Če iščete idealno Garmin pametno uro, si preberite naš vodič, kjer boste našli nasvete za izbiro najboljšega modela glede na vaše potrebe in aktivnosti.
Garmin je sinonim za GPS tehnologijo in navigacijo in eden največjih proizvajalcev pametnih ur. Njihove ure najbolj cenimo predvsem rekreativni športniki, ker podpirajo številne športe in nam pomagajo pri pravilnejši vadbi ter doseganju boljših rezultatov.
V zadnjih letih je Garmin predstavil tudi bolj dizajnerske linije ur, ki ciljajo na običajne uporabnike, zato si oglejmo, kaj vse njihove ure ponujajo in komu so katere namenjene.
Najbolj prodajana linija Garminovih ur se imenuje Forerunner in kot je mogoče sklepati iz imena, gre za primarno tekaško uro, čeprav so odlično podprti tudi ostali športi in celo kombinacije športov kot je triatlon. Te ure so robustne in funkcionalne, ter bi jih težko opisali kot »elegantne«.
Posamezni modeli so označeni s trimestnimi ciframi, kot na primer 265, pri čemer prva cifra označuje kakovostni razred, druga generacijo, tretja pa je zmeraj 5. Tako je 165 aktualni osnovni model, 265 standardni, 965 pa premijski, medtem ko je 955 premijski model prejšnje generacije, ki je še zmeraj na voljo po nižji ceni. Razlike med modeli so v funkcionalnostih in trajanju baterije, najugodnejši nakup pa običajno predstavljajo naprave prejšnje generacije.
Ciljna skupina:
Tekači in drugi rekreativni športniki, ki želijo funkcionalno uro, pa čeprav je ta že na daleč videti kot športni pripomoček.
Ure linije fēnix so najbolj prestižne v Garminovi ponudbi. Narejene so iz izbranih, trpežnih materialov kot je titan in prve uvajajo nove tehnologije in funkcionalnosti. Posamezne generacije so označene s številko – trenutno je aktualna 8 –, pri čemer imajo posamezni modeli tri različice velikosti (standardno, manjšo S in večjo X), poleg tega so na voljo še vmesne nadgradnje z oznako Pro in Solar, ki ima sončne celice na zaslonu za daljše delovanje baterije. Tako je aktualni standardni model denimo fēnix 8, prejšnji pa fēnix 7 Pro, medtem ko sta manjša modela, ki praviloma ciljata na uporabnice fēnix 8S in fēnix 7S Pro.
Poleg tega ima fēnix še tri »podlinije«, ki v osnovi ponujajo iste funkcionalnosti, a se lahko pohvalijo z neko posebnostjo. Tako ima epix zaslon AMOLED, Enduro je fēnix z zmogljivejšo baterijo, namenjen ultramaratoncem, tactix pa je bolj neuničljiv in uporaben z očali za nočni vid, tako da je namenjen vojakom.
Ciljna skupina:
Rekreativni športniki in avanturisti, ki potrebujejo zanesljivo in zmogljivo uro za spremljanje svojih aktivnosti v zahtevnih pogojih, zaradi kakovostne izdelave in stilskega oblikovanja pa je tudi uporabna kot standardna ura za vse priložnosti.
Ure linije vívoactive so bolj minimalistično in stilsko oblikovane, tako da tudi pri vsakodnevnih opravilih na zapestju nič kaj ne izstopajo, obenem pa prinašajo širok nabor športnih in zdravstvenih funkcionalnosti.
Narejene so iz lahkega aluminija in so na voljo v različnih barvah, barvni zaslon pa še dodatno popestri njihov videz. Oznaka ur vívoactive je bolj preprosta kot pri Forerunnerjih in fēnixih, saj imajo zgolj številko generacije – trenutno aktualna je vívoactive 5.
Ciljna skupina:
Aktivni posamezniki, ki želijo spremljati svoje zdravje in telesno pripravljenost ter ostati povezani s svojim digitalnim svetom. Ta linija je posebej priljubljena med uporabnicami.
Ure vívomove so t. i. hibridne ure, saj so na videz klasične ure z zaslonom s številčnico s fizičnimi kazalci, tako da bi marsikdo na prvi pogled pomislil, da gre za analogno uro. Pod to sliko se skrivajo tudi pametne in športne funkcije, a v bolj omejeni obliki kot pri drugih modelih, denimo brez GPS.
