Vsebina košarice

Vaša košarica je prazna.

Cena

Test na dlani: Doro Watch

Marjan Kodelja
Marjan Kodelja
Pred 29 dnevi
·
Čas branja: 5 minut
·
Poslušaj vsebino

Preprosta pametna ura, primerna za starejše. Počekiraj Test na dlani.

Čeprav se police trgovin šibijo pod težo Applovih, Huaweijevih, Samsungovih in drugih ur, se v ponudbi soočite z dokajšno sušo, ko iščete preprosto pametno uro, primerno starejšim. Eno takšnih nudi znamka Doro.

Specifikacije
Premer in debelina ohišja:45,3 mm; 13,4 mm
Teža in materiali:45 g; kovina in plastika; IP68
Zaslon:32,5 mm; 240 x 240 pik
Športni programi:tek, hoja, kolesarjenje, fitnes, štetje korakov, razdalja
Zdravstvene funkcije:srčni utrip, SpO2, spanje, kalorije
Pametne funkcije:opozorila za klice in sporočila, budilka, koledar, doseženi cilji
Barve:zelena, črna, rožnata
Baterija:300 mAh (do osem dni)
Vmesniki:bluetooth 5.0
Garancija:2 leti

S pametnimi urami je podobno kot s pametnimi mobiteli. Primerne so za skoraj vse starostne skupine (razen morda za otroke zaradi prevelikega ohišja in predolgega paščka), a pogosto neprilagojene posebnim potrebam ljudi v zrelem obdobju. Ne funkcionalno in tehnično, temveč čisto praktično. Kar se meni in večini zdi nadvse preprosto za uporabo, in to zelo radi poudarjajo tudi proizvajalci, je zanje preprosto preveč zahtevno. Takšnim nima smisla predlagati zmogljivih ur, posebej, če večine športnih in zdravstvenih funkcij ne potrebujejo. Raje stopite korak nazaj in izberite napravo, ki bo nadvse preprosta za uporabo, z velikimi napisi na zaslonu, s samo tistimi funkcijami, ki so res potrebne, z dolgo avtonomijo baterije. Pričakovati, da je starejši nikdar ne bodo pozabili postaviti na polnilni pladenj, je preprosto preveč utopično. 

Korektno oblikovana in udobna ura

Oblikovno Doro Watch ne odstopa od običajnih manj dragih klasičnih ur, in da zna še kaj več, izdajata kovinski okvir ohišja in optično tipalo srčnega utripa na dnu. Poleg na dotike občutljivega zaslona sta na desni strani dva guma. Zgornji za potrjevanje izbire v menijski strukturi in spodnji za klic v sili, ko je ura povezana z mobitelom Doro, kot je Doro 8200, ki je ravno tako v ponudbi E-trgovine Telekoma Slovenije. Sicer spodnji gumb »prevzame« funkcijo iskanja mobitela.

Silikonski pašček (barva je odvisna od barve ohišja) poskrbi za trdno, a hkrati udobno nošenje. Obenem poskrbi, da je ura trdno na zapestju in med gibanjem ne opleta sem in tja, kar je pogoj za natančno merjenje srčnega utripa. V kompletu je še napajalnik, ki z magnetom zagotovi, da je ura med polnjenjem na ravno pravšnjem mestu.

Ne preveč in ne premalo funkcij

Ker so vanjo vgradili le najbolj nujne komponente, je temu primeren seznam podprtih storitev. Mikrofona in zvočnika nima ter ne more prevzeti telefonskega klica z mobitela, a zato na zaslonu prikaže obvestilo o klicih in sporočilih. Podprti so zgolj najbolj osnovni športi, kot so tek, hoja, telovadba in kolesarjenje (večina starejših verjetno niti ne potrebuje veliko drugega), ter zdravstvene storitve. Poleg srčnega utripa sta še zelo uporabna merjenje nasičenosti kisika v krvi in prikaz podatkov o spanju. Čeprav je analiza razmeroma preprosta, je slednje kljub temu uporabno, saj vemo, kako pomembno je spanje ter kakšen vpliv ima na zdravje in dobro počutje.

