Samsungova pametna ura Galaxy Watch Ultra navduši tudi najzahtevnejše športnike – če ste pripravljeni na pogosto polnjenje baterije.
Ko odstranite manj pomembno, ostanejo dejstva. Samsung je zasnoval pametno uro, ki bo izpolnila pričakovanja najbolj zahtevnih rekreativcev in profesionalnih športnikov – pod pogojem, da so pripravljeni na redno polnjenje baterije.
Tehnični podatki | |
Mere: | 47,4 x 47,4 mm, 12,1 mm |
Teža: | 60,5 g |
Barve: | črna, siva in bela |
Zaslon: | AMOLED, 38 mm (1,5 palca), 480 x 480 pik |
Baterija: | 590 mAh, do 48 ur med beleženjem dejavnosti ali do 100 ur (oboje v načinu varčevanja) |
Procesor in sistem: | Exynos W1000 (3 nm), WearOS 5 (One UI Watch 6) |
Vmesniki: | bluetooth 5.3, Wi-Fi4, 4G (eSIM) |
Pomnilnik: | 32 GB |
Vodotesnost: | IP68 (10 ATM) |
Material: | titan in safirno steklo |
Garancija: | 2 leti |
Dovolj se razlikujeta in otročje je kazati s prstom na podobno barvo paščka ali na od daleč gledano podobno ohišje. Očitki pravzaprav nimajo nikakršnega smisla. Galaxy Watch Ultra ni kopija podobno imenovanega jabolčnega sadeža. Celo če bi bila, s tem ne bi bilo nič narobe, ker Applove ure ne morete povezati z nobenim drugim mobitelom razen z iPhonom.
S tem se odpira prostor, ki ga je želel Samsung zapolniti s svojim izdelkom in nekako preprečiti, da bi imetniki njihovih mobitelov posegali po nesporno dobrih pametnih urah Huaweija ali po zmogljivih športnih urah Garmina ali Suunta.
Čemu se je Samsung odločil za »pokvadratenje« kroga, vedo samo oni. Nobene potrebe ni bilo. Kvadrat ni v ničemer v prednosti. Razen morda v videzu, ki je enim zelo pri srcu, medtem ko ga dobršni del občestva zavrača. Na robustnost ohišja ne vpliva in ravno tako na stabilnejši položaj na zapestju ne. Galaxy Watch Ultra je z okroglim zaslonom in močno zaobljenimi vogali pravzaprav hibrid med obema geometrijskima likoma.
Obstaja več razlogov, zakaj je oblika takšna, kot je. O dveh sem prepričan. Prvič. Težko jim očitamo nesramno kopiranje ob tem, da so dosegli vizualno različnost od drugih ur v svoji ponudbi. In drugič. Ni jim treba razvijati novih digitalnih številčnic ali zapostavljati tistih, ki so bile oblikovane za prejšnje generacije Samsungovih ur. Kar bi morali storiti, če bi bil kvadraten še zaslon.
Črno ohišje nadgrajuje udobno mehak pašček, ki stabilno drži uro na zapestju. Zmotilo me je le, da se rebra poznajo na koži, kadar ga res dobro zategnete. Ura Galaxy Watch Ultra je nekoliko težja od pričakovanj, a kljub temu udobna za nošenje. Ni me motila niti med spanjem, a je na tem mestu pomembno dodati, da že nekaj let nosim ure ves čas in sem nanje navajen. Poleg črnega ohišja ure v kombinaciji z oranžnim paščkom sta še sivo ali belo, h katerima sodita črni ali bel pašček. Glede na razvpitost črno-oranžne izvedbe sta drugi dve izvedbi morda celo zanimivejši.
Kot prava pametna ura nudi razmeroma širok nabor aplikacij, spisanih za Googlov operacijski sistem, ki mu je Samsung dodal preprost in razumljiv uporabniški vmesnik. Uporaba, bodisi iščete že zbrane podatke, prejeta sporočila ali aplikacije neodvisnih ponudnikov, ki širijo uporabnost ure, bodisi počnete kaj tretjega, je prav prijetna in nič kaj moteča.
Uro upravljate s potezami na zaslonu, občutljivem na dotik, ali tremi bočnimi gumbi – v spodnjem je še elektroda za elektrokardiogram. Novost je sredinski »akcijski« za takojšni dostop do športnih programov in še do nekaterih drugih funkcij. Po večsekundnem zadržanem pritisku se na primer zažene glasen alarm. Dovolj glasen, da bližnje opozorite, da ste v nevarnosti, in premalo, da bi se uveljavil za klic v sili v urbanem okolju ali divjini, kjer daleč okoli ni nikogar. Zato funkcija omogoča še aktivacijo številke za klic v sili. Vrteča luneta, ki je bila vrsto let značilnost Samsungovih pametnih ur, se z letošnjim letom poslavlja. Čeprav odličen način za upravljanje verjetno nima česa početi na športni uri.
Že vse dosedanje Samsungove pametne ure so bile v vrhu v zmogljivosti, a nekoliko neizrazite in dolgočasne. Česa takšnega ne moremo trditi za Galaxy Watch Ultra. Hkrati perfekten zaslon poskrbi za čitljivost na prostem v vseh svetlobnih razmerah in za boljšo vidnost v temi spremeni barvne tone v rdeče, ko tipalo osvetlitve zazna manj svetlobe.
