Vsebina košarice

Vaša košarica je prazna.

Cena

Test na dlani: Xiaomi 14T in 14T Pro

Marjan Kodelja
Marjan Kodelja
Pred 1 dnevom
·
Čas branja: 5 min
·
Poslušaj vsebino

Letošnja modela iz družine Xiaomi 14T nagovarjata vse, ki od svojega mobitela pričakujete veliko, vendar zanj niste pripravljeni odšteti pravega malega bogastva.

Ali sta kos tej nalogi in predvsem kako se obneseta v vlogi »fotoaparata«?

Tehnični podatki:
Procesor Xiaomi 14T:MediaTek Dimensity 8300-Ultra (3,35 GHz, 4 nm)
Procesor Xiaomi 14T Pro:MediaTek Dimensity 9300+ (3,4 GHz, 4 nm)
Omrežja:2G, 3G, 4G, 5G (nano SIM, eSIM)
Zaslon:17 cm (6,67 palca), do 144 Hz, 2.712 x 1.220 pik, točkovna svetilnost 4.000 kandel
Kamere:glavna: 50 MP, f/1,7 ali f/1,6 (Xiaomi 14T Pro), 23 mm, optična stabilizacija;
telefoto: 50 MP, f/1,9 ali f/2,0 (Xiaomi 14T Pro), 50 mm ali 60 mm;
širokokotna: 12 MP, f/2,2, 15 mm;
sprednja: 32 MP, f/2,0, 25 mm
Vmesniki:WiFi 6E (XIaomi 14T Pro Wi-Fi7), bluetooth 5.4, NFC
Sistem:Xiaomi HyperOS
Pomnilnik:12 GB/256 ali 512 GB (Xiaomi 14T Pro)
Baterija:5.000 mAh, 67W, Xiaomi 14T Pro 120 W, 50 W brezžično
Drugo:tipalo prstnih odtisov pod zaslonom, odpornost IP68, stereo zvočnika
Materiali:utrjeno steklo, plastični ali okvir iz aluminija (Xiaomi 14T Pro)
Mere in teža Xiaomi 14T:160,5 x 75,1 x 7,80 mm, 195 g
Mere in teža Xiaomi 14T Pro:160,4 x 75,1 x 8,39 mm, 209 g
Garancija:24 mesecev

Xiaomi od ustanovitve pred petnajstimi leti zagovarja uravnoteženo ponudbo med ceno in zmogljivostjo naprav, kar mu verjetno najbolje uspeva pri zdaj že tradicionalno jeseni predstavljenih modelih družine »T«.

Tokrat sta to mobitela Xiaomi 14T in Xiaomi 14T Pro, ki nagovarjata z oblikovanjem, zmogljivostjo in fotografsko vsestranskostjo. Torej podobno, kot sta vas spomladi nagovarjala Xiaomi 14 in 14 Ultra, a po skoraj polovičnih cenah. Te so mogoče zaradi kompromisov v materialih in vgrajenih komponentah. Strinjali pa se boste, da ti letos niso pretirano »boleči«.

Skoraj enojajčna dvojčka

Razlike med mobiteloma niso pretirane. Kaj je lepše in bolj estetsko, bi zlahka razpravljali dolgo v noč, a meni so bili nekoliko bolj všeč pravokotno odsekani robovi Xiaomija 14T.

Model, ki se ponaša z oznako »profesionalni« (»pro«), ima nežno zaobljene. To je podrobnost, ki jo večina proizvajalcev postopoma opušča, kljub temu da naj bi obline pripomogle k boljšemu občutku držanja mobitela v dlani. Razloge, da večje razlike v udobnosti uporabe kljub temu nisem opazil, gre verjetno iskati v enakih merah in podobni teži. Zdi se, da se je Xiaomi odločil za oba oblikovalska prijema preprosto zato, da bi zadostil pričakovanjem čim širšega kroga morebitnih uporabnikov.

Pri oblikovalskih podrobnostih mobitela ne presenečata oziroma sledita valu oblikovanja, ki je večini očitno všeč. Poleg tankih robov okoli zaslona to vključuje še veliko izboklino na hrbtišču z objektivi treh kamer, kjer se bohoti še logotip Leica – podjetja, ki je sodelovalo pri zasnovi leč in algoritmov obdelave fotografij. Površina hrbtišča je tokrat pri obeh gladka in zato nežno občutljiva na mastne madeže. Zanimiv dodatek je še rebrasta struktura na tipki za vklop, po zaslugi katere lahko na slepo takoj začutite, ali imate prst na pravem mestu. Ohišje je tudi bolje zaščiteno proti vodi in prahu, kar prav tako postaja standard v srednjem cenovnem razredu.

