Vsebina košarice

Vaša košarica je prazna.

Cena

Kateri filmi so primerni za mojega otroka

Filmi so odlična izbira za sprostitev in zabavo tako za otroke kot mlade po srcu.

Otroci lahko zelo uživajo ob gledanju priljubljenih mladinskih in družinskih filmov ter spremljanju svojih najljubših igralcev. To jim omogoča zabavo, dobro počutje in sprostitev, seveda v primerih, ko je vsebina primerna otrokovi starosti. Pri tem si lahko pomagamo s strokovnimi opisi vsebin filmov in oznakami, ki označujejo primernost vsebin.

Oznake, ki označujejo primernost vsebin

Oznaka rdeči trikotnik vključuje zapis, od katerega leta starosti je vsebina primerna, npr.: 12+ oz. 15+.
Črki VS označujeta vsebine, za katere se priporoča, naj jih otrok gleda ob spremstvu staršev oz. skrbnikov.
Oznaka AD v rdečem krogu pa označuje vsebine, ki so primerne samo za odrasle.

Medtem ko TV-vsebine s pomočjo tovrstnih oznak ponujajo dokaj nadzorovano okolje za raziskovanje videovsebin, pa tega na družbenih omrežjih in nasploh na spletu ni. Še posebno bodimo pozorni, če otrok spremlja vsebine na portalih, na katerih vsebine niso preverjene, saj lahko zelo hitro naleti na neprimerne prizore, ti pa se lahko pojavijo tudi pri samodejnih predvajanjih vsebin. Zato je pomembno, da smo pozorni, katere vsebine otroci spremljajo ter da je vsebina primerna, kakovostna in preverjena.

Iz izkušenj vemo, da so lahko vsebine na portalih, na katerih ni preverjene vsebine (npr. YouTube), neprimerne, saj lahko sprva nedolžna in nam znana risanka vsebuje prizore, ki so za otroke in mladostnike neprimerni. Posamezniki v te videovsebine dodajajo prizore, ki jih dodatno priredijo, posamezni risani lik je agresiven, umori koga ipd.
Težava je tudi v samodejnem predvajanju in nadaljevanju, tj. da se začne predvajati naslednja vsebina, ki pa je nismo predvideli.

Logout, Center pomoči pri prekomerni rabi interneta

Družinski in mladinski filmi predstavljajo priljubljeno izbiro za gledalce vseh generacij, saj združujejo zabavo in poučne elemente ter pogosto prenašajo pomembna sporočila.

Otroci med 10. in 12. letom običajno že razvijejo dovolj zrelosti za sprejemanje nekoliko bolj kompleksnih zgodb in tem, vendar je ključnega pomena, da skrbno izberemo filme, ki so prilagojeni njihovi starosti.

Kateri Filmi So Primerni Za Mojega Otroka Punci
Gledanje filmov ima nekaj pozitivnih plati tudi za otroke: učijo jih vrednot, pomagajo razvijati empatijo, kritično mišljenje in jih kulturno izobražujejo.

Kateri žanri so primerni za mojega otroka

Vsak otrok je unikaten, zato je pomembno upoštevati tudi njegovo zrelostno stopnjo. Če ima rad določeno tematiko ali žanr, se osredotočimo na filme, ki ustrezajo njegovim interesom, vendar pazimo, da je tudi vsebina primerna. Priporočljivo je, da si pred ogledom filma ogledamo ocene in preberemo njegov opis, da se prepričamo, ali je res primeren za našega otroka.

Pustolovski filmi

Pustolovski filmi so med mladostniki zelo popularni, saj ponujajo napetost, vznemirjenje in dogodivščine. Dober primer so filmi o priljubljenem Harryju Potterju, saj združujejo magijo, prijateljstvo in pustolovščine.

Animirani filmi

Še ena zvrst filmov, ki jih mladostniki obožujejo, so animirani filmi. Ti so popolna kombinacija zabave, vizualne privlačnosti in poučne zgodbe. Spomnimo se filmskih uspešnic, kot so Ledena doba, Veličastni šef ali Ratatouille.

Fantazijski filmi

Fantazijski filmi, kot sta Gospodar prstanov ali Zgodbe iz Narnije, ponujajo domišljijske svetove, čarobna bitja in epske pustolovščine. Ti filmi spodbujajo domišljijo in vplivajo na razvoj otrokovega pogleda na svet.