K dobri oceni delovanja in odzivnosti svoje doda nov procesor, ki celo za odtenek učinkoviteje izrablja energijo od predhodnika. Kljub temu je avtonomija še vedno slabša plat te in še kakšne pametne ure, ki se ponašata s podobnimi zmogljivostmi. Pustimo uradne podatke ob strani. Polniti jo bo treba v najboljšem primeru vsak drugi dan ali, še bolje, vsak dan, saj samo to jamči, da bo vedno pripravljena na beleženje zahtevnejše in dolgotrajnejše telesne dejavnosti.
Športov, ki jih ura podpira, je veliko. V primerjavi z Applovo ali Huaweijevo Watch Ultimate manjka le funkcija potapljanja z bombo. Vsak lahko sam presodi, kako uporabna je. Zato pa je na voljo zanimiva funkcija »multisport« – določanje zaporedja treh športov, za katere želimo, da jih ura zabeleži v nizu.
Osebno se mi zdi bolj kot množičnost podprtih športov pomembna natančnost spremljanja ključnih aktivnosti – teka, plavanja in kolesarjenja.
Kolesarjenja nisem preizkusil, sem pa večkrat plaval v slani vodi. Presenetilo me je, da je naprava beležila plavalno pot samo, če sem se občasno ustavil in za trenutek zadržal roko z uro nad vodno gladino (podobne težave sem zasledil še pri nekaterih pametnih oziroma športnih urah). Če tega nisem storil, ni bilo zabeležene razdalje ali poti. Razumem, da pod vodo ne more sprejemati satelitskih signalov, vendar vseeno pušča grenak vtis, še posebej če pričakujete popolno storitev.
Tek po gozdu je ura spremljala veliko natančneje (in brez težav). Zaradi stabilnosti na zapestju je natančno izmerila srčni utrip in razdaljo, pri čemer so bile meritve skoraj enake tistim, ki jih je na drugi roki istočasno izmerila športna ura Suunto. Seveda so prisotna odstopanja, vendar znotraj pričakovanih meja.
Zanimiv je vpogled v podrobno analitiko, ki jo ura poda po vsaki zabeleženi dejavnosti. V mojem primeru je bil to tek, ko mi je z običajnimi podatki o razdalji, tempu in srčnem utripu postregla še z oceno vnosa kisika (VO2Max) ter podrobno analitiko o gibanju telesa med tekom s priporočenimi vajami za izboljšanje tehnike. Priznam, da je zanimivo opazovati asimetrijo korakov, čas telesa v zraku in podobnih podatkov, za katere sploh nisem vedel, da jih je Samsungova ura sposobna zabeležiti.
Obljubljena 48-urna avtonomija baterije zadošča za veliko večino rekreativnih ali športnih dogodkov, tudi v primeru, da maraton tečete časovno nekajkrat dlje od zmagovalca. Če potem baterije ne pozabite napolniti, je naslednji dan spet pripravljena na vse, kar boste od nje želeli. Ne znam pa si prav dobro predstavljati večdnevnega pohoda na sveto goro Slovencev brez dodatne baterije v žepu ali iskanja električne vtičnice. Podobno avtonomijo nudi veliko zmogljivih pametnih ur, a so na voljo manj »pametne« in športne ure, ki nudijo daljšo celo med stalnim beleženjem dejavnosti z vključenim satelitskim sprejemnikom.
Potihoma smo pričakovali, da bo Samsung predstavil kakšno novo zdravstveno funkcijo, vendar tega ni storil. Vsaj ne resnično zanimive. Nabor funkcij ostaja večinoma enak tistemu pri zadnjih dveh generacijah Galaxy Watch.
Omejitev, da snemanje elektrokardiograma, merjenje krvnega tlaka in zaznavanje spalne apneje – ena od dveh novih zdravstvenih funkcij – delujejo le v povezavi s Samsungovimi mobiteli, ostaja. To se mi zdi nekoliko nesmiselno. Druga novost je kazalnik starosti (AGE index), pri katerem naj bi pomembno vlogo igrali algoritmi umetne inteligence. Ne vem, kako zelo dejansko sodelujejo, a bistvo meritve je naslednje: ura na podlagi fizioloških meritev po določenem času oceni starost metabolizma in jo prikaže na barvnem traku, ki sega od zelene do rdeče. Trudil sem se, a nisem povsem razumel, kako bi mi ta podatek lahko koristil.
Natančnost merjenja srčnega utripa, nasičenosti kisika v krvi in celo krvnega tlaka, pri čemer še vedno ostaja zahteva po rednem mesečnem umirjanju ure z manšetnim merilnikom, in spet za večino verjetno manj zanimiva analiza sestave telesa so na izredno visoki ravni. Čeprav ura ni zdravstveni pripomoček, zagotavlja fiziološke podatke, ki so zlahka v pomoč, ko je nekaj resno narobe z zdravjem. Samsung je tokrat celo izboljšal analizo kakovosti spanja, ki zagotavlja več podatkov, ti pa so vsaj v primerjavi s podobnimi funkcijami drugih ur razmeroma natančni.
Galaxy Watch Ultra se ne razlikuje prav veliko od ur serije Galaxy Watch 7. Vse imajo enako elektroniko in programsko opremo. Razliko naredi robustnejše ohišje, ki zagotavlja manjšo občutljivost med uporabo na prostem, zato so jo namenili zahtevnejšim rekreativcem in vrhunskim športnikom. Njim bo zagotovila več kot dovolj natančnih podatkov o telesni pripravljenosti in zdravju, če se bodo le sprijaznili s potrebo po rednejšem polnjenju in dejstvom, da nudi daleč največ, ko je povezana s pametnim mobitelom podjetja Samsung.