Vsebina košarice

Vaša košarica je prazna.

Cena

Kako poskrbeti za varnost domačega omrežja Wi-Fi?

Tehnik Maks
Tehnik Maks
Pred 17 dnevi
·
Čas branja: 5 minut
·
Poslušaj vsebino

Domača brezžična omrežja so najpreprostejši in najučinkovitejši način povezovanja v internet, a z vse večjim številom povezanih in pametnih naprav je skrb za varnost vse bolj kompleksna.

Zato smo pripravili nasvete, kako poskrbeti za optimalno zaščito.

Varnost v dobi interneta je obsežna tema s številnimi vidiki in dimenzijami, ki so pogosto medsebojno povezane. Pri tem je ključnega pomena zavedanje, da popolna varnost ne obstaja, vendar pa kot običajni ljudje praviloma nismo tarče najhujših organiziranih napadov, kot jih lahko vidimo v tehno trilerjih.

Primerna analogija so vhodna vrata. Zares izkušen vlomilec lahko z ustreznim orodjem vdre v bolj ali manj vsako ključavnico, vendar takega vlomilca večina vrat ne zanima. Po drugi strani bi odklenjena ali celo odprta vrata lahko zamikala marsikaterega neizkušenega vlomilca ali celo priložnostnega tatu, ki naleti nanje. Brezžični usmerjevalnik, osrčje pametnega doma, ima podobno vlogo kot vrata, zato si oglejmo, kako lahko poskrbimo, da so kar najbolje zaklenjena.

Fritz7590 525X277px

brez vezave

brezplačna dostava

Turbo WiFi - modem

Zagotovite si najboljši modem za vzpostavitev brezžičnega omrežja v svojem domu. Modem FRITZ!Box inteligentno usmerja WiFi-signal in zagotavljata odlično pokritost.

*V Mojem Telekomu je možno naročiti komplet modema FRITZ!Box in ojačevalnika FRITZ!Repeater.
Model modema je odvisen od tehnologije vaše internetne povezave (xDSL, GPON, FTTH).

2,99 €
/
mesec

Brezžični usmerjevalnik oziroma dostopna točka je standardni del ponudbe fiksnega interneta Telekoma Slovenije in je vgrajen v vsak novejši modem, ki zagotavlja povezavo v internet. Tovrstna brezžična povezava je kakovostna in s primernimi nastavitvami zagotavlja povsem zadovoljivo raven varnosti. Obstajajo seveda tudi naprednejše rešitve, ki podpirajo najnovejše standarde in tehnologije, s katerimi lahko razširimo pokritost omrežja (potrebno v večjih hišah), zagotavljamo hitrejše povezave (nujno za napredne igre) in vzpostavljamo dodatne varnostne protokole.

Ena takih rešitev je Telekomov Turbo WiFi, ki temelji na naprednejšem modemu FRITZ!Box priznanega nemškega proizvajalca AVN in smo jo podrobneje predstavili v Testu na dlani.

Osnovna pravila domačega brezžičnega omrežja

Ne glede na to, prek katerega usmerjevalnika imate vzpostavljeno domače brezžično omrežje, obstaja nekaj osnovnih pravil, ki jih je priporočljivo upoštevati:

  1. Močno geslo za domače omrežje

To se zdi samo po sebi umevno, vendar marsikdo pozabi. Vsak usmerjevalnik (oziroma modem) ima prednastavljeno varno geslo za omrežje. To je običajno kar preveč kompleksno, da bi si ga hitro zapomnili in hitro vnesli vsakič, ko v omrežje povežemo novo napravo, zato je priporočljivo spremeniti nastavitve in vnesti svoje geslo. To naj ne bo prekratko in naj vključuje čim več različnih znakov, vendar pa mora biti nekaj, kar si lahko zapomnimo.

  1. Geslo usmerjevalnika

Pozor: geslo usmerjevalnika ni isto geslu brezžičnega omrežja. Medtem ko slednje omogoča povezavo v omrežje – in prek njega v internet –, nam geslo usmerjevalnika omogoča spreminjanje njegovih nastavitev – vključno z geslom za WiFi. Osnovni varnostni bonton veleva, da sta ti gesli različni. Tudi tukaj je nujno zamenjati privzeto geslo, saj bi ga morebitni heker lahko uganil.

  1. Ločeno omrežje za goste

Če imate pogosto na obisku goste, ki se želijo priključiti v vaše omrežje, potem je priporočljivo vzpostaviti posebno omrežje za goste, če ga vaš usmerjevalnik podpira. Tovrstna omrežja so ločena od vašega domačega omrežja in povezanim napravam praviloma omogočajo zgolj dostop do interneta, ne pa tudi do drugih naprav v omrežju. To ni zgolj namenjeno zaščiti pred preveč radovednimi gosti, temveč tudi pred morebitnimi okuženimi napravami, ki bi lahko širila virus znotraj domačega omrežja

AVM FRITZ Repeater 1200

brez vezave

brezplačna dostava

Turbo WiFi - ojačevalnik

Vsi, ki ustrezen modem že imate, izberite le enega ali več ojačevalnikov FRITZ!Repeater in tako poskrbite za pokritost WiFi-ja v svojem domu, od mansarde do garaže.

