Če vas zanima razlika med depilatorjem in epilatorjem in se nikakor ne morete odločiti za nakup... Potem bo ta vodič kot nalašč za vas!
Poletje je čas, ko svetu pokažemo več gole kože kot običajno in težje skrijemo, kar bi radi skrili. Dlačice po telesu so na vrhu seznama. Ni tako? Pomaga obisk kozmetičnega salona ali nakup pripomočka, da se uredite v udobju lastnega doma. Če vam je bližje zadnje, potem ostaja odprto samo še eno vprašanje...
Wordov črkovalnik predlaga zamenjavo besede »epilator« za depilator. Včasih ni slabo, če umetni inteligenci ne zaupamo popolnoma. Ne gre namreč za nepravilen izraz za enako napravo, temveč za dve, ki se močno razlikujeta. Poglejmo, kako. Ni težko.
Depilator dlake odstranjuje z rezili nad površjem kože in je namenjen tako ženskam kot moškim za odstranjevanje neželenih dlačic.
Moški pogosto uporabljamo drugačen izraz za ta postopek, in sicer britje, ki pa je pravzaprav enaka metoda, kjer z rezilom odstranimo dlake, vendar večinoma na obrazu. Medtem ko se depilatorji pogosto uporabljajo za noge, roke in druge dele telesa, britvice pa so bolj pogoste pri obrazni depilaciji pri moških.
Epilacija, za razliko od britja, dlake odstranjuje s hitro vrtečimi pincetami, ki jih pulijo iz korenine, kar pomeni, da se odstrani tudi del pod površjem kože. Posledično je koža po epilaciji bolj gladka in svilnata na dotik.
Postopek ni tako pogost kot britje, saj dlačice ponovno ne zrastejo tudi do več tednov, kar pomeni manj pogosto potrebo po ponavljanju postopka. To je idealno za tiste, ki želijo dolgotrajnejšo gladkost kože brez vsakodnevne rutine britja.
Nakup epilatorja je po navadi finančno bolj zahteven, zato moramo pretehtati vse prednosti in slabosti pred depilacijo.
To vam zagotovo ne bo všeč; puljenje dlačic oziroma epilacija je vsaj na začetku bolj boleče od britja. Dobra novica je, da se bolečina z rednim ponavljanjem postopoma zmanjša. Koža se navadi na postopek in obenem se postopoma zmanjšata gostota in debelina dlačic. Epilator odstrani s korenino vred tudi zelo kratke dlačice dolžine samo 0,5 milimetra, ki jih z drugimi postopki ni mogoče doseči.
Kaj morate še upoštevati ob nakupu? Veliko! Najudobnejši so pripomočki z vgrajeno baterijo, saj omogočajo daleč največ svobode pri izbiranju, kdaj in kje boste izvedli postopek uničevanja dlačic. Preverite, ali so primerni samo za uporabo na suhem ali pa jih zlahka uporabite pod prho in v banji. Večina bo posegla po »mokrih«, saj manj omejujejo uporabo. Takšna sta na primer depilator Philips BRE740/10 ali epilator Panasonic ES-EL9A-S503), ki obenem nudita širok nabor dodatkov.
Pri primerjavi stroškov in trajnosti rezultatov med epilacijo in depilacijo je pomembno upoštevati začetno investicijo v napravo, ki je pri epilatorju višja, vendar dolgoročno bolj ekonomična. Epilatorji zagotavljajo dolgotrajnejše rezultate, saj dlačice ne zrastejo tudi do več tednov, medtem ko britje zahteva pogostejšo uporabo, kar lahko poveča stroške z nakupom britvic in pene za britje.
Če ne veste natančno, kaj želite – epilator ali depilator – potem je primeren večopravilni pripomoček oziroma epilator z dodatkom za britje. Na voljo so še modeli z nastavkom za masažo in takšni s ščetko za piling, ki pride prav, ko bi se radi znebili stare kože.
Nega kože po epilaciji in depilaciji se nekoliko razlikuje in je pomembna za preprečevanje draženja, vnetij in vraščanja dlak, saj pravilna skrb zagotavlja dolgotrajne rezultate in zdravo, gladko kožo.
Po epilaciji je koža pogosto občutljiva in nagnjena k draženju, zato je pomembno, da takoj po postopku nanesete blažilni losjon ali gel, ki vsebuje aloe vero ali kamilico. To pomaga zmanjšati rdečico in pomiriti kožo.