Obilna izboklina z objektivi je nujna, če želite kakovostne fotografije, vendar ima združevanje v enovito celoto stranski učinek. Ker je premaknjena proti levemu robu (gledano na mobitel od zadaj), moti med držanjem naprave v panoramskem načinu, kar je dokaj pogosto med igranjem mobilnih iger. Udobje takšne uporabe je izboljšano, če mobitel zaščitite z ovitkom. Ta izniči razliko v nivojih, olajša držanje in hkrati ščiti napravo pri bližnjem srečanju s tlemi.

Največja razlika se skriva v procesorju

Čeprav ni opaziti, da bi bil Xiaomi 14T počasnejši, manj odziven ali da bi bile fotografije slabše kakovosti, ni mogoče spregledati razlik pri golih zmogljivostih procesorja. Orodje za merjenje Geekbench 6 pokaže razliko 1.416/4.219 (enojedrne/večjedrne zmogljivosti) proti 2.147/7.089 v korist profesionalnega modela. Tega med uporabo mobitela za običajne dnevne dejavnosti ne boste ravno pogosto občutili, razen med igranjem zahtevnejših iger, ko je procesorska moč pomemben dejavnik. Kdor išče mobitel za takšne dejavnosti, naj se v izogib težavam raje odloči za Xiaomi 14T Pro.

Kljub razlikam v zmogljivostih je avtonomija baterije v obeh primerih vsaj podobna, če ne kar enaka. Ura obremenitvenega testa izprazni baterijo za 22 odstotkov (dobre štiri ure delovanja), medtem ko ura gledanja videa na YouTubu pri tričetrtinski osvetlitvi zaslona porabi 8 odstotkov (dobrih dvanajst ur). Ob kapaciteti baterije pet tisoč miliamperskih ur to pomeni, da boste brez večjega stresa vtičnico iskali večinoma vsak drugi dan. Razlika med mobiteloma je še v hitrosti in brezžičnem polnjenju, ki ga podpira le profesionalni model.

Zaslon je v obeh primerih enako dober, saj je praktično identičen. Razlika naj bi bila le v zaščitnem steklu, česar Xiaomi ne obeša na velik zvon. Prav tako ne izpostavlja dejstva, da ima profesionalna izvedba okvir ohišja iz aluminija namesto plastike. Običajna in točkovna svetilnost sta dovolj visoki za udobno čitljivost na prostem v vseh svetlobnih razmerah, barve so prijetne in lepe, veliko nastavitev sistem ne omogoča, ločljivost pa je pričakovano visoka za mobitel srednjega razreda. Zvočnika sta za tako tanko ohišje dovolj glasna in kakovostna za poslušanje v mirnem okolju. Za kaj več boste potrebovali slušalke ali večji zunanji zvočnik.

Nekaj razlik je še pri drugih komponentah, predvsem podpori za brezžična omrežja, pri čemer je v prednosti profesionalni model, medtem ko oba že v osnovni različici nudita dovolj pomnilnika. Odločitev, da ne ponujajo več modela s 128 gigabajti, se mi zdi prava, kajti tokrat reže za pomnilniške kartice, s katerimi nekateri rešujete težave prezasedenega pomnilnika, ne boste našli.

Umetna inteligenca ju ni zgrešila

Xiaomi je v zadnjih letih okolje prečistil in ga nekoliko približal našemu okusu, a se nekaterih navad še ni znebil. Zaradi nenehnega potrjevanja in sprejemanja pravil uporabe ter drugih dovoljenj je postopek aktivacije še vedno precej nadležen. Na prvi pogled je okolje HyperOS sicer sodobnejše in manj kičasto oblikovano. Škoda pa je, da še vedno vključuje vrsto že nameščenih aplikacij, ki jih večina ne potrebuje, in Googlove podvojene aplikacije, ki niso enake kakovosti. Recimo predvajalnika glasbenih in videodatotek. Čeprav se večine tega zlahka znebite, to vzame kar nekaj časa in še vedno bi si želel bolj minimalističnega in čistega okolja.

