Sta prijetna in nadvse uporabna mobitela, ki v letošnjih izvedbah pri moči nista podrejena modelu Galaxy S25 Ultra.
Ponašata se z enakim procesorjem, tako da slednji prednjači pri zaslonu, elektronskem pisalu, okvirju iz titana in rahlo naprednejših kamerah. Prav zato se sprašujem, ali ni najmanjši od teh treh hkrati najzanimivejši za največ kupcev, ki želijo imeti letošnji Samsungov premijski model.
Tehnični podatki | |
Omrežja | 2G, 3G, 4G, 5G, nano Sim in eSim (v dvojnem stanju pripravljenosti) |
Zaslon Galaxyja S25 | LTPO AMOLED 2X, 15,7 cm (6,2 palca), 1.080 x 2.340 pik, točkovna osvetlitev 2.600 kandel, osveževanje od 1 do 120 Hz |
Zaslon Galaxyja S25+ | LTPO AMOLED 2X, 17 cm (6,7 palca), 1.440 x 3.120 pik, točkovna osvetlitev 2.600 kandel, osveževanje od 1 do 120 Hz |
Kamere | glavna; 50 MP, f/1,8, 24 mm, optična stabilizacija |
širokokotna; 12 MP, f/2,2, 13 mm, 120˚ | |
telefoto; 10 MP, f/2,4, 67 mm, 3-kratna povečava, optična stabilizacija | |
sprednja; 12 MP, f/2,2, 26 mm | |
Vmesniki | bluetooth 5,4, WiFi 7, NFC, satelitski sprejemnik |
Biometrija | čitalnik prstnih odtisov pod zaslonom (ultrazvočni) |
Sistem | Android 15, One UI 7 (7 obljubljenih nadgradenj) |
Pomnilnik | 12 GB RAM; 128 GB (Galaxy S25), 256 ali 512 GB, ni ležišča za kartice |
Baterija Galaxyja S25 | 4.000 mAh, 25-vatno žično in 15-vatno brezžično polnjenje |
Baterija Galaxyja S25+ | 4.900 mAh, 45-vatno žično in 15-vatno brezžično polnjenje |
Ohišje | okvir iz aluminija, utrjeno steklo (Victus 2); povečana odpornost IP68 |
Drugo | stereo zvočnika, video do razločljivosti 8K (30 sličic/s) |
Mere Galaxyja S25 | 146,9 x 70,5 x 7,2 mm; 162 g |
Mere Galaxyja S25+ | 158,4 x 75,8 x 7,3 mm; 190 g |
Garancija | 24 mesecev |
Mobitela sta praktično identična, ko zanemarimo diagonali in razločljivost zaslona ter zaradi večjega ohišja bateriji različnih kapacitet (in moč polnjenja). Samsung Galaxy S25+ bo ob enaki uporabi zdržal nekoliko dlje kot Samsung Galaxy S25, ki vam bo bolj všeč, če dajete prednost manjšim pred velikimi napravami. To nikakor ne pomeni, da je zadnji občutno manjši, raje bom uporabil opazko, da je lažje obvladljiv oziroma, da mi je bolj všeč, ker me zaradi velikosti manj omejuje. Če bi izbiral, potem bi sam izbral manjšega. Še posebej, ker so enakovredni še pri eni vse bolj pomembni značilnosti – storitvah umetne inteligence, ki jih je Samsung letos dodatno izboljšal.
Galaxy S25 in S25+ se v marsičem spogledujeta z Ultro (ali pa je obratno). Kakovost izdelave ohišja ni vprašljiva, kakor tudi ne podrobnosti, ki smo se jih v zadnjih letih že nekako navadili. Raven zaslon se lepo stika z odsekanimi robovi in edine obline na ohišju so zdaj prijetno zaobljeni vogali.
Pogled od zadaj ravno tako ne razkrije nobenih presenečenj. Objektivi kamer so nanizani ob robu, in čeprav so razmeroma veliki, se njihovih leč ob držanju v panoramskem načinu s prsti nisem tako pogosto dotikal, kot se jih dotikam, ko v rokah držim mobitele z velikimi hrbtnimi izboklinami. Pohvale vredna je še matirana steklena hrbtna površina, na kateri se prstni odtisi pretirano ne vidijo.
