Vsebina košarice

Vaša košarica je prazna.

Cena

Test na dlani Doro 8200

Marjan Kodelja
Marjan Kodelja
Pred 39 dnevi
·
Čas branja: 5 minut
·
Poslušaj vsebino

Mobitel je (skoraj) v celoti prilagojen specifičnim potrebam starejšim.

Popoln mobitel za starejše, ki še niso popolnoma osvojili pametnih mobitelov, a se obenem nočejo odpovedati njihovim sposobnostim.

Specifikacije
Procesor in grafikaMediaTek Helio P22 (2 GHz); PowerVR GE8320
Omrežja2G, 3G, 4G; kartica nano SIM
ZaslonLCD IPS, 15,5 cm (6,1 palca), 720 x 1.560 pik, 16 milijonov barv
KamereZadaj tri, glavna kamera s 16 MP, makro kamera z 2 MP in globinska kamera z 2 MP, sprednja kamera s 5 MP
Vmesnikibluetooth 5,2, WiFi 4, NFC, satelitski sprejemnik
SistemAndroid 12
Pomnilnik4 GB RAM; 64 GB, reža za kartice (do 512 GB)
Baterija3.000 mAh
Ohišjeplastika, povečana odpornost IP54
Mere156 x 73 x 9,2 mm
Teža169 g
Garancija2 leti

Osredotočenost na specifične potrebe starejših je opaziti že v postopku aktivacije mobitela. Poleg običajnih stvari, kot sta povezava v brezžično omrežje in vpis Googlovega računa, je na voljo poseben sklop z lepo razloženimi nastavitvami za velikost pisave, svetilnost, glasnost in nenazadnje videz uporabniškega vmesnika. Nikar ne skrbite. Karkoli boste v tem koraku naredili, pozneje zlahka prilagodite ali spremenite v sistemskih nastavitvah. Se pa vsekakor izplača, da gre čez postopek uporabnik sam – če je treba pod budnim očesom nekoga mlajšega – saj se bo tako nekaj malega naučil o uporabi naprave.

Preden se mobitelu posvetim, je treba nekaj povedati o storitvi Response by Doro, ki je pomembni del mobitela za starostnike, saj v skrajnem primeru rešuje življenje. Pred uporabo se je vanjo treba prijaviti, kar vsekakor priporočam, in vpisati zahtevane podatke. Za kaj gre? Tik pod objektivi zadnjih kamer na odličnem in preprosto dosegljivem mestu je fizični gumb za klic v sili. Po daljšem pritisku (ali treh zaporednih hitrih pritiskih) storitev sproži klic na številke oseb, ki ste jih za takšne primere vpisali. Da gre za klic v sili, ti vidijo v aplikaciji, ki si jo naložijo na svoj mobitel. Ko eden izmed njih klic sprejme, se povezava z drugimi na seznamu prekine, samodejno se vzpostavi telefonski pogovor z mobitelom starostnika in tisti, ki je klic sprejel, obenem prejme podatke o lokaciji ter dobi dostop do nekaterih nastavitev mobitela, kot sta svetilnost zaslona in glasnost zvočnika. Gre torej za zanimivo storitev, ki v nobenem primeru ne more škodovati, lahko pa še kako koristi.

Korektna izdelava in videz

Oblikovno mobitel ni nič posebnega, a dvomim, da bo to potencialne uporabnike motilo. Ravno tako je verjetno vseeno, da je spodnji rob pod zaslonom (tako imenovana brada mobitela) debelejši od robov, ki smo jih vajeni pri novejših mobitelih. Ohišje je plastično, da je manj občutljivo za razbitje in praske, medtem ko je hrbtišče gumirano, da ne drsi iz dlani. Po zaslugi ne prevelikega zaslona in rahlo zaobljenih robov ohišja je nasploh rokovanje z napravo prijetno. Ker imajo starostniki pogosto težave z motoriko, to še zdaleč ni nepomembno. Posebnost mobitela je še, da so tipka za vklop na levem in tipki za glasnost na desnem boku ter da na vrhu ostaja luknjica za priklop običajnih žičnih slušalk.

V kompletu je poleg običajnega napajalnika še postaja, v kateri je mobitel med polnjenjem postavljen pokončno, da uporabnik zlahka od daleč vidi, da nekdo kliče. Izvedba mi ni toliko všeč, saj ni preprosta, kot naj bi bila. Na dnu je namreč 'moški' USB-priključek tipa C, ki ga treba natančno »zadeti«, namesto možne rešitve z razkritimi kontakti (kot jim imajo nekatere mobilne naprave), po zaslugi katerih bi bilo med polnjenjem preprostejše vstaviti mobitel na ravno pravšnje mesto.

TND DORO8200 DESKTOP 1
Enostaven pametni telefon, zdaj s še večjimi ikonami!

