Vodnik za nakup slušalk

Uroš Miklavčič
Uroš Miklavčič
Pred 772 dnevi
·
Čas branja: 4 minute
·
Poslušaj vsebino

Minili so časi, ko so bile preproste, a v večini primerov razmeroma dobre žične slušalke dodane (skoraj) vsakemu pametnemu mobitelu.

Žične ali brezžične slušalke?

Na kaj morate biti torej pozorni, da boste zadovoljni s kakovostjo in vam nakup ne bo pretirano izsušil denarnice? Prva dilema, s katero se boste soočili, je, ali naj bodo slušalke žične ali brezžične. Zvok je v jedru analogen, zato je vsaka digitalizacija večji oziroma manjši kompromis.

Brezžične slušalke uvajajo digitalizacijo na prenosu »signala« od vira zvoka, zatorej na tem delu lahko pride do izgube kakovosti. Upoštevajte, da tudi na mobitel brez analognega priključka lahko priključite žične slušalke, le ustrezen pretvornik (adapter) boste potrebovali. V manjšem obsegu se namreč žične vračajo. Ker nimajo baterije, ni treba skrbeti, da je polna. Vedno so uporabne, so lažje in lahko nudijo boljšo kakovost zvoka kot brezžične slušalke enakega cenovnega razreda. Njihova šibka točka je kabel. Še posebej, če je tanek in občutljiv na poškodbe. Zato preverite, ali ga je mogoče preprosto zamenjati.

Večino fizična povezava med mobitelom in slušalkami moti in jih omejuje. Verjetno je to glavni razlog, zakaj so postale brezžične slušalke priljubljene. Poleg tega podpirajo funkcije, ki jih žične ne morejo – na primer sočasna povezava z dvema napravama in samodejno preklapljanje med njima v primeru potrebe. Zanimivo pa je, da predvsem dražje brezžične slušalke nudijo tudi možnost kabelske povezave. Zaradi razumljivega razloga med slednjimi ne boste našli ušesnih čepkov.

Žične slušalke

Prednosti žičnih slušalk:

  • Boljša kakovost zvoka: Analogni prenos brez stiskanja zvoka.
  • Ni potrebe po bateriji: Vedno pripravljene na uporabo, brez skrbi glede polnjenja.
  • Cena: Običajno cenejše v primerjavi z brezžičnimi slušalkami enake kakovosti zvoka.
  • Manjša teža: Brez dodatne teže baterije in brezžičnih komponent.
  • Zamenljiv kabel: Pri nekaterih modelih je mogoče zamenjati kabel, če se poškoduje.

Slabosti žičnih slušalk:

  • Omejena mobilnost: Kabel lahko omejuje gibanje in je lahko nepraktičen.
  • Kabelske težave: Kabli se lahko zapletejo, pretrgajo ali poškodujejo.

Brezžične slušalke

Prednosti brezžičnih slušalk:

  • Mobilnost in svoboda: Brez kablov, kar omogoča večjo svobodo gibanja.
  • Dodatne funkcije: Možnost sočasne povezave z več napravami, samodejno preklapljanje med njimi, in napredne funkcije, kot so aktivno odpravljanje šumov.
  • Manjša verjetnost za poškodbe: Ni kablov, ki bi se lahko zapletli ali poškodovali.

Slabosti brezžičnih slušalk:

  • Baterija: Potrebno je redno polnjenje, kar lahko povzroči neprijetnosti, če se baterija izprazni sredi uporabe.
  • Kakovost zvoka: Digitalni prenos lahko povzroči manjšo izgubo kakovosti zvoka.
  • Cena: Brezžične slušalke so običajno dražje od žičnih enake kakovosti.
  • Teža: Dodane brezžične komponente in baterija lahko povečajo težo.
Rožnate cezušesne slušalke.

Odločitev med žičnimi in brezžičnimi slušalkami je odvisna od vaših osebnih preferenc in potreb. Če cenite kakovost zvoka in zanesljivost, so žične slušalke morda boljša izbira. Če pa iščete svobodo gibanja in dodatne funkcije, se odločite za brezžične. Pomembno je, da pretehtate prednosti in slabosti obeh možnosti ter izberete tisto, ki najbolje ustreza vašemu načinu uporabe in življenjskemu slogu.

