Vsebina košarice

Vaša košarica je prazna.

Cena

iOS 18: slovenščina in druge novosti

Igor Harb
Igor Harb
Pred 8 dnevi
·
Čas branja: 4 min
·
Poslušaj vsebino

Apple je uporabnikom končno poslal novo različico operacijskih sistemov iOS, iPadOS in macOS, prvih, ki prinašajo podporo za slovenščino.

Oglejmo si, kako bo odslej videti iPhone (tudi najnovejši iPhone 16) in katere so še druge novosti v iOS 18, iPadOS 18 in macOS 15 Sequoia.

Apple v Sloveniji nima zanemarljivega tržnega deleža, sploh pri mobitelih in tablicah, vendar je s podporo slovenskemu jeziku v svojih napravah odlašal vse do sprejetja posodobljenega Zakona o javni rabi slovenščine. To je sedaj mogoče izbrati na vseh napravah, ki podpirajo zgoraj navedene najnovejše različice operacijskih sistemov, torej pri telefonih od iPhone XS (2018) naprej, pri iPadih in računalnikih Mac pa bolj ali manj na napravah od letnika 2019 naprej. Oglejmo si, kako materin jezik spremeni uporabniško izkušnjo.

Jezik telefona nastavimo v Settings/General/Language and Region, ki tako postane Nastavitve/Splošno/Jezik in regija, ko na vrh premaknemo slovenščino. S tem spremenimo tudi jezik drugih aplikacij, ki jih imamo nameščene na telefonu (npr. YouTube), vendar lahko to tudi urejamo v Nastavitve/Aplikacije, kjer izberemo želeno aplikacijo in nato na dnu možnost Jezik, kjer lahko spremenimo izbiro.

iOS v slovenskem jeziku.

In Weather je Vreme postalo

Slovenščina je podprta na ravni operacijskega sistema, kar pomeni, da so sedaj v slovenščini vsi elementi uporabniškega vmesnika sistema, nastavitev in privzetih Applovih aplikacij. Skoraj vse te aplikacije imajo sedaj tudi slovenska imena, a brez skrbi, z iskanjem jih še zmeraj najdemo tudi pod angleškimi. Tako so Mail, Notes, Weather, Music, Podcasts in Settings postali Pošta, Zapiski, Vreme, Glasba, Podkasti in Nastavitve, pa tudi v notranjosti teh aplikacij je sedaj vse v slovenščini.

Izjema so storitve oziroma vsebine, tudi Applove, ki delujejo znotraj aplikacij. Tako na primer v aplikaciji Glasba še vedno uporabljamo storitev Apple Music in z izjemo uporabniške vrstice (Domov, Novo, Radio, Knjižnica, Iskanje) ter vsebine knjižnice vse ostaja v angleščini. Podobna zgodba je pri Apple TV (ki ima sicer slovenske podnapise) in v spletni storitvi iCloud. Slednja omogoča spremembo jezika, vendar slovenščina (zaenkrat) še ni na seznamu. Zanimivo so Pages, Numbers in Keynote obdržali angleška imena, a so sedaj v slovenščini, vendar zgolj na iOS in iPadOS, medtem ko na macOS na posodobitev aplikacij še čakamo.

Applova uvedba slovenščine z iOS 18 seveda ni vplivala na druge ponudnike aplikacij in storitev, saj so mnogi med njimi že prej podprli slovenščino in če smo v nastavitvah iPhona izbrali možnost slovenščine, so tudi že prej delovale v slovenščini. To denimo velja za YouTube, Spotify, SkyShowtime, Max in mnoge druge.

Uporabne in moteče jezikovne funkcionalnosti

Kako pa se obnese iPhone s slovenščino? Po več mesecih uporabe preizkusne različice lahko rečem, da dobro, in da se ni težko navaditi. K boljši izkušnji pripomore podpora za angleška imena aplikacij in storitev pri njihovem iskanju, saj denimo v kavču izgubljeni telefon ali pod knjigami založeni iPad zmeraj hočem poiskati s »Find My«, ki se ji zdaj reče preprosto slovensko »Najdi«, a mi iskalnik takoj ponudi pravi zadetek. Nekoliko več truda je morda potrebnega pri nastavitvah (angleški Settings), kjer je treba usvojiti več novih izrazov.

Še večji vpliv ima uvedba slovenščine na pisanje sporočil, e-pošte, objav na družbenih omrežjih in kar je še tega. Sedaj namreč lahko izkoristimo prednosti preverjanja črkovanja in predlogov besedil. Kot že vedo uporabniki Androida, so predlogi besedila lahko zelo koristni, saj ponudijo dopolnjevanje besed glede na to, kar smo natipkali in glede na kontekst, vendar pa je zaradi narave slovenščine, ki gradi obrazila s končnicami, občasno ta funkcionalnost nekoristna. Če vzamemo za primer besede uporabnik, uporabnica, uporabniki, uporabnice, uporabnikov … imajo namreč kar 8 istih črk na začetku. Tako lahko potrdimo prvo ponujeno, nato pa popravimo končnico, kar pa ni bistveno hitreje kot če bi izpisali celo besedo.

