Test na dlani: Samsung Galaxy S25 Ultra

Marjan Kodelja
Marjan Kodelja
Pred 72 dnevi
·
Čas branja: 6 min
·
Poslušaj vsebino

Poleg sodobnejšega, hitrejšega in energetsko učinkovitejšega procesorja namenja Samsung v pametnih mobitelih družine Galaxy S ponovno večjo pozornost umetni inteligenci.

Ta je letos globlje integrirana v sistem in ustrezno nadgrajena, vidnejših sprememb sta bili deležni še oblika in širokokotna kamera.

Malo sem se že naveličal ob vsaki predstavitvi modrovati, da so novotarije v bistvu zelo podobne lanskim ali celo modelom izpred dveh let. Dlje ne bi šel zaradi razmeroma hitrega razvoja procesorjev za mobilne naprave. Očitno se bomo morali na to privaditi, kakor tudi, da bomo več pozornosti kot spremembam pri »elektroniki« namenjali programskim rešitvam (kamor sodijo algoritmi umetne inteligence).

Če bi gledali zgolj zaslon, procesor, kamere in druge čipe, ki bivajo globoko v drobovju, potem letošnjega Galaxyja S25 Ultra ni težko oceniti. Odličen je bil predlanski model. Odličen je bil lanski. Kakšen je torej letošnji »ultra« model? Ponovno odličen. Drugače ne gre.

Obenem se razkrije še odgovor na vprašanje, ki si ga zastavljamo vsako leto: za koga je prišel čas, da stari model zamenja z novejšim? Moj odgovor je, da tisti, ki imate Galaxy S21 Ultra. To je skladno s trendom podaljševanja obdobja, ko vztrajamo z obstoječim mobitelom, ki se bliža četrtemu rojstnemu dnevu. 

Tokrat s prijetno zaobljenimi vogali

Ponovno si bom privoščil primerjavo s predhodnicama. Zanju so bili značilni pravokotni vogali in nadvse velik zaslon. Zlahka bi dejal, da je bila to ena od značilnosti, po katerih sta se ločevali od tekmecev. Z letošnjim modelom se poslavljamo od te podrobnosti. Vogali so lepo zaobljeni, podobno kot pri marsikaterem drugem mobitelu. To za seboj potegne še eno spremembo oziroma pojav pravega kota drugje. Bočni stranici ohišja nista več prijetno zaobljeni, zaradi česar je bilo veliko napravo lažje držati v dlani, temveč sta ravno odsekani.

Druga značilnost so objektivi kamer, ki niso združeni v izstopajočo izboklino. Minimalistično oblikovanje, ki je marsikomu všeč, ima tudi čisto praktično vrednost. Mobitel je lažje držati v panoramskem načinu, zato med igranjem iger s konicami prstov veliko manj mažete leče kamer. Letos so sicer prstani okoli leč na videz bolj izraziti (morda so celo za odtenek širši). Ker praktičnega razloga za to ne vidim, se mi zdi to zgolj estetska dodelava. Ostalo je malone enako. Okvir iz titana se zadaj nadaljuje pri matirani plošči, na kateri se prstni odtisi skoraj ne poznajo. 

V vrhu trenutnih zmogljivosti

Že nekaj časa znova in znova poudarjam odlično kakovost zaslona. Verjeli ali ne, to bom ponovil tudi tokrat. Perfekten je. Vsaj kar se tiče kakovosti slike, barv, kontrasta in prilagajanje hitrosti osveževanja. Višje ločljivosti ali še več milijard barv praktično ne bi imelo smisla dodajati, saj na »majhni« površini razlike ne bi bile opazne. Barve so že dolgo časa na vrhunski ravni, zato je težko pričakovati še večjo natančnost ali lepoto.

Edino, pri čemer je Samsung letos zaostal, je svetilnost. Njegov zaslon ostaja pri 2600 kandel točkovne svetilnosti, medtem ko so nekateri tekmeci že posegli po višjih vrednostih. Toda gledano iz mojega zornega kota, obstoječa vrednost zadošča za uporabo mobitela v vseh svetlobnih razmerah, sploh ker je zaščitno steklo prevlečeno s plastjo, ki preprečuje odboje. 

Samsung Galaxy S25 Ultra Obremenitev Mobile

Za letošnji procesor Qualcomm trdi, da predstavlja največji dosedanji preskok zmogljivosti v družini Snapdragon 8. Meritve to sicer potrjujejo, vendar ni odveč pripomba, da večini uporabnikov že lanski »ultra« zagotavlja vrh glave moči in hitrosti.