Ne glede na način povezave z napravo, ki služi kot vir zvoka, so v osnovi na voljo trije tipi slušalk, med katerimi se boste odločali.

Ušesni čepki (slušalke, ki jih namestite v uho)

Sodijo med slušalke, po katerih največkrat posežete. Večina je brezžičnih, čeprav se kje še vedno najdejo žične, ki se v tej kategoriji počasi poslavljajo. Ušesni čepki so različnih oblik in dveh zasnov, prednosti pa so večinoma enake. Nizka teža in temu primerno razmeroma udobna uporaba v vseh pogojih, tudi med športnimi dejavnostmi.

Ušesni čepki odprtega tipa

Čepki odprtega tipa ne zatesnijo ušesnega kanala, ne nudijo zvočne izolacije in imajo zelo omejeno učinkovito funkcijo aktivnega dušenja hrupa. Če jo sploh imajo. Ker prilagajanje ušesu ni popolno, lahko pri nekaterih ljudeh čepek zdrsne iz položaja. A so zato udobnejši za dolgotrajno nošenje, ker ne povzročajo zoprnega občutka tesnjenja znotraj slušnega kanala.

Prednosti čepkov odprtega tipa:

  • Udobje: Primerni za dolgotrajno nošenje brez občutka tesnjenja.
  • Lahkotnost: Majhna teža omogoča enostavno uporabo.
  • Naravni zvok: Zaradi odprte zasnove omogočajo bolj naravni zvok okolice.

Slabosti čepkov odprtega tipa:

  • Slaba zvočna izolacija: Ne preprečujejo vdorov zunanjih zvokov.
  • Neučinkovito dušenje hrupa: Aktivno dušenje hrupa je pogosto neučinkovito ali sploh ni prisotno.
  • Nestabilnost: Lahko zdrsnejo iz ušesa, še posebej pri fizičnih dejavnostih.

Čepki zaprtega tipa

Drugi tip ušesnih čepkov se od odprtega loči po zamenljivih silikonskih konicah različne velikosti, ki imajo dvojno vlogo: boljšo zvočno izolacijo in posledično učinkovitejše aktivno dušenje hrupa ter prilagajanjem ušesom različnih oblik in velikosti. So stabilnejše v ušesu in jih lažje uporabljate med športnimi dejavnostmi.

Prednosti čepkov zaprtega tipa:

  • Boljša zvočna izolacija: Silikonske konice zatesnijo ušesni kanal, kar zmanjša vdore zunanjih zvokov.
  • Učinkovito dušenje hrupa: Boljše izolirane čepke omogočajo učinkovitejše aktivno dušenje hrupa.
  • Stabilnost: Bolje se prilegajo in ostanejo na mestu tudi med fizičnimi aktivnostmi.

Slabosti čepkov zaprtega tipa:

  • Udobje: Daljše nošenje lahko povzroča občutek tesnjenja.
  • Teža: Nekoliko težji od odprtih čepkov, kar lahko vpliva na udobje.
  • Omejena kakovost zvoka: Majhni zvočni gonilniki ne omogočajo enake globine in kakovosti zvoka kot večje slušalke.

Zaradi majhnosti imajo ušesni čepki omejitve. So izredno lahki, kar je neposredno povezano z udobnostjo uporabe, medtem ko so slabosti največkrat povezane z dušenjem hrupa in kakovostjo zvoka. Celo zvok najboljših in najdražjih se ne more primerjati z zvokom večjih slušalk preprosto zaradi majhnih zvočnih gonilnikov, ki ne morejo reproducirati globine in kakovosti zvoka, ki ga pričakujejo zahtevnejši uporabniki.

Vendar pa so zaradi svoje kompaktnosti in praktičnosti ušesni čepki odlična izbira za vsakodnevno uporabo in športne aktivnosti, kjer so velike slušalke nepraktične.

Ženska, ki govori po telefonu prek brezžičnih slušalk.

Naglavne slušalke za na uho

Značilne zanje so ušesne blazinice, ki ušesa ne objamejo, temveč ležijo na njem. Zvočna izolacija je boljša kot pri ušesnih čepkih, a ni popolna, ter dovoli sodelovanje v pogovorih in slišnost opozorilnih znakov. Naglavne slušalke tega tipa so relativno majhne, zato jih je preprosto imeti ves čas pri sebi, čeprav niso najbolj primerne za športne dejavnosti.

