Kje so časi, ko smo šli v trgovino po »specialko«, nastavili balanco in sedež ter nasmejani odkolesarili... Vse o izbiri kolesa preberite v našem vodiču!
Nasmeh je bil toliko širši, če smo imeli še kanček sreče in smo lahko celo izbrali barvo. O velikosti kolesa in geometriji okvirja glede na način kolesarjenja se tedaj v teh krajih običajni kolesarji nismo pogovarjali. Danes je kajpada čisto drugače!
Vsaka vrsta kolesa je prilagojena določenemu terenu in načinu uporabe. Pomembno je vedeti, katera vrsta kolesa je prava za naše potrebe in želje.
Gorska kolesa so namenjena vožnji po brezpotjih, gozdnih poteh in zahtevnem terenu. Imajo široke pnevmatike, močno vzmetenje in robustno zasnovo. Prednosti so dobra stabilnost in oprijem, slabost pa višja teža in manjša hitrost na asfaltu.
Treking kolesa so univerzalna izbira za daljše vožnje po asfaltu in makadamu. So udobna, imajo blatnike in nosilce za prtljago. Mestna kolesa so preprosta, namenjena kratkim vožnjam, pogosto imajo košaro ali prtljažnik. Njihova prednost je udobje, slabost pa manjša prilagodljivost za daljše ture.
Zasnovana so za hitrost in gladke ceste. Imajo tanjše pnevmatike, lahek okvir in ukrivljeno krmilo. So idealna izbira za športne kolesarje, vendar manj primerna za makadam ali grobe poti.
E-kolesa omogočajo lažje premagovanje klancev s pomočjo motorja. So odlična izbira za starejše ali tiste, ki želijo manj napora. Njihova slabost je višja cena in potreba po polnjenju baterije.
Gravel kolesa so vsestranska, primerna za asfalt in makadam. BMX kolesa so manjša, namenjena trikom in vožnji po rampah.
Ste vedeli, da lahko v spletni trgovini Telekoma Slovenije najdete vse vrste koles, tudi električna kolesa s subvencijo? Preverite ponudbo in poiščite popolno kolo za vaše potrebe po ugodnih cenah in plačilom na obroke!
Pravilo je, da se morate dobro počutiti, vendar sta udobje vožnje in učinkovitost pedaliranja najbolj odvisna od pravilne velikosti kolesa v soodvisnosti od naših »mer«. Toda ne smete upoštevati zgolj tega, pomembna je še usklajenost z načinom kolesarjenja. Gorska, treking in cestna kolesa, primerna »moji« velikosti, so namreč različno velika. Še napornejši je izbor primernega otroškega kolesa. Šele nato pride na vrsto vse drugo. Blagovna znamka, material okvirja, kakovost vgrajene opreme in tako naprej...
Da se sploh lahko začnemo pogovarjati o primerni velikosti kolesa – mimogrede, pomembne mere so v kolesarskem svetu označene s palcem (colom), ki znaša natanko 2,54 cm – morate izmeriti razkorak. Ni težko, a je veliko lažje, če vam nekdo pomaga. Postavite se v pozor, najbolje, da ste naslonjeni na steno, in med noge vstavite knjigo s hrbtno stranjo navzgor. Kot bi hoteli sesti nanjo, ko je ta pokonci. Potem jo porinite čim bolj navzgor proti mednožju, vse dokler ne postane občutek neugoden. Takrat je namreč dovolj visoko. Pomočnik naj zdaj izmeri razdaljo od tal do zgornjega dela knjige.
Da dobite primerno velikost okvirja v primeru cestnega ali treking kolesa, rezultat pomnožite s faktorjem 0,663, medtem ko pri gorskem prej odštejte od 10 do 12 centimetrov. Če je nasvet prezahteven, potem ga lahko tudi poenostavite. Na splošno namreč velja, da je 16-palčni okvir primeren višini 160 cm, 17-palčni 170 cm in 18-palčni višini 180 cm.
Dolžina razkoraka je pomembna še za določanje primerne višine sedeža. Rezultat meritve v tem primeru pomnožite s faktorjem 0,886, da dobite primerno višino od sredine pesta (gonilnega ležaja) do vrha sedeža. Določite jo lahko tudi preprosteje.
Najprej sicer preverite, ali lahko udobno stojite na kolesu, ko ste v položaju za kolesarjenje, vendar ne sedite na sedežu. Se pravi, da sta nogi vsaka na svoji strani kolesa, medtem ko je prečni drog kolesa med njima. Če ne morete, potem niste izbrali primerne velikosti okvirja. Med določanjem višine sedeža je pomembno, da obujete čevlje, ki jih boste nosili tudi med kolesarjenjem. Zdaj sedite na sedež, enega od gonilnikov (pedal) premaknite v najnižji položaj in ga poskušajte doseči s peto. Sedež je primerno visok le v primeru, da ga dosežete in je noga popolnoma iztegnjena. Previsok je, kadar ga ne, in prenizek, če noga med dotikom ni popolnoma ravna.
Kadar je priporočljiva velikost okvirja kolesa med dvema velikostnima razredoma, ki sta na voljo, potem velja pravilo, da izberete manjši okvir za bolj športni način vožnje in večjega, kadar si želite vsaj kanček udobja. V primeru, da je kolo vzmeteno tudi zadaj, potem je smiselno velikost okvirja zmanjšati za do 2 palca.
Se vam ne ljubi ukvarjati z razkorakom? Potem upoštevajte naslednjo tabelo:
Za udobno in učinkovito vožnjo ter preprečevanje bolečin je treba znati pravilno nastaviti kolo. Spodnji nasveti vam bodo pomagali, da bo vožnja prijetna in brez nepotrebnih obremenitev telesa.
Otroška kolesa se ne določajo glede na višino koraka, pač pa glede na telesno višino otroka. Poleg tega niso razdeljena glede na višino okvirja v cm, pač pa glede na velikost kolesa v palcih. Naj vam bo spodnja tabela v pomoč, a če je le mogoče, naj se otrok pred nakupom usede na kolo in pove, kako se na njem počuti.
Popolno izbiro moških, ženskih in otroških koles po izjemnih cenah pa najdete v naši E-trgovini.