Družinski filmi

Odlična izbira za mladostnike so tudi družinski filmi, saj so primerni za ogled s celotno družino. Ti filmi ponujajo zabavo, humor in vrednote, ki so pomembne za družinsko dinamiko.

Izogibajmo se grozljivkam in filmom, ki vsebujejo prizore nasilja in drugo neprimerno vsebino (grob jezik, spolne vsebine ali uporaba drog). Otroci v tej starostni skupini namreč še razvijajo svojo čustveno stabilnost, zato preveč strašljive vsebine niso priporočljive.

Pomembno je tudi, da si vzamemo čas, da se z otrokom o filmu pogovorimo, ga vprašamo, kaj mu je bilo všeč, kako bi ravnal v taki situaciji in podobno.

»Vprašamo ga lahko, kaj ga je presenetilo v filmu, kaj se mu je zdelo dobro?
Kaj bi on naredil drugače in ali je že imel podobno izkušnjo?
Na tak način se lahko z otrokom povežemo, obenem pa preverimo njegovo razumevanje vsebine in mu s svojimi vprašanji odpremo dodatne misli ali poglede na izpostavljeno temo.
Mladostniki se pogosto lažje pogovarjajo o problematiki, ki jih teži ali zanima, med pogovorom o filmu ali likih. Tu vidimo veliko priložnost za starše, učitelje in druge, da lahko z njimi navežejo pristen stik brez obsojanja.«

Logout, Center pomoči pri prekomerni rabi interneta

Pozitivne plati gledanja filmov

Širijo obzorja

Filmi otrokom in mladostnikom ponujajo vpogled v različne družbene okoliščine in zgodovinska obdobja, jih učijo o različnih kulturah in življenjskih izkušnjah. S tem lahko širijo svoja obzorja, spoznavajo nove ideje, načine življenja in perspektive.

Učijo jih vrednot

V filmih so pogosto prikazana različna moralna vprašanja in etične dileme. Otroci lahko tako skozi zgodbe in upodobitve likov razvijajo razumevanje vrednot, kot so poštenost, sočutje, pogum in strpnost. S tem lahko krepijo svojo moralno zavest in razvijajo lastne vrednote.

Razvoj empatije

Gledanje filmov omogoča otrokom, da se vživijo v čustveno stanje likov in razumejo njihove izkušnje. To jim lahko pomaga pri razvijanju empatije in sočutja do drugih ljudi. Sposobnost razumevanja in vživljanja v druge je pomembna veščina za gradnjo zdravih medosebnih odnosov.

Kritično razmišljanje

Filmi lahko spodbujajo otroke k razmišljanju in analizi vsebine. Sposobnost kritičnega razmišljanja je ključna veščina pri ločevanju med resničnostjo in fikcijo, prepoznavanju manipulativnih tehnik in razumevanju sporočil, ki jih filmi posredujejo. Ob tem ne smemo pozabiti, da mlajši otroci praviloma še niso zmožni razločevati realnosti in dogajanja v živo, zato je izbor primernih vsebin za njihovo starost zelo pomemben.

Kulturna in umetniška izobrazba

Filmi ponujajo tudi vpogled v različna področja umetnosti, kot so režija, scenografija, igra, glasba in pripovedovanje zgodb. Gledanje filmov lahko pri otrocih spodbuja tudi interes za kulturno in umetniško ustvarjanje.


Pri vsem tem seveda ne smemo pozabiti na čas. V skladu s priporočili slovenskih pediatrov naj bi otroci, stari med 10 in 12 let, uporabljali zaslone do 1,5 ure na dan. Stroka tudi priporoča, da se redno pogovarjamo o otrokovih aktivnostih pred zaslonom in jih tudi spremljamo.

Dkino 2023

Pripravite si domači kino z DKinom!

Videoteka DKino vam prinaša več kot 800 uspešnic hollywoodskih studiev, ki si jih lahko izposodite za 48 ur. Izberite film, pripravite kokice in uživajte v domačem kinu na kavču.

Za lažji izbor so vsebine v DKino razporejene v različne rubrike (Najnovejše, Najbolj gledano, Slovenski filmi, Evropski filmi, Akcija/pustolovščina, Disney in druge). Poleg kratkega opisa imajo tudi oceno in oznake o primernosti vsebine za otroke.