Vsebina košarice

Vaša košarica je prazna.

Cena

Test na dlani: Samsung Galaxy Z Fold6

Marjan Kodelja
Marjan Kodelja
Pred 76 dnevi
·
Čas branja: 5 min
·
Poslušaj vsebino

Očitno je še, da se Samsung še vedno trdno drži načela, »konja, ki zmaguje, ne menjaš«!

Transformer, ki se iz mobitela dokaj običajnih mer spremeni v manjši tablični računalnik, si po zaslugi hitrejšega procesorja in obilice algoritmov umetne inteligence zasluži višjo številko v imenu.

Tehnični podatki:
Procesor:Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm); Adreno 750
Omrežja:2G, 3G, 4G, 5G
Zunanji zaslon:16 cm (6,3 palca), Super AMOLED, 2600 kandel (točkovno), 968 x 2376 pik
Prepogljivi zaslon:19,3 cm (7,6 palca), LTPO AMOLED, 120 Hz, 2600 kandel (točkovno), 1856 x 2160 pik
Kamere (zadaj):glavna: 50 MP, f/1,823 mm, OIS
širokokotna: 12 MP, f/2.2, 123˚
telefoto: 10 MP, f/2.3, 66 mm, 3x povečava, OIS
Kamere (spredaj):10 MP, f/2,2; 24 mm
4 MP, f/1.8, 26 mm (pod velikim zaslonom)
WiFi 6e, bluetooth 5,3, NFC, satelitski sprejemnik
Biometrijatipalo prstnega odtisa v tipki za vklop
Sistem:One UI 6.1.1, Android 14 (sedem let podpore)
Pomnilnik:12/256, 512 GB ali 1 TB
Baterija:4400 mAh, 25 W (žično), 15 W (brezžično)
Ohišje:ojačan aluminij, utrjeno steklo (sprednji zaslon); IP48
Drugo:stereo zvočnika, podpora za eSIM in pisalo, video do 8K s 30 sličicami/sekundo
Mere:153,5 x 132,6 x 5,6 mm
Mere (zložen):153,5 x 68,1 x 12,1 mm
Teža:239 g
Garancija:2 leti

Odkar je Samsung lani izničil špranjo, ki je do tedaj zijala med polovicama, lahko rečemo, da je njihov prepogljivi mobitel Galaxy Z Fold6 preživel »otroške« bolezni in postal izbira, o kateri se izplača razmišljati.

Sprememba se je zgodila ravno pravšnji čas, saj kitajski tekmeci (na njihovem domačem trgu so mobiteli s prepogljivim zaslonom zelo priljubljeni) počasi pogledujejo po daljnih trgih. Še najbolj dejavno Honor, katerega prepogljivi model (septembra naj bi predstavili naslednika modela Magic V3) je obrtniško nadvse dobro izdelan in celo tanjši, a ga »nazaj drži« ne najbolj celovit programski del (uporabniško okolje).

Dodajmo temu še močno navezanost Samsunga na Googlovo umetno inteligenco in postalo bo jasno, zakaj sta v tej kategoriji naprav Samsungova Fold in Flip trenutno v vrhu.

Minimalno širši in tanjši

Še vedno me malo moti, da se je Samsung odločil za nestandardno širino sprednjega zaslona, ki zdaj po res malenkostnem povečanju za polno visoko razločljivostjo zaostaja za slabih 100 slikovnih pik. Mere zaslona se preslikajo na mere obeh polovic in nato še na prepogljivi večji zaslon ravno tako nestandardnega razmerja. Na to se je treba privaditi. Še najbolj me razmerje moti ob uporabi sprednjega zaslona. Prikaz mobilne spletne strani z nanizanimi novicami ni enak prikazu, ki sem ga vajen na svojem mobitelu standardne širine. So pa poskrbeli, da večina aplikacij v najboljši možni meri izkoristi večjega.

Poleg »razširitve« je bil Fold poslan na nežno dieto. V enem letu je izgubil dober milimeter. Slišati je malo, vendar glede na vse težave, ki jih takšen poseg potegne za sabo, dobrodošla sprememba.

Drugo ostaja pretežno enako. Večjih sprememb v konstrukciji tečaja ni opaziti, čeprav so bile zelo verjetno storjene. Odpira se gladko, zastane praktično v vsakem položaju, kar omogoča cel kup inovativnih načinov uporabe, reže med polovicam praktično ni in gumba sta manj opazna (a enako otipljiva). Ostaja pa občutek, da razprt zaslon ni popolnoma raven, kot so ravni zasloni klasično zasnovanih mobitelov, temveč nežno upognjen od tečaja proti robovoma. Naj bo to manjša opazka, saj to niti malo ne vpliva na uporabnost.