Priporočljivo je, da se izogibate tesnim oblačilom in močnemu soncu vsaj 24 ur po epilaciji, saj lahko to povzroči dodatno draženje. Prav tako je dobro, da kožo redno vlažite, saj to preprečuje izsušitev in povečuje njeno elastičnost.
Depilacija z britvico lahko povzroči majhne ureznine in mikropoškodbe na koži, zato je nujno, da po britju uporabite antiseptični losjon ali balzam, ki preprečuje vnetja. Izogibajte se vroči vodi in agresivnim milom vsaj nekaj ur po depilaciji, saj lahko dodatno izsušijo kožo.
Redna uporaba pilinga pomaga preprečiti vraščanje dlak, kar je pogosta težava pri britju. Poleg tega je pomembno, da kožo po depilaciji redno vlažite.
Za začetnike je pomembno, da se pred uporabo epilatorja ali depilatorja pripravijo na postopek z nekaj preprostimi koraki. Najprej poskrbite, da je koža čista in suha; lahko se odločite za blag piling, da odstranite odmrle kožne celice in zmanjšate možnost vraščanja dlak. Pri prvem uporabi epilatorja začnite z nižjo hitrostjo, da zmanjšate bolečino in omogočite koži prilagoditev. Postopek izvajajte počasi in z enakomernim pritiskom.
Po končanem epiliranju ali depiliranju nanesite pomirjujoč losjon, da zmanjšate morebitno rdečico in draženje. Pri britju bodite previdni, da se izognete urezninam in izberite primeren gel za britje. Redno izvajanje postopkov pripomore k manjši bolečini in boljši učinkovitosti.
Britje in še posebej puljenje se redko konča brez vsaj manjše bolečine in razdražene kože. Zatorej velja razmisliti o sodobnejšem postopku depilacije z intenzivno pulzirajočo svetlobo oziroma o nakupu naprave IPL. Ta ima številne prednosti pred drugimi metodami, ko sta regeneracija poškodovane kože ter zmanjšanje vraščanja dlačic in luščenja kože.
A tudi v tem primeru ni napak poznati osnov. Še pred pripomočki za domačo uporabo je prišla laserska metoda odstranjevanja dlačic. Obe metodi uporabljata svetlobo, razlika je v moči. Intenzivni laserski žarek je dovolj močan, da uniči dlako oziroma dlačni mešiček, ki potrebuje več let, da se obnovi.
Pripomoček IPL je nežnejši. Korenine ne uniči tako, kot jo laserski žarek, namesto tega jo nežnejše utripanje svetlobe uspava. Ne gre torej za čudežno napravo, ki jo uporabite enkrat in nikoli več. Na začetku je treba postopek ponavljati vsaka dva tedna in pozneje vsakih šest do osem tednov. Pogostost je nujna, ker tehnika nima vpliva na starejše dlake, temveč le na dlačice v fazi rasti. Glede na povedano je obenem jasno, da je pred uporabo pripomočka IPL treba področje očistiti in obriti.
Ker metoda IPL uporablja svetlobo in je njena absorpcija odvisna od tipa kože, je na mestu vprašanje, ali so glede tega kakšne omejitve. Naprave, ki jih najdete v E-trgovini Telekoma Slovenije, so primerne za raznolike barve dlačic, od svetlih, rjavih do črnih, ter pri odtenkih kože od zelo svetle do temno rjave. Ne učinkujejo pa na bele (sive) dlake in niso primerne za zelo temno kožo.
V zaključku poudarjamo, da sta oba pripomočka učinkovita pri odstranjevanju dlačic, vendar se razlikujeta po načinu delovanja.
Epilatorji pulijo dlake s korenino in omogočajo dolgotrajnejšo gladkost kože, medtem ko depilatorji dlake odstranjujejo z rezili nad površjem kože. Pri nakupu je treba upoštevati tudi funkcije, kot so vgrajena baterija, primernost za uporabo na suhem ali mokrem in dodatki, ki jih ponujajo.
Obstajajo tudi sodobnejše metode, kot je IPL, ki uporablja pulzirajočo svetlobo za odstranjevanje dlak. Prednosti IPL vključujejo zmanjšanje vraščanja dlačic in luščenja kože. Pri uporabi IPL je treba upoštevati pogostost in pripravo kože. Naprave IPL so primerne za različne barve dlačic in odtenke kože, vendar ne delujejo na bele dlake in niso primerne za zelo temno kožo.
Spremljajte Tehnik na družbenih omrežjih Facebook, Instagram, Twitter in TikTok.