Vsebina košarice

Vaša košarica je prazna.

Cena

Zlata pravila zaščite v nevihtnem obdobju

Renata Anžič Trtnik
Renata Anžič Trtnik
Pred 13 dnevi
·
Čas branja: 5 minut
·
Poslušaj vsebino

Recept, da se skuha nevihta, je dovolj vlage v zraku (približno 3.000 kubikov vode v zraku) in toplota. Najbolj muhasta gospa, ki je pogosta spremljevalka neviht, je strela.

Pred njo se ni mogoče popolnoma zaščititi. Kljub vsemu pa vsakoletno opozarjanje in ponavljanje nasvetov za zaščito pred njimi le prinaša koristi. Vedno bolj smo kot posamezniki in družba osveščeni in se odgovorno obnašamo.

Strnimo glavne poudarke za varnost vseh nas in našega imetja:

  • Spremljajte vremensko napoved! Ne podcenjujte znanja in izkušenj o vremenu lokalnega prebivalstva. Posebej, ko se odpravljate v gore ali na morje, jih le povprašajte po vremenu.
  • Primerno se oblecimo in imejmo vedno s seboj suha in dodatna oblačila. Temni oblaki, grmenje v daljavi, okrepljen veter in hiter padec temperature so znak, da se bliža nevihta.
  • Odmaknimo se na varno! Če je možno v notranjost ali v avto z zaprtimi okni, ki deluje kot Faradayeva kletka.
  • S sebe odstranimo vse kovinske dele in jih odnesemo najmanj 100 metrov stran, če nas nevihta ujame na prostem.
  • Nevarna so izpostavljena mesta, na primer polja, travniki, površine, kjer izstopamo, zato se jim ognimo, če je le možno. Če se nimamo kam umakniti, počepnimo, najbolje na nahrbtnik, stisnimo kolena k sebi in glavo spodvihajmo proti tlom.
  • V času nevihte se ne zadržujmo v bližini vode, v njej ali na njej, saj nas strela lahko doseže tudi po vodi. To pomeni, da se tedaj ne kopamo v jezerih, rekah, morju ali v bazenu, niti nismo na čolnu. V takšni situaciji predstavljamo visoko točko, torej smo v tistem trenutku lahko strelovod. Voda je dovolj prevodna, da se lahko, če strela udari v bližino, znajdemo v napetostnem lijaku.
  • Umaknimo se v nižje rastje ali v objekte s strelovodno zaščito ‒ v hišo, lopa ni ustrezna. Tudi če smo na varnem v hiši (hiše morajo imeti po slovenski zakonodaji urejeno ozemljitev, ustrezno strelovodno zaščito in izenačitev potencialov ter izenačitve prenapetosti), se v času nevihte ni pametno tuširati, ročno pomivati posode ali kaj podobnega, saj se še vedno lahko pojavi prenapetost v trenutku udara strele v objekt. Čeprav hiše načeloma imajo vso potrebno zaščito, ta le zmanjšuje verjetnost poškodbe, ni pa popolna zaščita.
  • Izogibajmo se visokim mestom, to so na primer grebeni in gorski vrhovi. Kako hude so lahko nevihte v gorah, vedo zelo dobro ljubitelji gora, katere je tam že ujela nevihta. Pogosto radi rečejo, da strele tam tako blizu švigajo, da bi jih lahko z rokami lovil. Nikar se ne zatecimo v skrivališče pod gorski previs – tja rada udari strela.
  • Drevesa v času nevihte niso varna zatočišča! Mišljena so predvsem visoka drevesa in takšna, ki stojijo sama. Zato se jim ognimo, nikoli v njihovo zavetje ne postavljajmo šotora. Če ne drugega, zaradi vetra, ki morda odlomi kakšno vejo in ta lahko pade na nas.
  • Izogibajmo se električnim predmetom ali napravam, ne stojmo v njihovi bližini in ne iščimo zavetja pod njimi (na primer daljnovodi, drogovi, javne svetilke, vetrne elektrarne, polnilnice ...).
  • Če smo v gruči, se razkropimo.
  • Če nimamo možnosti, da bi se zatekli v avtomobil ali hišo, je zelo pomembno, da takoj, ko smo odložili vse kovinske pripomočke, počepnemo z nogami čim bolj skupaj. Nikoli ne ležimo, hodimo ali stojimo! Bistveno je, da zavzamemo čim manj prostora, smo čim nižje in se s čim manjšo površino dotikamo tal. Če ne moremo čepeti, lahko tudi sedemo tako, da smo čim bolj stisnjeni k sebi, kot bi nas na primer zeblo. Če imamo pri sebi torbo ali blazino, lahko sedemo ali počepnemo nanjo. Temu se reče nevihtni položaj.
TEHNIK Clanek Bliskoviti Obisk Clanek1 (1)