Obenem še upam (iz razumljivih razlogov tega nisem preizkušal), da so izboljšali trdoživost ohišja, ki je zdaj odporno proti prahu in vodi po standardu ip48, in zaščito zaslonov. Predvsem »prepogljivega«, ki ga je nemogoče zaščititi z običajnimi utrjenimi stekli.

Boljše in hitreje ob približno enaki porabi

Ker proizvajalci težko leto za letom presenetijo s čim popolnoma novim in presenetljivim, smo pogosto razočarani, ko prebiramo tehnične lastnosti novitet. A samo to so spremenili? To je vendarle premalo. Enako je v primeru modela Galaxy Fold6, ko ga primerjamo z lanskim Foldom 5. Poleg že omenjenih drobnih sprememb mer ima za naprave Galaxy prilagojen Qualcommov procesor. Ni dvoma, da je boljši od lanskega, a niti tisti ni popolnoma od muh, saj sicer »petka« ob nadgradnji ne bi dobila razvpitih storitev umetne inteligence, sicer predstavljene sočasno s serijo Galaxy S 24.

Zasnova prepogljivih mobitelov prinese drugačne težave. Segrevanje ohišja ob večjih obremenitvah procesorja, največkrat do tega pride med igranjem zmogljivih iger, je »osredotočeno« na polovico ohišja s procesorjem, saj toplota ne prehaja prek tečaja. A zdi se, da ima Galaxy Fold6 s tem manj težav kot na primer Galaxy Z Flip6, katerega polovici imata manjši površini.

Podobno je z avtonomijo, ko kljub izboljšani energijski učinkovitosti nisem ravno opazil, da bi Fold6 deloval občutno dlje od lanskega modela. Ob polni obremenitvi vseh komponent z aplikacijo Cinebench baterija zadošča za dobre tri ure in ob malce višji svetilnosti od polovične prek domačega brezžičnega omrežja za skoraj sedemnajst ur predvajanja videov z YouTuba. V praktični govorici to pomeni, da mobitel brez večjih težav zdrži do večera celo ob malo bolj zahtevni uporabi – ob umirjenem (in ne predolgem) igranju iger, pri čemer se odlično obnese.

Za igričarje ni zanimiv samo zaradi zmogljivega procesorja, temveč zaradi perfektnega velikega prepogljivega zaslona. Težko bi bil še boljši, saj jim je celo uspelo nekoliko povečati svetilnost, da je bolj čitljiv na prostem. Poleg običajnih mobilnih iger ima Galaxy Fold6 dovolj zmogljivosti za pogajanje emulatorjev in iger, ki so bile narejene za popolnoma drugačne naprave. Ne da bi to hotel spodbujati, omenjam le kot dokaz njegovih razmeroma uravnoteženih zmogljivosti.

Srce mobitela Galaxy Z Fold6 je njegova umetna inteligenca

Že prej so jo mobiteli imeli. Pomagala je pri nastavljanju kamer in združevanju fotografij v eno, kar je še najbolj prišlo do izraza na nočnih fotografijah, toda tokratni algoritmi so čisto na drugi, (višji) ravni. Ni mi bilo všeč, kako je moj portret spremenil v podobo stripovskega junaka, a to je verjetno moja manjša težava. Tako me umetna inteligenca pač vidi.

Težko bi pred leti napovedali sposobnost programskih algoritmov, ki delujejo na napravi in za izvajanje ukazov in nalog ne potrebujejo dostopa do internetnih strežnikov. Nadvse zanimivo se je bilo igrati s funkcijami umetne inteligence, od brisanja oseb in predmetov s fotografij do vstavljanja nanje na podlagi preproste skice, ki sem jo »prosto po Prešernu« s prstom nakracal na zaslon. Algoritem je pričaral kolo in pri njem zgrešil proporcije, in nato še mačko, pri čemer senca ne pada v pravo smer. Kljub temu so to impresivne sposobnosti, o uporabnosti katerih naj vsak presodi sam.

Občutno bolj uporabne so storitve urejanja in preoblikovanja zapiskov in še posebej prevajanja, pri čemer je Galaxy Fold6 zaradi dveh zaslonov v prednosti.

Tolmač, storitev prevajanja v realnem času, dobi čisto novo raven uporabnosti. Oziroma jo bo, ko (če) bo slovenščina podprta. Trenutno je ni, zato moramo, kadar želimo prevajati sporočila ali celo govor v tretji jezik, uporabljati tistega, ki ga obvladate. Morda angleščino ali nemščino. Posebnost storitve pri tem mobitelu je, da zna izrabljati zunanji zaslon, ki je med sporazumevanjem obrnjen proti sogovorniku. Karkoli zapišete na večjem zaslonu, se prevedeno prikaže na sprednjem.

