Samsung ponovno dokazuje, da ima mobitel z navzdol prepogljivim zaslonom potencial ne samo, a pretežno pri uporabnicah.
Nič čudnega torej, da so temu prilagojene oblika in zmogljivosti. Te so letos ravno prav nadgrajene, da lahko govorimo o zanimivi novi izvedbi.
Tehnični podatki | |
Procesor: | Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm); Adreno 750 |
Omrežja: | 2G, 3G, 4G, 5G |
Zunanji zaslon: | 8,6 cm (3,4 palca), Super AMOLED, 1600 kandel (točkovno), 720 x 748 pik |
Prepogljivi zaslon: | 17 cm (6,7 palca), LTPO AMOLED, 120 Hz, 2600 kandel (točkovno), 1080 x 2640 pik |
Kamere (zadaj): | glavna: 50 MP, 23 mm, f/1,8, OIS |
širokokotna: 12 MP, f/2.2, 123˚ | |
Kamere (spredaj): | 10 MP, f/2,2; 23 mm |
Vmesniki: | WiFi 6e, bluetooth 5,3, NFC, satelitski sprejemnik |
Biometrija: | tipalo prstnega odtisa v tipki za vklop |
Sistem: | One UI 6.1.1, Android 14 (sedem let podpore) |
Pomnilnik: | 12/256 ali 512 GB |
Baterija: | 4000 mAh, 25 W (žično), 15 W (brezžično) |
Ohišje: | ojačan aluminij, utrjeno steklo (sprednji zaslon); IP48 |
Drugo: | stereo zvočnika, podpora za eSIM, video 4K s 60 sličicami/sekundo |
Mere: | 165,1 x 71,9 x 6,9 mm |
Mere (zložen): | 85,1 x 71,9 x 14,9 mm |
Teža: | 187 g |
Garancija: | 2 leti |
Čeravno tega na evropskih trgih, vključno z našim lokalnim, ni opaziti, imajo vsi pomembnejši proizvajalci v svojih ponudbah modele s prepogljivimi zasloni. Vemo, kdo je izjema, ki v to jabolko še ni ugriznila. Verjetno menijo, da je še preveč kislo, a ker niso slepi in vidijo, kolikšno je zanimanje za tovrstne naprave, Apple kljub temu občasno spodbuja govorice, da previdno pogledujejo v to smer. Trenutno se največkrat omenja letnica 2026. Do takrat, če se bodo govorice izkazale za resnične, pa bo Samsung predstavil še dve generaciji mobitelov Galaxy Flip in Galaxy Fold ter se še dodatno utrdil na trgu tovrstnih naprav.
Strinjali se boste, da je zasnova, ki naredi mobitel kompakten in robusten, kadar ga ne uporabljamo za kaj več kot telefonske razgovore in besedilna sporočila, zanimivejša od zasnove normalno velikega, ki se razprt prelevi v manjšo tablico. Preprostejše ga je prenašati v žepih oblačil in manjših torbicah ter ga uporabljati za poslušanje glasbe na brezžičnih slušalkah. Malo se kot maček vrtim okoli vrele kaše. Morda se motim, a zdi se mi, da je Samsung Galaxy Flip6 popolna naprava za uporabnice, saj jim poleg prijetnega videza in vzdržljivosti nudi njim prilagojene zmogljivosti ter prepoznavnost v družbi bolj kot redkokateri drugi novi mobitel višjega cenovnega razreda.
Oblike, ki se je izkazala za dobro, nihče pri zdravi pameti ne menja. Zakaj bi jo torej Samsung? Morda bi si želel, da sta polovici tanjši, a sem skeptičen, ali bi pri tej zasnovi to sploh prineslo konkretne prednosti. Prej slabost, saj bi bilo v ohišju preprosto še manj prostora za elektroniko in baterijo. Tanjše ohišje bi vsekakor prineslo drugačno vizualno izkušnjo, a po drugi strani sem vse bolj prepričan, da centimeter in pol ne vpliva prav veliko na uporabnost. Tanjšanje je zatorej na mestu samo v primeru, da zaradi tega proizvajalcu ni treba sklepati 'bolečih' kompromisov. Bolj kot to je pomembno, da so že lani izničili režo, ki je nekoč zijala med polovicama, s čimer je Galaxy Flip lani naredil zrelostni izpit in dokazal vrednost zasnove navzdol prepogljivega zaslona.
