Samsung je leto s svojo paradno serijo ubral nekoliko drugačen pristop...
Medtem, ko je svoj najmočnejši model Galaxy S21 Ultra pripravil za največje sladokusce, z osnovnim modelom S21 želi doseči uporabnike, ki želijo odličen mobitel, a ne bi radi zanj odšteli preveč. Prav tako pa je pri oblikovanju spustil z vajeti svoje oblikovalce.
Sledečega dejstva ne gre zanikati: Ljudje imajo radi cenovno ugodne mobitele z velikimi zasloni. Če ima povprečen uporabnik, ki kupuje nov mobitel za enako ceno na voljo enega z velikim in enega z manjšim zaslonom, je velika verjetnost da bo vzel tistega z večjim. Gre za povsem psihološko reakcijo na podzavestni ravni. Z večjim zaslonom preprosto dobi nekaj več, zakaj bi se torej temu odrekel. Mobilni telefon z večjim zaslonom je enostavno privlačnejši.
Tako menijo tudi pri največjem proizvajalcu mobitelov na svetu, Samsungu, ki je letošnjo paradno serijo predstavil s tremi modeli – Galaxy S21, Galaxy S21 Plus in Galaxy S21 Ultra. Vse pa so ponudili po nižji vstopni ceni, kot ob izidu lanske predhodnike. Samsungova paradna linija je od nekdaj slovela po svoji vsestranskosti. Mobiteli Galaxy S so bili vsako leto odraz viška tehnologije na vseh področjih, od surove zmogljivosti, čudovite slike na zaslonu in odlične kamere.
Letos pa so ubrali nekoliko drugačen pristop. Do zdaj so si bili modeli njihovih paradnih serij vedno zelo podobni, po specifikacijah praktično enako. Nekoliko so se ponavadi razlikovali le v velikosti in malenkost v zmogljivosti kamere. Pri letošnji seriji pa so razlike nekoliko opaznejše. Razlog: želeli so naredite odličen mo-bitel tako za povprečnega, kot tudi najbolj zahtevnega uporabnika, ki je pripravljen plačati več. Tako je osnoven model namenjen tistim, ki želijo dober in zanesljiv mobitel, a ne želijo povsem izprazniti svoje denarnice, najboljši model Ultra pa cilja na zahtevne poslovneže in tehnološke zanesenjake, ki prisegajo le na zadnji dosežek tehnološkega razvoja. S tem pa so naslovili tudi eno največjih kritik prejšnje serije, da so njihovi mobiteli postali predragi.
Srednjega predstavnika, Galaxy S21+ smo na Tehniku že vzeli pod drobnogled, danes pa je na vrsti vstopni model, Galaxy S21.
Čeprav sem uvodoma podal trditev, da ljudi na prvo žogo načeloma bolj privlačijo mobiteli z večjim zaslonom (tudi mene), me je pri Galaxyju S21 v prvem stiku prepričalo ravno nasprotno. Njegova kompaktnost. Galaxy S21 namreč ni zajeten mobitel, pravzaprav je v svojih merah zelo povprečen. A ravno pravšnji za udobno eno-ročno upravljanje, kjer te ni strah, da boš z nerodnimi rokami vsak trenutek izgubil nadzor nad njim. Pa tudi v žep paše veliko lepše, kot njegovi večji bratje. Za udobno držanje v dlani pa poskrbijo tudi prijetno zaobljeni robovi.
Sam dizajn so sicer letos zastavili kar nekoliko igrivo in s tem stopili nekoliko vstran od svojega bolj konservativnega pristopa, s katerim so vedno nekako ciljali na širše množice. Osebno se mi nova strategija dopade, tudi z bolj živahnimi odtenki, kot je vijoličasti, ki sem ga dobil na preizkus, res pa je, da to verjetno ne bo povšeči marsikateremu dolgoletnemu uporabniku Samsungovih mobitelov. Stvar okusa in nenazadnje okolja v katerem se gibljete. Težko si namreč predstavljam resnega poslovneža, ki v srajci in kravati ves dan sedi na sestankih, da bi izbral vijoličasti model z zlato obrobljeno kamero. Čeprav bi s svojo progresivnostjo verjetno požel kar nekaj pogledov bolj togih sodelavcem. Ampak nanje je Samsung tako ali tako bolj ciljal z modelom Ultra.