Bolj pomembno se mi zdi, da gre za prvi čip za naprave z operacijskim sistemom Android v treh nanometrih. Preskok, ki ga je Apple zmogel že pred dvema letoma. Posledica večjih zmogljivosti je povečano segrevanje, zaradi česar so morali povečati komoro za razprševanje toplote za 40 odstotkov. Procesor se med polno obremenitvijo opazno greje (celo tja do 92 stopinj Celzija), vendar je hlajenje boljše in s tem upočasnjevanje jeder manj izrazito kot v primeru mobitela Honor Magic7 Pro z enakim procesorjem. Na mestu je opomba, da so tolikšne obremenitve ob normalni uporabi redke in kratkotrajne, zatorej ni bojazni, da zaradi vročine ohišja ne bi mogli prijeti.

Bolj kot segrevanje je obremenitveni test zanimiv s perspektive porabe energije. Ura baterijo izprazni za 30 odstotkov, kar v razumljivi govorici pomeni dobre tri ure delovanja. Spet bolje od mobitela Magic7 Pro, ki mu baterija v takšnih razmerah izdahne pol ure prej. Ob normalni uporabi je poraba bolj umirjanja. Ura uživanja v navideznem svetu igre Genshine Impac spusti števec napolnjenosti baterije za 14 odstotkov (do 7 ur delovanja) in ura videa z YouTuba ob polovični svetlosti zaslona in povezavi v domače omrežje WiFi za 4 odstotke (do 25 ur). Tekmec se je bolje obnesel med igranjem in ponovno slabše pri predvajanju videa, ker pa gre za podobno zmogljiva mobitela, velja zanju podobna ocena avtonomije. Galaxy S25 Ultra bo s polno baterijo deloval do večera celo ob intenzivnejši uporabi.

Da so druge elektronske komponente praktično iz lanskega modela, ne jemljem kot nekaj slabega. To med drugim velja za natančno in hitro podzaslonsko ultrazvočno tipalo prstnih odtisov, povezljivost, pomnilnik in stereo zvočnike, ki jim ne morem očitati ničesar, kar ni povezano s fizikalnimi zakoni in bi bilo tozadevno nerešljivo.

Ponovno se vse vrti okoli umetne inteligence

Samsung ponovno obljublja sedemletno podporo, ki ni le jamstvo odlične izdelave mobitela, temveč tudi njegove primernosti za dolgotrajnejšo rabo. Prav tako je dokaz, da Galaxy S25 Ultra najmanj toliko časa ne bo zastarel in primeren za upokojitev v muzejih novejše tehnološke zgodovine.

Z naskokom najpomembnejša mehka sprememba je nadgradnja na sistem Android 15. Google je vanj globlje integriral algoritme umetne inteligence, zaradi česar so ti učinkovitejši in vseprisotni. Ena od značilnosti tega je, da ni toliko pomembno, katera umetna inteligenca kaj počne, kot sta pomembna izvajanje in razpoložljivost. Galaxy AI uporabljate za eno nalogo, Google Gemini za drug poziv, Bixby pa za poizvedbo na ravni sistema. Meje med njimi so zabrisane – podobno kot meje med aplikacijami, ki so jih izdelali Google, Samsung in katero drugo podjetje.

Hkrati ostajajo lani predstavljene storitve, kot so iskanje z obkroževanjem, tolmač podprtih jezikov, pomočnik za oblikovanje zapiskov, pretvarjanje skice v sliko in podobno. Dodali so še zvočno radirko, ki poveča glasnost govora v posnetem videu ali zaduši zvok vetra in morebitno glasbo iz ozadja.

Eden od bolj vznemirljivih vidikov zmogljivosti umetne inteligence je njena možnost, da se nauči o vas in vam ponudi koristne vsakodnevne napotke. To je prikazano kot novi gradnik Now Brief na domačem zaslonu. Na prvi pogled se zdi, da gre za preprost, čeprav prilagojen gradnik z nekaj informacijami o vašem dnevu. Vendar je več kot to in lahko postane še uporabnejši, če mobitel uporabljate dlje časa.

Samsung Galaxy S25 Ultra Vmesniki Mobile

Brisanje in dodajanje elementov na fotografije je sicer zanimiva funkcija, vendar se sprašujem, kako pogosto jo boste dejansko uporabili. Meni je še vedno najbolj všeč tolmač. Ta sicer še vedno ne podpira slovenščine, vendar pomaga v širnem tujem svetu, če obvladate vsaj enega od podprtih jezikov. Deluje brez povezave z internetom, saj razumevanje govora – presenetljivo dobro je na primer prepoznal moje okorno izražanje v angleščini – , prevajanje v drug jezik in sinteza govora potekajo neposredno na napravi z uporabo njenih procesorskih zmogljivosti. Paziti velja le na to, da ne govorite v hrupnem okolju in da pritisnete tipko za zaključek snemanja govora, saj sicer še vedno lahko ujame kakšno besedo, ki ne sodi v prevod. Prav tako ni nezmotljiv. Včasih je treba govor ponoviti, dokler ga tolmač ne prepozna pravilno.