Ker razvoj mobitelov stagnira, se od umetne inteligence pričakuje, da bo spodbudila hitrejšo zamenjavo starih mobitelov z novimi. Zamenjavo tistih, katerih procesorji niso kos novim algoritmom. Po drugi strani je to tudi svojevrstna prednost. Programsko opremo preprosto nadgrajujejo, s čimer stari elektroniki dajejo novo uporabnost, kar obljubo o sedemletni podpori kaže v drugačni luči.

Fotografsko (ponovno) na lanski ravni

Kamer se niso dotikali, vključno s skrito kamero pod večjim zaslonom, ki še vedno ni dovolj kakovostna za kaj več – z izjemo videokonference. Zdaj je še bolj skrita, skoraj neopazna, ko ni v uporabi, vendar še vedno deluje bolj kot prikaz tehničnih sposobnosti, ki v nobenem primeru ne izboljšuje uporabniške izkušnje uporabe večjega zaslona. Vrstica z informacijami o bateriji, omrežju, uri in podobnem je tako ali tako skoraj vedno prisotna, zato majhna luknjica v njej verjetno ne bi bila moteča.

Fotografije, posnete z leve proti desni s širokokotno, glavno in kamero s 3-kratno povečavo, so v dobrih svetlobnih razmerah kakovostne, brez večjih pomanjkljivosti.

Širokokotne fotografije imajo nekoliko manj ostre robove, a ne dovolj, da bi to resnično motilo, pri 3-krat povečanih pa je opaziti »nižjo« ločljivost tipala, kar se pozna predvsem v manj podrobnostih na ozadju prizora. Hvalevredne so kontinuirane barve v dobrih svetlobnih razmerah prek vseh treh kamer. 

Razlike postanejo bolj opazne v slabših svetlobnih razmerah, zlasti ponoči. Medtem ko so fotografije, posnete z glavno kamero, še vedno dobre, imata širokokotna in telekamera občasno težave z ostrenjem in prikazom podrobnosti. Nasploh se mi zdi, da so fotografije obeh preveč mehke in s premalo podrobnosti. Širokokotni znajo zagosti še barve, ki preprosto niso vedno takšne kot na drugih dveh, ob tem, da so tudi manj jasne in manj svetle.

Podobno velja za snemanje videoposnetkov – katerakoli kamera bo opravila nalogo, a najboljši rezultati bodo znova doseženi z glavno kamero. Posnetki bodo svetlejši, z več podrobnostmi in gladkim prikazom gibanja. Sprednja kamera (selfi) prav tako ne izstopa, vendar bo zadovoljila večino uporabnikov, še posebej v dobrih svetlobnih pogojih. Na voljo sta ožji in širši pogled ter množica učinkov in filtrov, s katerimi lahko izboljšate svoj videz.

Galaxy Z Fold6 je po zaslugi ozkega in debelejšega ohišja lažje držati v rokah, kar omogoča boljši oprijem v primerjavi z običajnimi mobiteli. Pri tem pomaga tudi možnost podvajanja slike na obeh zaslonih za boljši nadzor nad kadriranjem prizora in celotnim snemanjem. Kakovost videa je odlična in popolnoma primerljiva s premijskimi mobiteli.

Sklepna beseda

Tehnologija prepogljivih zaslonov je postala zrela, tako zelo, da so celo v Applu začeli razmišljati o svojem vstopu na to področje. A prej kot v dveh letih verjetno ne bomo priča »prepogljivemu« iPhonu. Do takrat bodo kraljevali drugi proizvajalci, a bo, tako vsaj kaže, Samsung po zaslugi sodobnega in varnega uporabniškega okolja ter algoritmov umetne inteligence v rahli prednosti.

Čeprav Galaxy Z Fold ne dosega velikih prodajnih številk, se je uveljavil, presenetljivo, bolj med igričarji in ne poslovneži, ki so jim ga najprej namenili. Zaradi razmeroma »majhnih« nadgradenj zato razumem njihovo dilemo o morebitni zamenjavi obstoječega modela. Odgovor je razmeroma preprost. Lanskega modela, s katerim si letošnji deli večino komponent, se (še) nima smisla znebiti, saj ima še vedno odličen procesor. Drugače je, ko v enačbo vstopi Galaxy Z Fold 4 s starejšo zasnovo. Tega se bo v tem oziroma v začetku naslednjega leta zagotovo izplačalo zamenjati in pobrati glavno nagrado. Takrat še šest let pravljičnega miru.