Glede na zbrane podatke nimam razloga dvomiti o natančnosti tipala srčnega utripa. Kot vse pametne ure tudi ta ni primerna za medicinsko uporabo, a hkrati podatki o gibanju srčnega utripa skozi daljše časovno obdobje niso odveč. Enako je z nasičenostjo kisika v krvi, nizka vrednost pogosto kaže na resne težave z zdravjem in spanjem. Vedno jih lahko pokažete zdravniku in morda bo ta ravno z njihovo pomočjo hitreje ugotovil, kaj vas teži. Ura je manj natančna pri spremljanju dejavnosti, predvsem zaradi tega, ker nima satelitskega sprejemnika. Razdaljo izračuna iz števila korakov ali je ne pokaže, saj namen te ure ni spremljanje dosežkov vrhunskega rekreativca, temveč spodbujati starejše, da se bodo več gibali.

Kot ura je preprosta tudi aplikacija

Za povezavo z mobitelom in hranjenje zbranih podatkov skrbi aplikacija Companion. Podatke brez težav pregledujete na zaslonu ure, a je občutno preprosteje to početi v aplikaciji. Struktura je podobna strukturam sorodnih aplikacij. V prvem razdelku so na razumljiv in pregleden način prikazani zdravstveni in na drugem podatki o gibanju. Tretji je rezerviran za upravljanje s povezano uro. Tam med drugim prilagajate digitalne številčnice, kar je mogoče z daljšim pritiskom na obstoječo storiti tudi na uri, in skrbite za nadgrajevanje programske opreme.

Kljub preprostosti ure je analiza telesne dejavnosti vseeno razmeroma podrobna. V primeru beleženja hoje poleg razdalje in časa vadbe analiza pokaže graf srčnega utripa, na osnovi katerega izračuna porabljene kalorije, tempo in še nekatere druge podatke. Večine morda niti ne potrebujete, a včasih pridejo prav za oceno napredka ali nazadovanja čez daljše časovno obdobje. Ura ob izpolnitvi ciljev podeljuje medalje, kar je, čeprav gre za preprost trik, pogosto odlična spodbuda.

Pred uporabo dobro premislite

Nastavljanje ure je enako preprosto, kot je nastavljanje mobitelov tega izdelovalca. Postopek je dobro ilustriran in prikazan z velikimi znaki na zaslonu ure, kar zagotavlja, da boste z njo zadovoljni. Najprej bo zahtevala, da jo povežete z mobitelom, in nato, da vpišete osnovne podatke o sebi, spol, datum rojstva, višino in težo, kar bo uri in aplikaciji pomagalo pri ocenjevanju vaše aktivnosti. Sledi nastavljanje ciljev, pri katerih velja biti previden. Nobenega smisla nima postavljati visokih, ki jih ne boste mogli doseči. Pozneje jih zlahka prilagajate, če se izkaže, da so prenizko postavljeni.

Glede na razmeroma slabe zmogljivosti in preprost zaslon je avtonomija baterije kljub njeni majhnosti še vedno dovolj velika za nemoteno uporabo. Kot vedno je odvisna od načina uporabe; če vsak dan sprožite program za beleženje dejavnosti, bo porabila več, kot porabi, ko počne običajne stvari – šteje korake, prikazuje obvestila in podobno. Glede na mojo izkušnjo pa je čisto dosegljivo, da jo boste polnili samo enkrat na teden.

Sklepna beseda

Pametna ura Doro Watch je zasnovana za starejše od 60 let in je osredotočena na preprostost uporabe ob še vedno primerni natančnosti meritev. Pri tem se po mojem mnenju dobro obnese. Dodatni plus pa so velik zaslon, velike ikone in besedila, ki olajšajo uporabo ljudem s slabšim vidom.

Spremljajte Tehnik na družbenih omrežjih Facebook, Instagram, X in TikTok.