Večjih sprememb v konstrukciji tečaja nisem opazil, čeprav so bile zelo verjetno storjene. Polovici se odpirata gladko, zastaneta v praktično vsakem položaju, mobitel nudi cel kup inovativnih načinov uporabe in guba med polovicama zaslona je manj opazna (a enako otipljiva). Zdi se mi, da se Flip zdaj bolj razpre kot lani, ko je razprt zaslon dajal občutek nežne upognjenosti od tečaja proti robovoma. Ravno tako upam (iz razumljivih razlogov tega nisem preizkušal), da so dodatno izboljšali trdoživost ohišja, ki je zdaj odporno proti prahu in vodi, ter zaščito zaslonov. Predvsem »prepogljivega«, ki ga je nemogoče zaščititi z običajnimi utrjenimi stekli.
Težava ob odsotnosti večjih kozmetičnih popravkov, če odmislim olepševalne »obroče« okoli objektivov obeh kamer, so drugje. V težjem iskanju odgovorov na vprašanje, ki ni samo preprosto, temveč za večino še kako na mestu. Zakaj namesto lanskega, ki bi se ga dalo dobiti po ugodnejši ceni, kupiti letošnjega? Ali so nadgradnje procesorja in v kameri ob nekaj drugih manjših »dodelavah« dovolj?
Da je moči dovolj, velja tako za letošnji kot za lanski Galaxy Z Flip, ki so mu na primer z nadgradnjo omogočili dostop do storitev umetne inteligence, ki so letos glavne praktično pri vseh premijskih modelih. A čisto po človeško se bo marsikdo za vsak primer raje odločil za letošnji procesor, čeravno izboljšane zmogljivosti večina ne bo opazila (ali potrebovala). Že lanski procesor je bil »super« hiter, torej je letošnji pač »dvojno super«.
Testi kažejo, da ima mobitel manj težav z odvajanjem toplote, česar se boste najprej razveselili ljubitelji zahtevnih mobilnih iger. Med polno obremenitvijo se segreva, vendar manj, kot se je segreval lani, saj jim je prvič v Galaxy Z Flip6 uspelo vgraditi razpršilnik toplote. Vsekakor dobrodošla sprememba, čeprav morebiti ne bo pogosto uporabljen v vlogi »igralne« konzole, kot se pričakuje od modela Galaxy Z Fold6, saj ne skriva, da v prvi vrsti nagovarja »žensko« občinstvo. Ve pa naj se ne bi igrale tako pogosto kot mi!
Nedvoumno je pomembna sprememba izboljšanje baterije, saj je bila avtonomija lani ena bolj izpostavljenih kritik. V primerjavi z mobiteli običajne zasnove je še vedno manjša, a povečanje zagotavlja, da ob obremenitvi s testom Cinebench zadostuje za slabe štiri ure in ob predvajanju videa z YouTuba v domačem brezžičnem omrežju ob polovični svetilnosti dobrih štirinajst ur. Ni vrag, da mobitel zlahka zdrži do večera. Segrevanje je osredotočeno na polovico ohišja s procesorjem, saj toplota ne prehaja prek tečaja, kar pomeni, da je bil sistem med obremenitvenim testom občasno prisiljen spustiti hitrost jeder in posredno znižati zmogljivosti.
Upočasnjevanje, ki ga izkaže obremenitveni test, v praksi ni verjetno, kajti celo najzahtevnejše mobilne igre zgolj občasno od procesorja zahtevajo vse njegove sposobnosti. Preostale komponente bolj kot ne ostajajo enake in na pričakovani ravni, le zaslona sta bolj svetla.
Uporabniški vmesnik je enak vmesniku, ki smo ga že srečali pri mobitelih serije Galaxy S 24. Gotovo je eno boljših okolij operacijskega sistema Android. Predvsem pa je okolje izčiščeno in eno varnejših, da odličnega sodelovanja med Samsungovimi napravami posebej ne omenjam.