Zelo osnovne zmogljivosti

Mobitel ima zelo osnovne zmogljivosti, ki zadoščajo bolj kot ne za najbolj običajna dnevna opravila, kot so elektronska pošta, brskanje po spletu, predvajanje videa in podobno. Občasno se mi je zazdelo, da procesor ni kos operacijskemu sistemu, saj manjša zatikanja, ko je na primer sočasno odprtih več aplikacij, niso izključena. Velikost pomnilnikov je na spodnji ravni še spremenljivega, kot tudi razločljivost zaslona in kapaciteta baterije. Nobenega smisla nima govoriti drugače, če so to preprosto preverljivi tehnični podatki. Kot vedno obstaja še druga plat medalje. Procesor se skoraj nič ne greje niti med obremenitvenim testom in potroši malo, zato ob upoštevanju potencialnih uporabnikov, ki svojih mobitelov prav pogosto ne uporabljajo, baterija zadošča za cela dva dneva (morda še več).

Običajno ali prilagojeno okolje

Posebnost mobitela Doro 8200 je prilagojenost okolja starostnikom. Poleg čisto običajnega in vsem znanega okolja sistema Android je na voljo še prilagojeno z ikonami, ki bolj spominjajo na uporabo preprostih stacionarnih in pozneje prvih mobitelov za omrežje GSM. Takšno okolje manj odbija in straši ljudi, ki se še niso spoprijateljili s pametnimi mobiteli. Dobrodošla je možnost povečanja ikon in prikaza na zaslonu, kar občutno pomaga starostnikom, saj ga je do neke mere mogoče uporabljati brez očal, in da so aplikacije v predalu za lažje iskanje bolj strukturirano urejene po abecedi.

TND DORO8200 DESKTOP 0012 Doro 8200 Vmesnik

Nekaj primerov prilagojenosti okolja starostnikom je vidnih v zgornjih primerih. Očitno je, da gre za pomembne prilagoditve, ki jih običajni mobiteli s sistemom Android nimajo. Zaradi tega in zaradi komponent zgolj osnovnih zmogljivosti niti malo ne moti, da je nameščena različica Androida 12. Dovolj je, da na mobitelu tečejo praktično vse sodobne aplikacije, z izjemo tistih, ki preprosto zahtevajo več gole »moči«.

Kamere za priložnostno fotografiranje

Po enakem kopitu kot na zmogljivosti je treba gledati na fotografijo. O obeh kamerah z 2-milijonskim tipalom nima smisla izgubljati besed, saj ne dosegata uporabnih rezultatov. 16-milijonska pa je čisto druga pesem. Njene dnevne zmogljivosti so nad pričakovanji in celo nočne fotografije niso neuporabne, čeprav sem to nekako pričakoval. Podobno je z videoposnetki, le da v tem primeru lahko kar pozabite na snemanje ponoči, medtem ko so dnevni razmeroma dobri v vseh lastnostih razen ene. Ker je mobitel namenjen starostnikom, bi glavna kamera morala biti optično stabilizirana, saj je tresenje posnetka dokaj moteče. Kar se tiče sprednje kamere, so »selfiji« v dobrih svetlobnih razmerah prav tako uporabni.

Nima smisla pretiravati pri seciranju fotografskih zmogljivosti, saj je Doro 8200 mobitel za nezahtevne uporabnike, čemur je prilagojeno prav vse. Kljub temu so dnevne fotografije uporabne. Pozna se, da sta tipalo in objektiv manj občutljiva na svetlobo, zaradi česar so barve na fotografijah v nepopolnih svetlobnih pogojih nekoliko anemične, medtem ko je bogastvo podrobnosti omejeno z ločljivostjo tipala. A to ne pomeni, da zaradi tega kamera popolnoma odpove v mraku. Nasprotno. Čeprav je na nočnih fotografijah opazno več šuma in zamazanih površin, so še vedno za silo uporabne.

TND DORO8200 DESKTOP 0011 Doro 8200

Sklepna beseda

Pogled zgolj na tehnične podatke ne razkriva vsega o mobitelu Doro 8200. Upoštevati morate, komu je namenjen, nakar postane marsikaj jasno. Namenjen je starostnikom, ki bi radi uporabljali nekatere funkcije pametnih mobitelov, ne da bi se ob tem izgubili v zanje pogosto prezapletenem okolju. Zaslon je dovolj dober, da na njem opazujejo fotografije, ki jim jih pošilja družina, in obenem jim z razmeroma dobro glavno kamero vrnejo »uslugo«. Čeprav procesor ne blesti, njegova moč zadostuje za preprosta dnevna opravila in tako je tudi z drugimi vgrajenimi komponentami. Okolje dopušča več prilagajanja njihovim potrebam (ali željam) in tu je še namenski gumb za klic v sili. Pod črto je to zanimiv mobitel, a le za natančno določeno množico potencialnih uporabnikov.

DORO ETRG Cta (1)

Doro 8200

Enostaven pametni telefon, zdaj s še večjimi ikonami! Zaradi odličnih funkcij, kot so ClearSound, gumb za pomoč, TeamViewer in enostaven vmesnik, je Doro 8200 odlična izbira za starejše, ki želijo ostati povezani z družino in prijatelji.