Kako pa lahko preprečimo nastalo škodo v domu in na električnih napravah?

V času nevihte preventivno ugasnimo električne naprave in jih izklopimo iz električnega omrežja zaradi nevarnosti indirektnega udara strele. Dolgoročna rešitev so različne prenapetostne zaščite (najlažja in najhitrejša rešitev so na primer vtičnice in razdelilniki s prenapetostno zaščito pred udari strele).

V primeru zaščite pred indirektnim udarom je ustrezna rešitev namestitev prenapetostne zaščite v električni inštalaciji, ki jo opravi strokovno usposobljena oseba. Dodatno se nato v tem primeru namesti še prenapetostno zaščito neposredno pred samo napravo (vtičnica ali razdelilnik z zaščito). Namestitev zaščite samo v vtičnici je zasilna rešitev, saj je takšna naprava sposobna odvajati samo manjše prenapetosti (da naprava ustrezno deluje, mora biti ustrezno narejena tudi električna inštalacija). V primeru direktnega udara strele v objekt ali tudi indirektnega udara, pri katerem v objektu nastopijo večje prenapetosti, taka zaščita nikakor ne zadošča. 

Udar strele v bližini zgradbe hipno poveča napetost z 230 V na od 3 do 6 kV. Traja nekaj mikrosekund in lahko uniči elektronske komponente, kot so spomin, procesorji, ekrani … Direktni udari so najbolj nevarni, saj ustvarjajo milijone voltov. Ni potrebno posebej poudariti, da v takem primeru zelo verjetno poškodujejo domačo električno napeljavo. Tudi požar je neredek spremljevalec. Pojma, ki sta ob taki temi vedno prisotna, sta prenapetost in prenapetostna zaščita.

5 hitrih o streli

  • Edina učinkovita zaščita objektov pred delovanjem strel je dober strelovodni sistem, dober ozemljilni sistem in uporaba napetostnih odvodnikov.
  • S priklopom v telekomunikacijsko optično omrežje preprečimo, da bi se učinki udara strele prenesli v hišne telekomunikacijske naprave.
  • Približne ocene iz zavarovalniških statistik kažejo naslednje deleže poškodb na napravah:
    • 42 % je poškodovanih komunikacijskih naprav,
    • 23 % krmilnih naprav,
    • 20 % grelne in hladilne tehnike,
    • 8 % bele tehnike,
    • 7 % drugo.
  • Največji tokovi, ki se ob udaru strel pojavljajo v Sloveniji, dosegajo vrednosti 400 kA. Verjetnost pojava take strele je manj kot 0,1 %.
  • Veliki križi, ki jih ponekod vidimo na podeželju sredi travnikov v bližini vasi, so namenjeni temu, da pritegnejo strelo, namesto da bi udarila v kateri objekt. So strelovodi.

Ob nevihtah zaščitite svoje naprave in poskrbite za svojo varnost

 Kako? Poskrbite, da boste o možnih udarih strel na vaši lokaciji pravočasno obveščeni prek SMS-a tako, da se naročite na brezplačno storitev Strela alarm. SMS-obveščanje si naročite tako, da na številko 041 145 000 pošljete SMS z vsebino: STRELA (presledek) uporabniško ime za fiksne storitve.

Primer: STRELA novakjan na 041 145 000

Strela ALARM si lahko vključite vsi, ki ste hkrati uporabniki mobilnih in fiksnih storitev Telekoma Slovenije.

Strela alarm

  • Strela alarm

    BREZPLAČNO

SMS S KLJUČNO BESEDO

  • za vklop

    STRELA (presledek) in uporabniško ime

  • za izklop

    STOP