K enostavnosti uporabe kot vedno pripomore hitro in predvsem zelo natančno tipalo prstnega odtisa pod zaslonom. Ultrazvočna tehnika branja je v prednosti pred optično v tem, da ji mokri ali rahlo umazani prsti ne delajo težav, o čemer sem se tokrat prepričal.
Tudi Samsung vse večjo pozornost namenja robustnosti ohišja. Po zaslugi odpornejših materialov (utrjeno steklo in močnejša zlitina aluminija) je večja verjetnost, da bo mobitel preživel padec na tla in da se steklo nad zaslonom in ono na hrbtu ne bosta hitro opraskala. Kljub temu je previdnost mati modrosti in še vedno ga je priporočljivo »obleči« v vsaj najosnovnejši ovitek. To je razlog, čemu navedb proizvajalcev o večji vzdržljivosti naprav običajno ne preizkušam.
Trenutno najhitrejši procesor za sistem Android zagotavlja dovolj »pare« za praktično vsako, še tako zahtevno nalogo. Ob tem se seveda greje, toda ne toliko, kot so se greli lanski modeli ali kolikor se grejejo nekateri drugi modeli z enakim procesorjem. Še največ toplote je nastalo po obremenitvenem testu, ko so do skrajnosti pognane vse komponente. Jasno je, da so tolikšne temperature ob običajni uporabi manj verjetne, a če so, največkrat niso dolgotrajne.
Moč je povezana s porabo, kar je najočitneje pri manjšem modelu z manjšo baterijo. Ura obremenitvenega testa je baterijo izpraznila za 24 odstotkov. Izraženo v urah delovanja to pomeni dobre štiri ure. Dejal sem, da s tolikšno hitrostjo nikdar ne boste praznili baterije.
Vzemimo zato raje običajnejše naloge. Ura igranja igre Genshin Impact je baterijo olajšala za 14 odstotkov (7 ur igranja), predvajanje videa z YouTuba ob polovično svetlem zaslonu in prenosu podatkov v domačem omrežju pa za 6 odstotkov (dobrih 16 ur). To kaže, da bo Galaxy S25 brez večjih težav zdržal do večera celo v primeru intenzivne uporabe. Še nekoliko dlje bo zdržala baterija večjega Galaxy S25+, saj ima konkretno večjo kapaciteto, vendar dvodnevne resne uporabe tudi pri njem ne morete pričakovati.
Spodobi se, da imajo Samsungovi mobiteli najboljše zaslone. Tej zakonitosti se nista izneverila. Celo zaslon manjšega Galaxy S25 s polno visoko razločljivostjo (nekoliko večja nikogar ne bi motila) se dobro obnese v vseh razmerah. Visoka svetilnost zagotovi udobno čitljivost na prostem ob močnem soncu, medtem ko žive barve, dobri kontrasti in dinamični razpon pričarajo prijetno vizualno izkušnjo gledanja raznolikih vsebin. Dejstvo pa je, da je zaslon oziroma njegova večja ločljivost poleg baterije druga lastnost, pri kateri prednjači Galaxy S25+.
Zadnja lastnost, ki jo večina hitro opazi, je zvok. Zanj skrbita večji spodnji in manjši zgornji zvočnik (ta je običajno v vlogi telefonske slušalke), ki iz sebe iztisneta za tako majhno in tanko napravo nadpovprečno glasen zvok. Ta ni samo glasen, temveč tudi razmeroma kakovosten. Ob polni jakosti nisem opazil nobenega popačenja in celo nizki toni niso čisto za odmet.
Sedemletna podpora obenem dokazuje kakovost izdelave in primernost za daljše obdobje uporabe, saj Galaxy S25 in S25+ (kot zmogljivejši model Galaxy S25 Ultra) najmanj toliko časa ne bosta zastarela in primerna za upokojitev. Pod pogojem, da boste upoštevali moj nasvet glede zaščitnega ovitka in boste tudi sicer skrbeli zanj.