1,69 €
/
mesec

Omrežje za goste je še bolj uporabno za poslovna okolja, sploh take s čakalnicami, saj napredni usmerjevalniki, kot denimo FRITZ!Box v Turbo WiFi, omogočajo tudi vzpostavitev pozdravne strani, ki jo lahko uporabite za predstavitev izdelkov.

  1. Ločeno omrežje za pametne naprave (IoT)

Pametne naprave, imenovane tudi internet stvari (IoT), vključujejo vse od žarnic, do robotskih sesalnikov in klimatskih naprav. Te so vse pogostejše v naših domovih in se povečini povezujejo prek brezžičnega omrežja WiFi. Te naprave so v zadnjih letih vse pogosteje tarča hekerjev, saj imajo nekatere šibko zaščito in preredke varnostne posodobitve. Posledično je tudi te naprave pametno prestaviti v ločeno omrežje, od koder ne morejo zlahka škodovati našemu računalniku in drugim napravam. Namesto posebnega omrežja za IoT lahko uporabimo tudi omrežje za goste.

  1. Izklop nepotrebnih funkcionalnosti

Sodobni usmerjevalniki imajo pogosto množico funkcionalnosti, ki jih uporabnik ne potrebuje. Tako na primer WPS (WiFi Protected Access) omogoča hitro in preprosto povezovanje z napravami zgolj s pritiskom na gumb na usmerjevalniku in napravi, vendar gre za rešitev, ki je večina sodobnih naprav ne uporablja več in predstavlja potencialno varnostno luknjo. Podobno velja za UPnP, medtem ko je uporaba oddaljenega dostopa (Remote Access), ki omogoča dostop do omrežja in torej tudi domačega računalnika iz interneta, priporočljiva samo naprednim uporabnikom, ki vedo, zakaj to potrebujejo. Prav tako lahko izklopite omrežje za goste in/ali IoT, če ne dobivate obiskov oziroma nimate tovrstnih naprav.

  1. Vklop požarnega zidu in drugih varnostnih funkcionalnosti

Po drugi strani ni razloga, da bi izklopili požarni zid (firewall) ali druge varnostne funkcionalnosti, ki jih usmerjevalnik omogoča. Tudi najbolj osnovni požarni zidovi so namreč učinkoviti proti večini avtomatiziranih poskusov vdorov. Prav tako je koristna uporaba več zaporednih požarnih zidov, npr. na modemu, usmerjevalniku in računalniku, saj si jih lahko predstavljamo kot zaporedje vrat z različnimi ključavnicami, če se vrnemo k prejšnji analogiji. Napredni uporabniki lahko več požarnih zidov izkoristijo tudi za analizo varnosti. Podobno velja za zaščito pred virusi in neželeno pošto, ki jih ponujajo operacijski sistemi in usmerjevalniki.

  1. Redno pregledovanje in optimizacija omrežja

Vsak usmerjevalnik ponuja možnost izpisa povezanih naprav. Čeprav so ti seznami na prvi pogled videti kot šifre, lahko z nekaj truda hitro ugotovimo, kaj je kaj in napravam dodelimo lastna imena (npr. »moj iPhone«, »TV«, »tiskalnik«, »JBL zvočnik« ipd.). Če ne uspemo dognati, katera naprava se skriva za posamezno kratico, si lahko pomagamo z naslovom MAC, kar je edinstvena šifra, ki jo ima vsaka v omrežje povezana naprava in je praviloma zapisana na njej. Če imamo tudi po tem še zmeraj neidentificirane naprave, ki so povezane v naše omrežje, je najbolj preprosta rešitev menjava gesla omrežja. Tako bomo hitro opazili, katere naprave so ostale brez povezave in jih dodali v omrežje.

Dodatna raven varnosti: Varen splet

Varen splet je storitev Telekoma Slovenije, ki poskrbi za zaščito pred virusi, vdori, neželeno pošto in drugimi nevarnostmi, ki grozijo iz interneta, kar na ravni omrežja. Tako poskrbi, da se nepridipravi ne morejo prebiti do vašega omrežja, če pa imate v njem kako okuženo napravo, ki bi jo lahko zlikovci uporabili za npr. napade porazdeljene zavrnitve storitve (DDoS), pa se ta ne bo mogla povezati s tistimi, ki jo usmerjajo. S tem Varen splet ščiti vse naprave v vašem domačem omrežju, za podrobnosti o delovanju storitve pa priporočamo članek na tej povezavi.

TS Tehnik Safe Wifi Connection Home Clanek1 Desktlop