Xiaomi 14T Vmesniki

Orodja umetne inteligence prinašajo nove možnosti pri vsakodnevnih opravilih. Žal večina ni delovala na mobitelih, ki sem jih dobil na test, saj jih je XIaomi omogočil nekaj dni pozneje z nadgradnjo. Kot verjetno pričakujete, funkcije temeljijo na Googlovih algoritmih umetne inteligence. Med drugim omogočajo iskanje z označevanjem zanimivih predmetov na zaslonu, prevajanje med podprtimi jeziki v realnem času, izboljšano aplikacijo za beležke in snemalnik zvoka z umetno inteligenco, urejanje fotografij z dodajanjem ali odstranjevanjem elementov, orodja za ustvarjanje kratkih filmov in avatarjev ter uporabo Googlovega modela generativne umetne inteligence Gemini. Povedano drugače: enak nabor, kot ga nudijo zdaj že skoraj vsi mobiteli s sistemom Android.

Ko gre za tako zmogljiv in obenem ne najbolj cenen mobitel, je pomemben odnos proizvajalca do denarja kupcev. Ta se kaže v kakovosti izdelave, ki v primeru serije Xiaomi 14T ni vprašljiva, in v obdobju, ko bo zagotavljal podporo. Ta sicer še ni sedemletna, ki se vse bolj omenja kot optimalna, temveč nekoliko krajša. Obljubljajo namreč štiri nadgradnje sistema (do Androida 18) in pet let zagotavljanja varnostnih popravkov.

Fotografije odlične, video malce slabši

Poleg procesorja, ki prispeva h kakovosti in videzu fotografij, imata mobitela rahlo drugačne kamere in objektive, kar prinaša rahle razlike v zaslonkah in optični povečavi. Kljub temu so si fotografije v dnevnih in nočnih pogojih tako podobne, da boste komaj opazili razliko. V fotografski aplikaciji na mobitelu Xiaomi 14T so na voljo široki kot, običajni pogled, 2-kratna optična povečava in še 4-kratna hibridna, medtem ko Xiaomi 14T Pro dodaja 2,6-kratno optično in dvigne hibridno na 5-kratno povečavo.

Dnevne fotografije Xiaomi 14T

Dnevne fotografije Xiaomi 14T Pro

Fotografije, posnete v dobrih svetlobnih pogojih, so vizualno privlačne, z živahnimi barvami in dobro barvno dinamiko. Občasno boste na fotografijah mobitela Xiaomi 14T Pro zaznali rahlo pretiravanje v nasičenosti barv (na primer, trava je včasih bolj zelena, kot bi pričakovali), medtem ko so barve na fotografijah Xiaomija 14T nekoliko izprane (a bližje naravnim).

Širokokotna kamera zaradi visoke ločljivosti ohranja ostrino tudi na robovih slike, ko je zaradi širokega vidnega kota mogoče opaziti rahlo popačenje geometrije prizora. Tudi fotografije, posnete z optično povečavo (4- ali 5-kratno), so nadpovprečno dobre in temu primerno večinoma uporabne.

Xiaomi je ob lansiranju serije izpostavil zmogljivosti pri fotografiranju v nočnih pogojih. Napredek je v primerjavi s prejšnjimi modeli viden, čeprav obstajajo mobiteli z boljšimi rezultati v slabih svetlobnih pogojih (vendar ne v tem cenovnem razredu). Tokrat imate v fotografski aplikaciji poleg širokega in običajnega kota samo eno povečavo. Največ razlik boste opazili na širokokotnih fotografijah. Posnete z modelom Xiaomi 14T so manj svetle, nekoliko mehke in prikazujejo manj podrobnosti v temnejših delih prizora. Slabosti so manj izrazite na fotografijah s povečavo, medtem ko se glavni kameri ponoči odrežeta skoraj enakovredno. Barve na nočnih posnetkih so ustrezne, včasih malenkost preveč izrazite, a podrobnosti so še vedno dovolj jasne. Med zgornjimi fotografijami so prve tri posnete z mobitelom Xiaomi 14T Pro in naslednje tri z modelom Xiaomi 14T.

Področje, ki me je malo razočaralo, je snemanje videoposnetkov. Kakovost slike je sicer dobra tako podnevi kot ponoči, vendar sem pri posnetkih med hojo ali snemanjem iz roke opazil »tresenje« in izgubo ostrine na osebah v središču kadra, ko svetlobne razmere niso bile popolne.

Sklepna beseda za Xiaomi 14T in 14T Pro

Xiaomi 14T in 14T Pro sta podobna mobitela z manjšimi razlikami, ki se poznajo pri ceni, a ne toliko pri vsakodnevni uporabi. Zato težko rečem, ali zmogljivejši procesor in druge malenkosti upravičijo cenovne razlike, razen če gre glavnina na račun dvakrat večjega pomnilnika. Na splošno pa velja, da je Xiaomi 14T Pro zanimiv za zahtevnejše uporabnike in Xiaomi 14T za tiste z bolj običajnimi potrebami.