Z naskokom najpomembnejša sprememba, ki ni povezana z elektronskimi komponentami, je nadgradnja na sistem Android 15. Google je vanj globlje integriral algoritme umetne inteligence, zaradi česar so ti učinkovitejši in vseprisotni. Ena od značilnosti tega je, da ni toliko pomembno, katera umetna inteligenca kaj počne, kot sta pomembna izvajanje in razpoložljivost. Galaxy AI uporabljate za eno nalogo, Google Gemini za drug poziv, Bixby pa za poizvedbo na ravni sistema. Meje med njimi so zabrisane, podobno kot meje med aplikacijami, ki so jih izdelali Google, Samsung in katero drugo podjetje.
Hkrati ostajajo lani predstavljene storitve, kot so iskanje z obkroževanjem, tolmač podprtih jezikov, pomočnik za oblikovanje zapiskov, pretvarjanje skice v sliko in podobno. Dodali so še zvočno radirko, ki poveča glasnost govora v posnetem videu ali zaduši zvok vetra in morebitno glasbo iz ozadja.
Eden od bolj vznemirljivih vidikov umetne inteligence je njena možnost, da vas preuči in vam ponudi koristne vsakodnevne napotke. To je prikazano kot novi gradnik Now Brief na domačem zaslonu. Na prvi pogled se zdi, da gre za preproste, čeprav prilagojene informacije o vašem dnevu. Vendar je več kot to in lahko postane še uporabnejši, ko mobitel uporabljate dlje časa.
Fotografske zmogljivosti so pri tovrstnih mobitelih verjetno ena ključnih lastnosti, saj jih proizvajalci močno izpostavljajo. Kljub temu so tipala praktično enaka lanskim, kar pomeni, da so izboljšave fotografij posledica procesorja in nadgrajenih algoritmov obdelave fotografij.
Realno gledano izboljšave so, vendar so razmeroma majhne in jih večina ne bo opazila, sploh če boste fotografije opazovali na zaslonu mobitela. Fotografsko je Galaxy S25 Ultra v očitni prednosti po zaslugi višje ločljivosti tipal glavne in širokokotne kamere ter dodane kamere s periskopskim objektivom (toda tega smo se v vseh teh letih že navadili).
Glavna kamera mobitelov Galaxy S25 in S25+ je po zaslugi večje ločljivosti in fizično večjega tipala v prednosti pred drugima dvema (ki pa se kljub »pomanjkljivosti« dobro držita) predvsem v slabših svetlobnih razmerah. Tudi glede barv so si kar blizu. Razlike so v podrobnostih. Še posebej je to izrazito na širokokotnih fotografijah, ko je opaziti še največ mehkobe, še posebej na robovih dnevnega in nočnega prizora.
V primerjavi z lanskimi rezultati imam občutek, da je Samsung nekoliko prilagodil algoritem obdelave, saj ostrenje ni več zelo izrazito. Naj še tako obračam in primerjam, ne morem zanemariti dejstva, da so fotografije najmanj korektne v vseh svetlobnih razmerah.
Pri snemanju videa prav tako ni večjih presenečenj. Kakovost v ločljivosti 4K je na visoki ravni, saj ponuja veliko podrobnosti, dobro dinamično območje, učinkovito stabilizacijo in pravilno reprodukcijo barv. Tisti, ki prisegajo na filmski videz, bodo morda pogrešali več globinske neostrine, saj so elementi v kadru večinoma ostri. Med snemanjem je mogoče preklapljati med objektivi in postopoma povečevati prizor, vendar bi bil ta prehod lahko nekoliko bolj gladek. Posebej me je zmotila zamazana »slika«, kadarkoli sem preklapljal med sprednjo in zadnjo kamero.
Mobitela ne predstavljata kakšne revolucije, vendar tudi nimata zares opazne hibe. Že manjši model premore bolj ali manj vse, kar modernemu telefonu višjega razreda pritiče, »plus« le še doda »pravo« velikost za resnični užitek v vsebinah. Samsung Galaxy S25 in S25+ sta odlična, in samo fotografsko najzahtevnejši boste raje posegli po modelu Ultra, ki cenovno lestvico postavlja še višje. Hkrati se ni težko odločiti za enega od njiju. Kdor ima podobno kot jaz raje manjše naprave, naj poseže po prvem, drugi pa po drugem, če seveda želite imeti Samsungov letošnji premijski model. Oba se namreč znova izkažeta za zelo varni izbiri.