Vsebina košarice

Vaša košarica je prazna.

Cena

Google vse upe polaga na umetno inteligenco

Marjan Kodelja
Marjan Kodelja
Pred 47 dnevi
·
Čas branja: 4 min
·
Poslušaj vsebino

Google umetne inteligence ne vidi le kot dodatek obstoječim storitvam, temveč kot njihov temeljni del.

Na dvournem dogodku so pokazali marsikaj zanimivega, toda žal večina (še) ni za javnost ali pa je oziroma bo dostopna izključno za več denarja.

Iz česa se je ta »učenjak in umetnik« učil

Med poslušanjem česa vse je sposoben večmodalni generativni model umetne inteligence, sem se moral vprašati, iz česa se je ta »učenjak in umetnik« učil. Da je sposoben besedilnih čarovnij, je prebral nešteto besedil, da lahko ustvari fotografijo, jih je moral pregledati nič koliko, in enako je z videi. Iz česa torej? Iz naših »žuljih«, ki smo jih neutrudno nalagali na Googlove brezplačne storitve zadnjih dobrih dvajset let. Nobeno drugo podjetje na svetu nima tolikšnega zaklada. Nič čudnega, da Googlovi algoritmi umetne inteligence tako hitro napredujejo ter postajajo celovitejši in vsestranski. Ker se obenem zavedajo svoje vrednosti, postaja jasno, da bodo najboljše nudili izključno s plačljivimi storitvami. Še na nekaj bi rad opozoril. Večina predstavljenega na konferenci za razvijalce Google I/O 2024 bo najprej dostopna Američanom in v nedefinirani prihodnosti še potrpežljivim prebivalcem preostalega sveta.

Niso samo podatki »surovina«, zaradi katere je Google v prednosti. Enako pomembna je otipljivejša lastnina. Od povezav, ki si jih Google lasti, in po svojih potrebah oblikovanih procesorjev do ogromnih podatkovnih centrov, ki so jih postavili na strateških mestih zemeljske oble. To je poleg kratice »AI«, ki so jo različni govorci izustili 121-krat, poudaril Googlov šef uprave Sundar Pichai. Jasno. Noben algoritem ne bo deloval (kaj šele kazal vznemirljive sposobnosti) brez »računalnika«. Še daleč smo sicer od resnične alternative Skyneta iz serije znanstvenofantastičnih filmov Terminator, a vseeno nameravajo poskrbeti, da umetna inteligenca zagotovo ne bo nikdar zlobna.

Posamezni žeton ni nujno razumljiv našemu dojemanju podatkov

Največ so govorili o modelu Gemini, ki je v različici Pro (na voljo je kot plačljiva spletna storitev in kmalu v pisarniškem okolju Workspace) sposoben obdelave milijon žetonov (tokens) oziroma po novem celo dveh milijonov. Žetonom velja nameniti kanček pozornosti, saj bomo o njih še slišali. Povezani so s podatki, ki jih model sprejme, da izvede želeni ukaz. Besede, slike, videe in datoteke pred »obdelavo« razbije na osnovne podatkovne gradnike. Posamezni žeton ni nujno razumljiv našemu dojemanju podatkov in je, ko gre za jezikovni model umetne inteligence, odvisen tudi od jezika. Poglejmo primer: En žeton so štirje znaki v angleščini, sto petinsedemdeset besed in rahlo čez dva tisoč petsto besed. Daleč od milijona ali celo dveh? Niti ne. Kajti medtem ko se večina ukvarja s preprostimi poizvedbami, zahtevnejši v modele tlačijo številne datoteke in videoposnetke, da bi naredili povzetke, združene razpredelnice ali preverili več tisoč vrstic programske kode.

Gemini Pro 1.5 je trenutno Googlov najnaprednejši model

Vendar ni več edini. Ob modelu Gemini Nano, ki skrbi za delovanje umetne inteligence na napravah, kot so pametni mobiteli, so prestavili še Gemini 1.5 Flash. V zmogljivosti in znanju je podoben modelu Pro, vendar optimiziran za hitro delovanje, ko ne moremo čakati na rezultat, saj je na vrsti že naslednji ukaz. Poleg razvijalcev, katerim jih je Google odprl, boste imeli največ od njih uporabniki plačljivih storitev. Drugi se bomo morali zadovoljiti z manjšo zmogljivostjo ali počakati, da se bo katera od napovedanih novih storitev pojavila na mobitelu ali spletnem brskalniku Chrome, česar ne bo treba plačati.