Modeli vívomove so na voljo v štirih podlinijah:
Linije se razlikujejo glede izbranih materialov in videza, funkcionalno pa so enake. Ure vívomove so tako primerne za ljubitelje klasičnih ročnih ur, ki želijo uporabljati pametne in zdravstvene funkcije, ne želijo pa, da bi drugi to opazili že na prvi pogled.
Ciljna skupina:
Tisti, ki želijo spremljati fizične aktivnosti in zdravstvene funkcije, ne želijo pa tega razglašati navzven.
Ure linije Venu so izmed Garminove ponudbe najbližje pametnim uram, kot jih ponujajo Apple, Samsung, Google in ostali proizvajalci mobilnih naprav, a ohranjajo dolgo trajanje baterije, ki je značilno za Garmin.
Ponašajo se z velikim barvnim zaslonom, ki je uporaben tudi za ogled videa – kar je resnično uporabno samo za prikaz vadbe – in upravljanjem, ki je primarno na dotik (pri modelih fēnix lahko še zmeraj veliko naredimo z gumbi).
Modeli Venu imajo oznake po generaciji – trenutno aktualni je Venu 3 – in velikost – Venu 3S je namenjen manjšim rokam. Poleg standardnega Venu z okroglim zaslonom je na voljo tudi različica Venu Sq s kvadratnim, ki ima tudi nekaj manj funkcionalnosti in je narejen iz plastike ter z zaslonom LCD in je posledično cenejši. Garmin je različico Venu Sq predstavil nekaj časa po osnovnem modelu Venu, tako da je trenutno aktualen Venu Sq 2.
Ciljna skupina:
Uporabniki, ki želijo podobne funkcionalnosti kot pri Apple Watch ali Samsung Watch, a prisegajo na Garmin. Tudi zato, ker ura deluje 14 dni med polnjenji in ne le dan ali dva.
Linija Instinct je namenjena ljubiteljem aktivnosti na prostem, ki iščejo robustno in zanesljivo uro z dolgo avtonomijo baterije.
Instinct ne ponuja zaslona na dotik ali v barvah, je pa bolj trpežna in pripravljena na vse ekstremne aktivnosti, od vzdržljivostnega teka, do potapljanja in vojaških manevrov. Ure Instinct so velike in pregledne, tako da uporabnik jasno nakazuje, da gre za resen športni pripomoček. Ponujajo številne iste funkcionalnosti kot modeli Forerunner, le v bolj robustni in osnovni obliki. Trenutno aktualni model je Instinct 2.
Podobno kot pri fenixih, so tudi tukaj različne velikosti – S je manjša, X je večja –, prav tako imamo edicijo Solar s sončnimi celicami na zaslonu, ki zagotavljajo daljše delovanje. Poleg njih imamo še linijo Instinct Crossover, ki je podobna vívomove v tem, da ima fizične analogne kazalce, pod katerimi se skrivajo pametne funkcionalnosti, vendar pa pri Garmin Instinct Crossover robustnost vsekakor premaga elegantnost dizajna.
Ciljna skupina:
Ljubitelji aktivnosti na prostem, ki potrebujejo robustno in zanesljivo uro z dolgo avtonomijo baterije in želijo to pokazati.
Tukaj smo predstavili le najbolj priljubljene linije, saj ima Garmin tudi nekatere bolj specifične modele, kot denimo Lily, ki ima zelo okleščene funkcionalnosti, saj je narejena kot modni dodatek, Approach, ki je namenjen golfistom, ali pa Descent, ki je za potapljače.
Glavna prednost Garminovih ur pred urami proizvajalcev mobitelov, kot so Apple, Huawei in Samsung, je v trajanju baterije, kar velja za vse modele ur. Poleg tega je Garmin pionir na področju senzorjev srčnega utripa, štetja korakov, spanja in stresa, tako da so njihovi novi modeli zmeraj opremljeni z najsodobnejšimi tehnologijami, kar se pozna v primerjavi s konkurenco. Skratka, Garmin ponuja res širok nabor pametnih ur za različne namene in uporabnike, tako da ni težko najti takšne, ki bi nam najbolje ustrezala.