V povprečju nudijo kakovostni zvok, razmeroma učinkovito dušenje hrupa, globoke nizke tone, zvok oddajajo na celotnem frekvenčnem območju, nekatere modeli pa nudijo tudi prostorski zvok. Udobje je večinoma odvisno od kakovosti izdelave blazinic in naglavnega traku. Zaradi zasnove blazinici tiščita na uhlja, kar lahko pri dolgotrajni uporabi povzroči zoprn občutek.

Najboljše naglavne slušalke v celoti objamejo uho

Med slušalkami z blazinicami, ki objamejo celotno uho, boste našli najboljše modele, namenjene profesionalcem in glasbenim sladokuscem.

So izredno udobne za nošenje, saj ušesne blazinice namesto na uho pritiskajo na okoliško tkivo. Ker so velike, imajo v povprečju največje zvočne gonilnike in nudijo najboljšo kakovost zvoka. Obenem dobro zvočno izolirajo, zelo učinkovito dušijo hrup, kar pride še posebej prav v hrupnem okolju, zvok oddajo na celotnem frekvenčnem obsegu, poleg tega pa nudijo globoke nizke tone in pravi prostorski zvok. Ker so večje, niso najbolj primerne, da bi jih ves čas imeli pri sebi.

Najboljše znamke slušalk

Ko gre za izbiro slušalk, so nekatere znamke znane po svoji kakovosti in inovacijah. Apple je ena izmed vodilnih znamk, zlasti znana po svojih brezžičnih AirPods, ki ponujajo vrhunsko zvočno izkušnjo, enostavno povezovanje z drugimi Apple napravami in napredno funkcionalnost, kot je aktivno dušenje hrupa pri AirPods Pro.

JBL je še ena priljubljena znamka, ki nudi širok spekter slušalk, od cenovno dostopnih modelov do vrhunskih brezžičnih in športnih slušalk. JBL slušalke so znane po svojem močnem zvoku in vzdržljivosti.

Sony je priznan po svojih visokokakovostnih naglavnih slušalkah, kot so modeli iz serije WH-1000XM, ki ponujajo odlično aktivno dušenje hrupa in dolgo življenjsko dobo baterije. Bose je prav tako znan po svojih vrhunskih slušalkah z izjemno kakovostjo zvoka in udobjem. Slušalke Bose QuietComfort so priljubljene zaradi naprednega dušenja hrupa in udobne zasnove.

Izbira prave znamke je odvisna od vaših potreb in proračuna, vendar te znamke zagotavljajo zanesljivost in kakovost, ki jo iščete.

Moški s črnimi bluetooth slušalkami.

Na kaj moramo biti pozorni pri nakupu slušalk?

Med slušalkami so lahko velike razlike ne glede na zasnovo. Ušesni čepki lahko na primer nudijo boljšo kakovost zvoka in boljše funkcije od slabih naglavnih slušalk, čeprav imajo slednje zasnovo z večjim potencialom. Na kaj morate biti pozorni:

  • Kakovost izdelave slušalk

Predvsem vzdržljivost materialov in robustnost sestave. Zgodi se, da ohišje naglavnih slušalk ob rokovanju škriplje ali da ni mogoče natančno prilagajati dolžine naglavnega traku in naklona blazinic. Ni sicer nujno, a običajno velja preprosto načelo: dražje slušalke so iz kakovostnejših materialov, so robustno zasnovane in bodo trajale dlje.

  • Znamka

Čeprav znamka ni edini pokazatelj kakovosti slušalk, pa je gotovo prvi znak. Biti pa je treba tudi pozoren na povezljivost, slušalke Apple se bodo namreč lahko povezale z vašim iPhonom.

  • Hitrost prenosa

Pri brezžičnih slušalkah obvezno preverite, kolikšno hitrost brezžičnega prenosa omogočajo, ali podpirajo kodeke zapisa glasbe brez izgube kakovosti in ali sodijo med prave brezžične stereo slušalke (TWS). Slednje pove, da zvočna gonilnika samostojno sprejemata brezžični signal, da med predvajanjem ni zamika med desnim in levim kanalom.

