Kot je razvidno iz razvijalskih različic sinoči predstavljenega operacijskega sistema iOS 18, je v uporabniškem vmesniku končno podprta slovenščina.
Operacijski sistem bo na voljo septembra, skupaj z iPhoni serije 16, nadgradnja pa bo mogoča na napravi iPhone XR in novejših. Preberite si tudi članek: iPhone 16: Kaj lahko pričakujemo od novega iPhona?
Kalifornijski velikan je predstavil novo generacijo operacijskih sistemov s katero bodo iPhoni, iPadi in računalniki Mac jeseni dobili kopico novih funkcionalnosti, ki bodo izboljšale delovanje in olajšale upravljanje z napravami. Poleg podpore za slovenščino je najbolj odmevna integracija umetne inteligence, ki pa ne bo na voljo na vseh napravah.
Na vsakoletni junijski konferenci za razvijalce World Wide Developer Conference (WWDC) Apple predstavi prihajajočo generacijo novih operacijskih sistemov, ki pridejo na trg v septembru skupaj z novimi iPhoni. To ne pomeni zgolj iOS 18, ki bo poganjal iPhone 16, temveč tudi iPadOS za tablice, macOS Sequoia za osebne računalnike, watchOS za pametne ure, tvOS za TV komunikatorje Apple TV in VisionOS za VR-očala Apple Vision Pro. Slednji bo poleti končno na voljo tudi izven ZDA, vendar še ne v Sloveniji. A gremo po vrsti.
Najbolj zanimiv je seveda iOS 18, ki bo poganjal iPhone. Ključne novosti vključujejo posodobitve v aplikacijah Photos, Mail in Notes, ločeno aplikacijo za upravljanje z gesli Passwords ter prenovljeni podobi domače strani in nadzornega centra.
Slednji bosta omogočili več prilagajanja in dodatne funkcionalnosti za lažje upravljanje z napravo. Notes je med drugim dobil podporo za računanje in pametno prepoznavo vsebin, Mail bo samodejno razvrščal sporočila po pomembnosti, Photos pa bo omogočil lažje iskanje, zbiranje in obdelavo fotografij. A morda ne za vse.
Ključna funkcionalnost prihajajočega iOS 18 (pa tudi iPadOS 18 in macOS Sequoia) je vključitev umetne inteligence v operacijski sistem, ki naj bi naredila Siri pametnejšo in omogočila nekatere izmed zgoraj naštetih funkcionalnosti.
Apple kot že prej stavi na zasebnost, zato se bodo vsa opravila, ki so povezana s tem, da umetna inteligenca obdeluje uporabnikove osebne podatke iz telefona oziroma aplikacij, izvajala lokalno. To pa zahteva zmogljive procesorje in edini podprti so procesorji M1 in novejši, ki jih najdemo v novejših računalnikih Mac in iPadih, ter procesor A17Pro, ki poganja trenutno najzmogljivejša Applova telefona, iPhone 15 Pro in iPhone Pro Max.
Applov odgovor na ChatGPT in Google Gemini obljublja veliko več od omenjenih konkurentov. Da, prav tako zmore pisati besedila, jih prilagoditi ciljni publiki in odpravljati slovnične napake, prav tako zmore tudi iz opisov ustvariti slike, vendar pa so to zgolj osnove.
Ključna prednost Apple Intelligence je v tesni integraciji z operacijskim sistemom, tako da bo med drugim nudil povzetke spletnih strani, ki jih odpremo, povzetke obvestil na zaklenjenem zaslonu, zbiral fotografije z istimi motivi (npr. otrokovi rojstni dnevi) in seveda dal Siri krila. Z Apple Intelligence naj bi Siri končno razumela bolj naravni govor in omogočala kompleksno iskanje vsebin, dogodkov in drugih stvari iz naših podatkov. Na predstavitvi so denimo imeli primer, kdaj pride mama na obisk, kjer je Siri črpala podatke iz sporočil, koledarja in spletnih podatkov o letih. Zaenkrat še ni jasno, ali bo podpora za slovenščino obsegala tudi Siri.