Smiselna nadgradnja širokokotne kamere

Kamere Galaxy S25 Ultra so preprosto odlične, zato ni razloga za negodovanje nad njihovo kakovostjo. Večina prizadevanj za izboljšanje fotografije se vrti okoli programske opreme. Nekaj jih je mogoče najti v samostojni aplikaciji Export RAW za profesionalno fotografijo, ki zdaj ponuja virtualne nastavitve zaslonke. Z njo umetno nastavite zaslonko od f/1,4 do f /16 in prilagajate globinsko ostrino. Težava je zgolj ta, da gre za digitalni učinek, ki se ne more meriti s fizičnim prilagajanjem zaslonke, s čimer se ponašajo nekateri mobiteli (na primer Huawei Pura 70 Ultra).

Posnel sem cel kup fotografij, ki dokazujejo, da so tipala in objektivi vrhunski (kar je veljalo že lani) in zlahka zajamejo veliko podrobnosti in bogate, živahne barve. Kot je pri Samsungu običajno, so barve na nekaterih posnetkih preveč izrazite – modro nebo je preveč modro, iglice dreves pa nenaravno zelene. To moti predvsem v tem letnem času, ko so barve okolice bolj anemične.

Prav tako so portreti privzeto polepšani. To me nič kaj dosti ni motilo, ko sem fotografiral kosmatinca in ob tem razmišljal, da imamo radi očem všečne fotografije, čeprav niso najbolj realistične.

V primerjavi z lanskim modelom se je še posebej izkazala širokokotna kamera. Zdaj 50-milijonsko tipalo naredi opazno razliko, ki je najbolj očitna v slabših svetlobnih razmerah. Barve in podrobnosti so izjemne, prav tako bližinske (makro) fotografije. Popačenje geometrije na robovih zaradi širokega vidnega kota pri fotografiranju narave ni izrazito, vsaj ne toliko, kot ko so na prizoru stavbe. Čeprav je tipalo slabše občutljivo za svetlobo od tipala glavne, so nočne fotografije svetle in barvite, le na robovih je opaziti mehčanje.

Posebno poglavje predstavljajo povečave. Zdaj jih je na voljo, kolikor jih želite. Začnemo z 2-kratno povečavo, ki se doseže z izrezom fotografije glavne kamere, nato pa sledijo kamere s 3- in 5-kratno optično povečavo ter 10-kratno povečavo, ki je ponovno dosežena s pomočjo izreza (tokrat s fotografije 50-milijonskega tipala kamere s periskopskim objektivom).

Fotografije so ponovno lepe, z veliko podrobnostmi in tokrat celo brez pretiranega ostrenja (predvsem se je to lani poznalo v primeru 10-kratne povečave). Dobre (in uporabne) so tudi nočne fotografije, na katerih pa je opaziti mehkobo v prizoru. 

Na voljo so tudi »vesoljske« 30- in 100-kratne povečave. O uporabnosti slednjih bi lahko dolgo in široko razpravljali. Medtem ko so fotografije pri 30-kratni povečavi zadovoljive in pogojno uporabne, je pri stokratnem povečanju opazno pomanjkanje podrobnosti, mehčanje slike in pretirano vpletanje umetne inteligence.

Najmanj napredka sem opazil pri videoposnetkih. Dnevni so odlični in jim ne morem veliko očitati, ne glede na to, katero kamero sem uporabil. Nočni videi, posneti »iz roke«, niso popolni, čeprav bi nas Samsung rad prepričal o nasprotnem. Težav ne povzroča ostrenje, saj to večinoma deluje dobro, temveč pojav šuma in nejasnosti v temnih prizorih. Verjamem, da se lahko Ultra v takšnih razmerah izkaže bolje, vendar boste morali napravo pritrditi na stojalo.

Sklepna beseda za Samsung Galaxy S25 Ultra

Všeč so mi določene nadgradnje mobitela Samsung Galaxy S25 Ultra, predvsem dodani algoritmi umetne inteligence, toda vprašanje je, ali upravičijo nakup novega mobitela, ki ni ravno prijazen do denarnice. Ker se doba uporabe mobitela približuje štirim letom, je jasno, kdo so potencialni kupci letošnje inkarnacije »ultra«. To ste vsi, ki imate model Galaxy S21 Ultra in menite, da je čas za nov mobitel, ali pa prebežniki iz taborov drugih proizvajalcev, ki želite najboljšo napravo z varnim in uporabnikom zahodnega trga prilagojenim sistemom Android ter vam ni škoda denarja. Še o nečem velja razmisliti. Dobra odločitev bi lahko bil tudi lanski model, saj bo ta, če ga kupite zdaj, še vedno deležen šestih let zagotovljene podpore.