Projekt Asta je še prototip

Veliko tega ima Google v rokavu, a niso hoteli biti natančni, kdaj in komu bo vse to namenjeno. Projekt Asta je še prototip. Zanimiv in futurističen. Gospodična se je z mobitelom v roki sprehajala po pisarni in zahtevala, naj umetna inteligenca poišče v pogledu kamere napravo, sposobno oddajati zvoke, naj jim razloži, kako deluje, ter v naslednjem trenutku postreže z vsem o barvicah. Praktična uporaba Astre je še oddaljena, a naj bi Američanom storitev Google Lens že dovolila iskanje in prepoznavanje predmetov v posnetku, storitev hranjenja fotografij Google Foto pa iskanje in prepoznavanje točno določenih stvari na fotografijah, kot je na primer registrska tablica mojega avtomobila, in funkcijo spletnega iskanja z obkroženjem »stvari« na fotografiji, ki je bila občestvu predstavljena januarja ob lansiranju pametnih mobitelov serije Samsung Galaxy S24. Pa pomoč pri reševanju matematičnih enačb. Menda umetna inteligenca ne bo kar ponudila rešitev zanje, temveč korake, kako priti do njih, da se bomo hkrati še učili matematike. Gotovo bolje kot nič.

Google Veo in funkcija AI Overviews

Na dogodku so predstavili še dve storitvi, ki pa nista namenjeni splošni javnosti, morda zaradi očitkov o plagiatorstvu, čeprav je Google izpopolnil označevanje vsebin, ki nastajajo s pomočjo njegove umetne inteligence. Ena je namenjena glasbenikom, da bodo preprosteje in hitreje preverili ideje, in druga ustvarjalcem videa. Google Veo je storitev, ki na podlagi besedilnega opisa, fotografij in krajših videoposnetkov ustvari umetnega v polni visoki razločljivosti. Podobno, kot je Imogen 3 namenjen ustvarjanju fotografij.

Večina se bo z Googlovo umetno inteligenco srečevala v Googlovi storitvi iskanja. Funkcije AI Overviews, ki napolni okno s povzetki odgovorov s spleta, bodo najprej deležni uporabniki onstran Atlantika. Kdaj preostali, spet niso povedali. Povedali pa so, da iskanje po zaslugi algoritmov umetne inteligence postaja raziskovanje. Namesto da več ur iščemo zanimivo in primerno počitniško destinacijo tako, da skačemo med stranmi ponudnikov potovanja in prenočitev, bomo iskalniku približno povedali, kaj želimo, nakar bo prevzel opisano mukotrpno delo. Kot pravijo, je to zgolj začetek, kajti postopoma bo iskalnik postal pametnejši in uporabnejši. Ravno tako bodo algoritmi umetne inteligence pomagali pri iskanju med sporočili v poštnem predalu Gmail s pametnejšimi poizvedbami. Na primer, rekli bomo: poišči mi kodo za storitev pretočnega videa, ki je bila navedena nekje v nekem daljšem sporočilu. Upam, da bo storitev delovala, kot obljubljajo. Pozdravljam jo in komaj čakam nanjo, saj vsi vemo, da je včasih iskanje po sporočilnih nitih podobno iskanju igle v kopici sena.

Temeljite spremembe še na sistemu Android

Čisto na kraju so nekaj besed namenili še sistemu Android, ki se mu obetajo temeljne spremembe, saj vpeljava umetne inteligence v njegove temelje zahteva korenitejše spremembe. To se bo zgodilo na treh področjih. Z izboljšanim iskanjem, pri čemer se trenutno vsi sprašujemo, kdaj bo iskanje z obkroženjem na voljo na mobitelih, ki niso Samsungovi ali Googlovi. Sledita uporabnejši digitalni pomočnik, s katerim se bomo pogovarjali kot s človekom, ta pa nam bo tako tudi odgovarjal, in izboljšano delovanje algoritmov umetne inteligence na napravi (Gemini Nano). Ker novosti zahtevajo spremembe na sistemski ravni, bo Googlova umetna inteligenca v tej obliki namenjena samo uporabnikom mobitelov s sistemom Android.

Spremljajte Tehnik na družbenih omrežjih Facebook, Instagram, X in TikTok.