Apple Intelligence je videti zelo obetavno, vendar bo treba funkcionalnost preizkusiti v živo, da bomo videli, kako se bo to obneslo. Že zdaj pa je znano, da bo Apple Intelligence z uporabnikovim dovoljenjem lahko za pomoč pri iskanju prosil tudi ChatGPT, vendar z njim ne bo delil uporabnikovih osebnih podatkov. Izjema bodo uporabniki, ki so naročeni na storitev ChatGPT in bodo povezali obe storitvi, saj bodo ti lahko prek Apple Intelligence dostopali tudi do naprednih funkcionalnosti, ki jih prinaša naročnina.
Novost iOS 18, ki bo razveselila največ uporabnikov, je izboljšava aplikacije Messages za sporočila, ki bo s podporo standarda RCS omogočala izmenjavo bolj večpredstavnih sporočil z uporabniki Androida. Ti bodo zdaj od lastnikov iPhonov prejemali fotografije višje kakovosti, dodani pa bosta tudi možnosti urejanja pisave besedila in uporabe vseh emotikonov oziroma čustvenčkov za odziv na posamezna sporočila. In ko smo pri emotikonih, z uporabo Apple Intelligence bo mogoče ustvarjati neomejene količine lastnih.
Uporabnike iPadov bo razveselila pridobitev aplikacije Calculator, ki jo mnogi pogrešajo že od prve generacije tablic. Še več, izračune bo sedaj mogoče izvajati tudi s pisanjem z uporabo pisala Apple Pencil.
Bistveno bolj impresivne so izboljšave za računalnike Mac. Tako bo med drugim mogoče odpreti svoj iPhone na zaslonu računalnika in upravljati z njim, medtem ko ima dejanski iPhone še naprej ugasnjen zaslon. V brskalniku Safari je nadgrajena možnost Reader, ki omogoča branje vsebine brez oglasov in distrakcij, saj zdaj ponuja po alinejah razdeljene povzetke besedila. Poleg tega je dodana sorodna funkcionalnost za spletni video.
Uporabniki računalnikov Mac bodo tudi glavni uporabniki storitev Apple Intelligence, saj so najstarejši podprti računalniki stari skoraj 4 leta. Tako bodo lahko izkoristili prednosti pametnejše Siri, pomoči pri pisanju sporočil, novih funkcionalnosti pri urejanju in organiziranju fotografij in prednosti pri urejanju besedil, preglednic in prezentacij. V času pisanja še ni znano, ali bo slovenščina podprta tudi na macOS Sequoia oziroma v kakšni meri.
Nove funkcionalnosti pametnih ur Apple Watch vključujejo izboljšano podporo Siri z AI, vendar zgolj v povezavi z ustreznimi iPhoni. Ključne prednosti se nanašajo na športne funkcije, ki se tako postopoma približujejo naboru tistih, ki jih ponujajo pametne ure Garmin, Suunto in ostali.
Tako bodo vključeni novi načini treninga, dodatni športi in podati o dolgoročni količini treninga (training load). Ključna novost pri Apple TV pa sledi vzoru Amazon Prime Video, saj bo s pritiskom na daljinec mogoč prikaz imen igralcev v sceni. Ni še znano, če bo to na voljo zgolj za Apple TV ali tudi za aplikacijo Apple TV+ na pametnih televizorjih, mobitelih in računalnikih.
Pri Applu so končno zares dojeli pomembnost video iger in tako so med drugim napovedali znatno izboljšano podporo igram v novi generaciji svojih treh ključnih operacijskih sistemov.
Način za igre, ki so ga že lani predstavili za macOS, bo sedaj na voljo tudi na iOS in iPadOS, kar pomeni, da bodo naprave dale procesorsko prednost igram in omogočile boljšo igralsko izkušnjo. Poleg tega so seveda napovedali tudi širok nabor novih naslovov, vključno z Baldur’s Gate III ter prihajajočima Assassin’s Creed Shadow in Need for Speed Mobile.
Vse kaže, da bo iOS 18 predstavljal enega največjih preskokov pri funkcionalnostih Applovih operacijskih sistemov, saj ne gre zgolj za kozmetične izboljšave, temveč za povsem nove funkcionalnosti, ki imajo potencial, da spremenijo način uporabe telefona. In to v slovenščini.