanje sporočil in drugih besedil na telefonu. Tako se nad tipkovnico izpisujejo najverjetnejše besede, ki jih nameravamo napisati glede na zaenkrat vtipkano, da jih lahko izberemo. V primeru zatipkov oziroma tega, kar sistem prepozna kot zatipk, pa nam tudi popravi besede. Ta del je še najbolj nedodelan, saj nima zgolj težav pri neknjižnih besedah, temveč pogosto in povsem naključno popravi »me« v »ne« in obratno.

Ta funkcionalnost sicer omogoča hitrejše pisanje, vendar slovenska slovnica ni najbolj optimalna za to, saj je veliko slovničnih informacij podanih prav v končnici besede. Tako moramo pogosto odtipkati do konca, ali pa izbrati podobno besedo, iti korak nazaj in nato popraviti končnico. Če denimo želimo natipkati besedo »zaključujem«, nam pred tem ponudi »zaključek«, »zaključiti«, »zaključevanje« in tako naprej. Čeprav to morda ni tako zelo uporabno kot pri angleščini, pa je še zmeraj hitreje kot prej, ko je bilo treba prav vsako besedo izpisati do konca. In še dodaten bonus: sistem predlaga tudi emotikone oziroma čustvenčke, tako je zdaj veliko lažje najti najbolj ustrezne.

TEHNIK Kako Se Obnese Slovenski Iphone Clanek2

Kako je z Applovo inteligenco in Siri?

Eden glavnih napovedanih adutov iOS 18 je Apple Intelligence in predvsem izboljšana Siri. Večina funkcionalnosti umetne inteligence bo omejena na iPhone 15 Pro in novejše modele, ker zahteva procesor A17 Pro (ali novejše), pa tudi sicer teh funkcionalnosti ni v trenutni razvijalski različici iOS 18, tako da jih nismo mogli preizkusiti. Zaenkrat tudi ni znano, kako bo s to funkcionalnostjo in podporo za slovenščino. V trenutni različici Siri ne govori slovensko in zelo verjetno je, da tudi v končni ne bo.

Odkar je Apple leta 2011 z iPhonom 4S predstavil Siri, je le postopoma dodajal podporo za nove jezike. Tako ne le, da ni podprte slovenščine, tudi večjih jezikov iz bližnje okolice, kot so srbščina, hrvaščina in madžarščina, ni na seznamu, čeprav so uporabniški vmesniki že več let v teh jezikih. Povsem mogoče je, da bo s podporo orodij umetne inteligence (oziroma Applove inteligence) Siri začela dodajati nove jezike s hitrejšim tempom kot doslej, vendar je pri tako skopih informacijah kot jih imamo na voljo, precej bolj verjetno, da se bomo s Siri še nekaj časa pogovarjali v angleščini ali drugih izbranih jezikih.

Apple iOS 18 v slovenščini je pomemben korak, saj bo iPhone približal tudi nekaterim starejšim uporabnikom, ki so se Applovih telefonov izogibali zaradi jezikovne ovire. Enako velja za mlajše uporabnike, saj si zaslužijo operacijski sistem v svojem jeziku, pa čeprav bodo uporabniki vseh starosti sprva nedvomno zavijali z očmi ob novi jezikovni preobleki. V vsakem primeru pa je to dokaz, da se preudaren in umirjen pritisk države na korporacije lahko hitro obrestuje. Upajmo, da Applovemu zgledu sledili tudi tisti proizvajalci avtomobilov, zabavne elektronike in drugih naprav, ki še zmeraj ignorirajo slovenski jezik.

TS Banner Iphone13 Darilo Slusalke 6 24 1920X1080 5

Prejmi darilo

Odlična cena za iPhone 13

Nakup mobitela iPhone 13 prinaša darilo 

Modeli iPhone, ki bodo podpirali iOS 18 in s tem slovenščino: iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone SE (2. in 3. generacije, tj. letnika 2020 in 2022), iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro in iPhone 15 Pro Max. Nedvomno bodo podprti tudi vsi modeli iPhone 16, ki pridejo na trg jeseni in bodo imeli iOS 18 prednaložen.