Še ena stvar, ki do zdaj ni bila značilna za paradno linijo Samsungovih telefonov – pri osnovnem modelu hrbtni del ohišja ni steklen ampak plastičen. To ima tako svoje prednosti, kot slabosti. Plastika ne deluje tako premijsko, kot steklo, kar pomeni, da mobitel ne izraža tistega prestiža, ki bi ga morda uporabnik želel v tem razredu. Je pa, vsaj po mojem mnenju, dobra stran plastika da je bolj odporna na praske in udarce, saj se ne zdrobi ob vsakem bližnjem srečanju s tlemi. Pa tudi, če vam pri padcu na tla ohišje poči, si predstavljam, da je popravilo plastičnega cenejše, kot steklenega. Zaradi navedenega sem osebno celo morda bolj ljubitelj plastike, kot stekla, četudi deluje nekoliko bolj ceneno.
Kaj pa spredaj? Pregovorno dober zaslon AMOLED, kaj pa drugega. Sicer je za odtenek »švohnejši« kot pri močnejšem modelu Ultra, saj vsebuje manj slikovnih pik, a vseeno gre za odličen zaslon. Konec koncev to od Samsunga tudi pričakujemo.
Zaslon v diagonalo meri 15,75 centimetra oziroma 6,2 palca z ločljivostjo 1080p oziroma polnim HD. To po-meni manj, kot pri lanskem predhodniku S20, ki se je lahko pohvalil z ločljivostjo Quad HD. Pa tudi manj sli-kovnih pik na palec ima, kot lanska različica. »Le« 421, medtem, ko jih je imel S20 563. Ampak v praksi tega okleščenja ne boste občutili, tudi po zaslugi samodejnega prilagajanja nivoja frekvence osveževanja, ki sega od 48 Hz do 120 Hz, odvisno kaj slika prikazuje.
Ko igrate igre, se frekvenca osveževanja slike dvigne, saj gre tu za bolj dinamično dogajanje, ki terja hitrejšo prilagodljivost, ko se ukvarjate z bolj umirjenimi nalogami, na primer branjem članka, pa se frekvenca osveževanja zniža, saj je slika bolj statična. Na ta način mobitel tudi zniža porabo baterije. Moram reči, da manj kompleksen sistem deluje dobro – to pomeni, da tega procesiranja in spreminjanja v ozadju vaše oči niti ne zaznajo.
Čez končni rezultat – sliko – nimam kaj reči. Navduši z ostrino, svetlostjo in barvami v vseh situacijah. Pri prebiranju besedil, sprehajanju čez menije, ogledu videov in igranju iger. Četudi ga je Samsung letos nekoliko tehnično oklestil, kakovost ostaja.
Za odličnost slike gre zasluge zagotovo pripisati tudi zmogljivosti, zlasti pri dinamičnih vsebinah, kot so na primer igre. Z novim procesorjem Exynosom 2100, ki je narejen na 5-nanometrski zasnovi, ne gre češenj zo-bati. V primerjavi s predhodnikom naj bi bil 10 odstotkov bolj zmogljiv in porabil 20 odstotkov manj energije, po podatkih testnih programov, kot je na primer Geekbench 5, pa naj bi bil prvič tudi dorasel aktualnemu prvaku Qualcomma, Snapdragonu 888, ki sicer poganja ameriške različice novega Galaxyja S21.
Exynos 2100 je sicer prisoten v vseh treh različicah Galaxyja S21, kar pomeni, da pri nobenem niste prikrajša-ni na področju zmogljivosti. V teoriji bi lahko z najmanjšim osnovnim modelom celo pridobili. Spričo manjše-ga zaslona ima namreč na razpolago več »konjev«, ki jih lahko vpreže za druge naloge, kot izrisovanje v večji ločljivosti. Res pa je tudi, da ima večji Ultra na razpolago več delovnega pomnilnika. V osnovni različici ga je 8 gigabajtov, v Ultri 12 oziroma 16.
Ampak brez skrbi, Galaxy S21 leti v vseh primerih. Ta mobitel vas ne bi smel pustiti na cedilu vsaj naslednja tri leta, ne glede na to katero nalogo mu zadate. Kombinacija moči in odličnega zaslona je namreč recept za dobro popotnico, tudi ko bodo na trg prihajale nove in strojno zahtevnejše igre.
Ena stvar, ki sem jo na Galaxyju S21 pogrešal je reža za spominsko kartico mikro SD. Najbrž zato, ker sem je pri Samsungu vajen, veliko drugih proizvajalcev je namreč nad njo obupalo že nekaj časa nazaj. Ampak mislim, da se bo dalo živeti tudi brez nje, Galaxy S21 ima namreč 128 gigabajtov notranjega pomnilnika.
