Kaj je DeepSeek

Igor Harb
Igor Harb
Pred 68 dnevi
·
Čas branja: 4 min
·
Poslušaj vsebino

Ta teden je svet pretresla novica, da je nov šampion med pogovornimi boti postal kitajski DeepSeek, ki je trenutno najbolj priljubljena aplikacija v Applovem AppStoru, tudi v slovenskem.

Gre za neposrednega konkurenta ChatGPT-ju in Googlovemu Geminiju, torej za aplikacijo, ki ji uporabnik zastavi vprašanje, ta pa mu poda odgovor. 

Analitiki ugotavljajo, da DeepSeek ni tako zmogljiv kot ChatGPT ali Google Gemini, vendar je za povprečnega uporabnika dovolj uporaben in se ravno tako pogosto oziroma redko zmoti. Tako smo mu med preizkušanjem naročili, naj naredi povzetke dolgih člankov, zastavljali vprašanja o zgodovinskih osebnostih, kot je Ivan Cankar, in mu naročili naj pripravi recept iz razpoložljivih sestavin. 

DeepSeek se je pri tem odrezal zadovoljivo, čeprav je bil nekoliko počasnejši od konkurentov, še posebej pri pripravi povzetka članka. Ker ne zna delati neposredno z besedilom na spletni povezavi, smo mu ga morali prilepiti v okno. Pri zbiranju zgodovinskih podatkov je pri splošnih temah ponudil ključne podatke, tako je denimo pri Ivanu Cankarju navedel ključne življenske prelomnice, osrednja dela, vpliv na kulturo in podobno. Pri receptu je ponudil sicer dobre napotke za rižoto in označil sestavine, ki bi jih bilo priporočljivo dodati, čeprav niso bile na seznamu, vendar je na koncu nerazumljivo priporočil še, da naj rižu dodamo špagete, da bo jed »bolj polna«, karkoli naj bi to pomenilo.

DeepSeek govori tudi slovensko

Med našim preizkusom se je DeepSeek dobro odrezal v slovenščini, čeprav je včasih uporabil napačne oblike (stročji česen). Nekaj težav so mu povzročila politična vprašanja, povezana s Kitajsko, predvsem s temami, ki so tam cenzurirane, kot je Tajvan, kar ni nepričakovano. Pri tem je zanimivo, da je do neke mere odgovarjal na vprašanja, ki so bežno povezana s Tajvanom in je začel celo odgovarjati na neposredno vprašanje, a ga je nato izbrisal in ponudil »klasični«: »Sorry, that's beyond my current scope. Let’s talk about something else,« čeprav je pogovor do takrat potekal v slovenščini.

A tudi ameriški pogovorni boti se pogosto nočejo pogovarjati o političnih temah, Google Gemini denimo niti ne odgovori na vprašanje, kdo je predsednik ZDA, temveč vsa tovrstna vprašanja preusmeri na iskalnik Google. Tudi DeepSeek ponuja iskalnik, vendar je ta med našim preizkusom dajal precej klavrne rezultate, če sploh. Na tem področju je Google še zmeraj brez konkurenta.

Kako je DeepSeek konkurenčen ChatGPT in Google Gemini

DeepSeek ne prinaša revolucije v uporabniški izkušnji, saj ChatGPT in Google Gemini opravita večino opravil hitreje in za odtenek bolje, sploh zdaj, ko je zaradi navala novih uporabnikov (in bojda tudi kibernetskega napada) delovanje DeepSeeka nekoliko upočasnjeno. A bistvo DeepSeeka ni v revolucionarnih novih orodjih, temveč v zalednih sistemih.

DeepSeek je namreč bistveno manjši model kot ChatGPT in ga zaradi ameriških sankcij proti Kitajski poganjajo precej manj zmogljivi NVidiini procesorji, vendar vseeno dosega primerljive rezultate. To pomeni, da so vse neverjetno visoke, milijardne investicije v umetno inteligenco, ki so jih v zadnjih letih izpeljali ameriški tehnološki velikani, postale vprašljive, kar pod vprašaj postavlja njihove celotne poslovne modele.

Delniški trgi so se na to nemudoma odzvali, tako da so ameriška tehnološka podjetja izgubila ogromno vrednosti, kako bo vse to razgibano dogajanje vplivalo na prihajajoče izdelke, pa bomo še videli. 

DeepSeek je na voljo v Apple App Store in Google Play, kakor tudi v spletnih brskalnikih. Pred prvo uporabo je potrebna prijava.