  • Tehnični podatki

Ljudje smo različni in ne slišimo enako dobro, kar pomeni, da ima vsak posameznik svoje preference in potrebe pri izbiri slušalk. Ko pa gre za tehnične podatke, so boljše tiste slušalke, ki podpirajo širše frekvenčno območje. Slušalke, ki lahko predvajajo širši spekter frekvenc, običajno zagotavljajo boljšo kakovost zvoka, saj lahko natančneje reproducirajo nizke, srednje in visoke tone. To omogoča bolj poglobljeno in bogato zvočno izkušnjo, ki je pomembna tako za glasbene navdušence kot tudi za profesionalne uporabnike.

  • Aplikacija

Ker večina izdelovalcev ponuja aplikacijo, preverite tudi njene funkcije. Predvsem, ali nudi izenačevalnik zvoka (EQ), prostorski zvok, kakšne so možnosti prilagajanja delovanja funkcije aktivnega dušenja hrupa ter druge prilagoditve, ki lahko izboljšajo vašo uporabniško izkušnjo. To je še posebej pomembno, če iščemo dobre gaming slušalke.

  • Življenjska doba baterije in hitrost polnjenja

Ravno tako pomembni sta življenjska doba baterije in hitrost polnjenja. Slušalke z izpraznjeno baterijo so dobre kvečjemu kot obtežilnik za papir. Dolgotrajna baterija omogoča nemoteno uporabo, medtem ko hitro polnjenje zagotavlja, da so slušalke vedno pripravljene na uporabo.

Naj vam ne bo škoda za slušalke porabiti nekoliko več denarja, kajti gre za nujni dodatek pametnemu mobitelu, pri katerem vas bo motila že najmanjša pomanjkljivost. Še tako kakovostne slušalke boste hitro pospravili v predal, če ne bodo dovolj udobne ter bodo med nošenjem povzročale čuden občutek ali celo bolečino.

Pogosta vprašanja pri nakupu slušalk

1. Kakšne so glavne prednosti in slabosti žičnih slušalk?

Žične slušalke nudijo boljšo kakovost zvoka brez digitalizacijskih izgub, nimajo potrebe po bateriji, so običajno cenejše in lažje, ker nimajo dodatnih komponent. Slabosti vključujejo omejeno mobilnost zaradi kabla, ki se lahko zaplete ali poškoduje.

2. Kaj so glavne prednosti in slabosti brezžičnih slušalk?

Brezžične slušalke ponujajo večjo svobodo gibanja, dodatne funkcije, kot so sočasna povezava z več napravami in napredno dušenje hrupa ter so manj dovzetne za poškodbe kablov. Slabosti vključujejo potrebo po rednem polnjenju baterije, morebitno izgubo kakovosti zvoka zaradi digitalizacije in višjo ceno.

3. Kako se razlikujejo ušesni čepki odprtega tipa od zaprtega tipa?

Ušesni čepki odprtega tipa nudijo manjšo zvočno izolacijo in slabše dušenje hrupa, vendar so udobnejši za dolgotrajno nošenje. Po drugi strani pa čepki zaprtega tipa zamenljive silikonske konice zagotavljajo boljšo zvočno izolacijo, učinkovitejše dušenje hrupa in so stabilnejši v ušesu.

4. Na kaj moram biti pozoren pri izbiri slušalk glede na tehnične specifikacije?

Pomembno je preveriti, ali slušalke podpirajo širše frekvenčno območje, kar zagotavlja boljšo kakovost zvoka. Poleg tega preverite hitrost brezžičnega prenosa, podporo za kodeke brez izgube kakovosti ter funkcionalnost aplikacije za prilagajanje zvoka in aktivnega dušenja hrupa.

5. Kako pomembna je življenjska doba baterije in hitrost polnjenja pri brezžičnih slušalkah?

Življenjska doba baterije in hitrost polnjenja sta ključnega pomena. Dolgotrajna baterija omogoča nemoteno uporabo, medtem ko hitro polnjenje zagotavlja, da so slušalke vedno pripravljene za uporabo. Slušalke z izpraznjeno baterijo niso funkcionalne in lahko postanejo nepraktične.