Še ena stvar, ki je osnovni S21 nima je ultra širokopasovna podpora (UWB). To je novost na področju povez-ljivosti, ki so jo začeli proizvajalci implementirati v svoje najboljše telefone, omogoča pa veliko boljšo povez-ljivost in večjo natančnost pri lokacijskem pozicioniranju povezanih naprav. Na primer pametnih obeskov oziroma sledilnikov. Večina uporabnikov sicer tega ne bo pogrešala (kakor tudi niso do zdaj), bi se pa znal zgoditi velik preskok na tem področju v prihodnjih letih. Zelo verjetno se bodo ultra širokopasovne podpore posluževale brezžične slušalke in številne druge brezžične naprave.
Galaxy S21 sicer podpira povezljivost v omrežju 5G, kar pomeni, da je pripravljen na hitre prenose prihodno-sti. Hitrost prenosa v Telekomovem omrežju tu doseže tudi 400 Mbps, kar je izjemno. Ko to enkrat izkusiš, se kar težko posloviš. Seveda je 5G trenutno še v povojih in kaj dosti več od hitrih prenosov iger in filmov v viso-ki ločljivosti ne boste imeli, ampak potencial za prihodnost je velik. Je pa treba povedati še nekaj. Ko ste na 5G-ju, bo ta oklestil baterijo precej hitreje od počasnejših omrežij. Ampak skupno vzeto, moram reči, da je Galaxy S21 kar ekonomičen pri porabi energije v 4000-miliamperski bateriji, tudi zavoljo različnih samodejnih optimizacij. To pomeni, da ga boste brez polnilca lahko uporabljali cel dan, morda celo dan in pol, kar se mi zdi več kot zadovoljivo. Ko ga boste izpraznili, pa se bo tudi hitro napolnil, popolnoma v približno eni uri.
In za konec še kamera. Iskreno sem malo razočaran. Ne da ne bi bila kakovostna in ne bi zajemala dobrih fotografij, le napredovala ni kaj prida v enem letu. S tehničnega vidika je namreč kamera enaka, kot na S20 in (pričakovano) zaostaja za tisto pri S21 Ultra. Vsebuje osrednji objektiv z ločljivostjo 12 MP in podporo optični stabilizaciji, ultra širokokoten objektiv prav tako z ločljivostjo 12 MP in 120-stopinjskim vidnim kotom ter teleobjektiv z ločljivostjo 64 MP in 3-kratno optično ter 30-kratno digitalno povečavo.
Je pa Samsung več trudi vložil v programje, ki teče v ozadju in obdeluje fotografije. Bolje na primer procesira fotografije zajete v slabi svetlobi in nekaterih drugih manj optimalnih pogojih. Ko potegnem črto, ne morem reči, daje kamera S21 slaba ali karkoli takega. Nasprotno, je zelo dobra. Mogoče so bila le moja pričakovanja večja. Mislil sem, da bodo pri Samsungu vsaj pošteno nadgradili lansko različico in da bo med kamerama najboljšega in najšibkejšega predstavnika nove serije manjša razlika.
Ampak na koncu je pomembno le, kakšne so fotografije. Sam sem bil z večino njih več kot zadovoljen, zlasti tistih zajetih v dobrih svetlobnih pogojih. Nekoliko manj s tistimi v nočnih razmerah, še posebej, ko sem jih odprl na velikem računalniškem zaslonu. Prostor za izboljšavo torej je. Kljub temu pa moram povedati, da S21 vseeno velja za enega najboljših mobitelov na področju fotografije. Nekaj primerov fotografij lahko po-gledate spodaj in presodite še sami.
Ali se mobitel pregreva? Presenetljivo prav nič tudi pri poganjanju zahtevnejših aplikacij in iger.
Kako se obnese fotoaparat? Pričakoval sem več, kot le programsko nadgradnjo lanskega modela, ampak skupno gledano fotografije ne razočarajo.
Ali je baterija vzdržljiva? Nadpovprečna, kaj dosti več pa ne.
Ali je mobitel dober za igranje iger in ogled video vsebin? Zmogljivostjo zagotovo prepriča, nima pa največjega zaslona, kar utegne zmotiti najbolj zagrizene filmofile in gamerje. Za njih sta primer-nejša modela S21+ in S21 Ultra.