Namesto na zmogljivosti, konstrukcijo in fotografije se je Samsung tokrat osredotočil na storitve umetne inteligence, pri čemer ima veliko vlogo sodelovanje z Googlom. Nekatere storitve še posebej izpostavita dva zaslona, saj izboljšata njihovo uporabnost. Ena najuporabnejših funkcij je gotovo Tolmač, prevajalnik z vgrajeno sintezo govora. Med pogovorom s tujcem preprosto omogočimo prikaz na obeh zaslonih, kar sogovorniku omogoča, da na zunanjem zaslonu poleg glasu vidi še prevod in originalno besedilo v njegovem jeziku.
Naslednji sklop storitev, ki je zelo zanimiv, so orodja za manipulacijo fotografij. Ta so vsekakor impresivna, a uporabnost je subjektivna. Preizkusil sem več funkcij in vse so vsaj zanimive. Morda je najmanj vznemirljivo spreminjanje portreta, pri čemer sem pričakoval več kot le preoblikovanje obraza v nekaj komaj prepoznavnega.
Brisanje predmetov s fotografij deluje učinkovito, dokler slike ne povečamo. Tedaj se pokažejo omejitve umetne inteligence pri zapolnjevanju prostora, kjer je bil predmet odstranjen. Seveda je težko ustvariti nekaj, česar sistem ne pozna. A dokler ne potrebujete povečave, lahko na ta način enostavno odstranite moteče elemente s fotografij.
Spreminjanje skic v dejanske predmete in njihovo umeščanje na fotografije deluje razmeroma dobro. Kljub temu sem opazil nekaj težav. Umetna inteligenca je brez težav prepoznala mojo, moram priznati, zelo slabo risbo kolesa in jih več različnih postavila na cesto, a proporci niso bili pravilni. Drugačne težave se pojavijo pri umeščanju mačke. Njeni proporci so tokrat pravilni, vendar algoritem ni dobro zaznal smeri svetlobe in temu ustrezno prilagodil sence.
Dvig razločljivosti glavne kamere je dobra odločitev, delno zaradi večje občutljivosti tipala na svetlobo in bolj kakovostne digitalne dvakratne povečave, kar je najbolj uporabno v dnevnih svetlobnih pogojih. Kot vemo, ima Galaxy Z Flip6 samo dve kameri, ki ju je mogoče zaradi unikatne zasnove uporabiti za fotografiranje selfijev.
Kljub tej, vsaj na papirju pomembni nadgradnji, velikega preskoka kakovosti v primerjavi s fotografijami, ki jih je sposoben narediti lanski Flip, praktično ni. Podobno je z videom. Dnevni je dober, a na nočnem se ne glede na uporabljeno kamero hitro pojavijo nejasnosti, šum in težave z ostrenjem.
Dnevne fotografije so korektne, a je obenem na dlani, da obstaja razkorak med sposobnostjo širokokotne na eni, ki je identična lanski, in glavne na drugi. Predvsem je opazno, da je na širokokotnih fotografijah manj podrobnosti ob že znani »podrti« geometriji na robovih zaradi širokega vidnega polja.
Še večje so razlike v nočnih razmerah, ko predlagam, da uporabite glavno kamero, saj so njene fotografije za razred boljše. Ker je tipalo glavne kamere Galaxy Z Flip 6 občutljivejše na svetlobo, so nočne fotografije za odtenek svetlejše in z več podrobnosti kot lanske. Širokokotne so ostale praktično enake, z veliko šuma, nejasnosti in težav z ostrenjem.
Letošnja Samsungova prepogljiva modela nista prinesla ničesar revolucionarnega. Kot sem nekako pričakoval, so uvedli običajne izboljšave (novejši procesor, svetlejši zasloni …) in poudarili pomen umetne inteligence na pametnih mobitelih. Ta je nedvomno zanimiva, a kot vedno bo spet vse odvisno od njenega prilagajanja lokalnemu trgu. Marsikaj od tega je namreč za nas na meji uporabnosti, saj slovenščina ni podprta. Ravno tako ostaja odprto vprašanje, zakaj naj kupim »šestico« namesto »petice«, ki jo morebiti dobim po ugodnejši ceni. Na koncu jezika imam samo dva razloga. Zaradi novega procesorja in obljubljenih sedem let podpore.