Predloge besedila, kakor tudi preverjanje črkovanja, samodejne popravke, pametna ločila in nekatere druge jezikovne nastavitve urejamo v Nastavitve/Splošno/Tipkovnica. Med temi so se vsaj meni samodejni popravki (angl. autocorrect) izkazali za moteče, vsaj na tej stopnji razvoja, saj pogosto arbitrarno spreminja povsem pravilne besede (denimo »se« v »so« ali »si«). Pametna ločila, preverjanje črkovanja in nekatere druge funkcionalnosti so po drugi strani zelo praktične.

Narekovanje, ena izmed potencialno bolj uporabnih funkcionalnosti, pa žal še ne podpira slovenščine. Opcijo najdemo med nastavitvami, a smo pri izbiri jezika omejeni na angleščino. Prav tako slovenščine ne podpira Applova digitalna pomočnica Siri, s katero lahko še naprej komuniciramo v angleščini – ji naročamo nastavitve časovnikov, budilk, predvajanja glasbe in podkastov ter kar je še tega.

Različni pogledi novega iOS sistema.

7 ključnih novosti v iOS 18

Slovenščina pa ni edina novost iOS 18, zato si oglejmo še sedem ključnih funkcionalnosti, ki jih zdaj zmore vaš iPhone.

1. Polna prilagoditev namizja

Apple je končno omogočil polno prilagajanje namizja, tako da iPhone ne vsiljuje več zapolnjenega namizja, temveč si lahko sedaj razporedimo ikone v skladu s feng šujem ali drugimi filozofijami. Isto velja tudi za zaklenjeno namizje, kjer lahko zamenjamo bližnjici za dostop do svetilke in kamere z drugimi.

2. Odstranitev motečih elementov na spletnih straneh

Safari je doživel precejšnjo prenovo v uporabnosti. Poleg odlične funkcionalnosti Bralnik (angl. Reader), ki je na voljo že od nekdaj, lahko sedaj s funkcionalnostjo »Skrij moteče elemente« odstranimo tudi posamezne oglase ali pojavna okna.

3. Nov kalkulator na iPhonu in uvedba kalkulatorja na iPadu

Kalkulator je na prvi pogled enak, vendar lahko v levem zgornjem kotu hitro opazimo meni, ki odpre zgodovino izračunov, spodaj desno pa je ikona kalkulatorja, kjer lahko sedaj izbiramo med Osnovnim in Znanstvenim kalkulatorjem, dodana pa je še možnost Matematičnih zapiskov. Tukaj imamo na voljo možnost, da v Zapiskih vnesemo matematične formule – lahko napisane s prosto roko ali s pisalom Apple Pen –, nato pa jih s kalkulatorjem izračunamo. Poleg tega je dodana še možnost Pretvorba, ki kalkulator spremeni v pretvornik enot in valut.

4. Zaklepanje posameznih aplikacij s Face ID

Nekatere aplikacije, ki zahtevajo dodatno raven varnosti, denimo bančne, zahtevajo vnos gesla ob prijavi. To smo kasneje lahko nadomestili s prepoznavo prstnega odtisa Touch ID in nato s prepoznavo obraza Face ID, v iOS 18 pa lahko sami določimo, da za odpiranje nekaterih aplikacij potrebujemo Face ID, in s tem poskrbimo za dodatno varnost in zasebnost – sploh, če naš telefon ali tablico uporabljajo tudi otroci.

5. Aplikacija Gesla

Gesla se ne nahajajo več v Nastavitvah, sedaj so ločena aplikacija, ki se imenuje, kakopak, Gesla. Aplikacija ima prijaznejši uporabniški vmesnik, omogoča lažje iskanje in vključuje tudi gesla za WiFi, ki so bila prej ločena in smo jih našli med omrežnimi nastavitvami. Poleg tega lahko na preprost način posamezna gesla delimo tudi z družinskimi člani in ustvarimo QR-kodo za deljenje gesla za WiFi.

6. Sporočila z animiranim besedilom in RCS

Stroga ločitev na modre in zelene oblačke je stvar preteklosti. Sporočila sedaj podpirajo protokol RCS, tako da si lahko tudi z uporabniki Androida pošiljamo celoten nabor čustvenčkov v odzivih na sporočila in preverjamo, če so jih že prebrali. Besedilo v Sporočilih lahko tudi animiramo, da poskakuje ali eksplodira (to naredimo tako, da označimo besedilo in izberemo ikono na desni strani predlogov besedila.

7. Fotografije

Aplikacija Fotografije ima novo podobo in nov način združevanja dogodkov in spominov. Tako so sedaj fotografije združene po posameznih potovanjih, ljudeh, parih in živalih, posamezne zbirke lahko tudi pripnemo na vrh. Fotografije računov in zaslonske slike so sedaj prikazani v ločenih skupinah in ne več v osnovni knjižnici.

iPhone z različnimi nastavitvami.

Med uporabo iOS 18 boste kakopak odkrili bistveno več novosti, to je le kratek izbor najbolj izstopajočih. Poleg teh je seveda nujno omeniti še Apple Intelligence oziroma Applovo inteligenco, ki ob predstavitvi iOS 18 sicer še ni na voljo, vse podrobnosti o teh funkcionalnostih pa najdete v ločenem članku.