Športne ure za tek

Igor Harb
Igor Harb
Pred 224 dnevi
·
Čas branja: 5 min
·
Poslušaj vsebino

Si želite najboljših tekaških rezultatov? Trenirajte s športno uro in beležite napredek, pa bodo osebni rekordi padali, kot za stavo"

Tek je najbolj dostopen šport, saj zanj potrebujemo le udobne športne copate in oblačila ter nekaj prostega časa. Sodobne tehnologije nam omogočajo, da se tega lotimo z boljšim učinkom za pripravljenost, zdravje in vsesplošno počutje. Od naprednih materialov, ki naredijo superge bolj oprijemljive in odbojne, pa do tkanin, ki odvajajo vlago in ščitijo pred neposrednim soncem, napredkov vsekakor ne manjka, a najbolj tehnološke so nedvomno športne ure za tek.

Sodobne športne ure so pravzaprav pametne ure z dobro zaščito pred vlago in udarci ter širokim naborom funkcionalnosti, ki se osredotočajo na šport, fizične aktivnosti in zdravje. Ponujajo jih številni proizvajalci, najbolj znani pa so Garmin, Suunto in Polar, čeprav jih proizvajalci mobitelov kot so Apple, Samsung, Google in Huawei hitro dohitevajo s svojimi vse bolj trpežnimi izdelki.

Športne ure in tek

Tekaške ure imajo vgrajenih množico senzorjev, tako da ne merijo le časa in razdalje, temveč ponujajo tudi vrsto funkcij, ki lahko pomagajo izboljšati tekaško izkušnjo, spremljati napredek in doseči zastavljene cilje. Obenem z njimi spremljamo tudi zdravstveno stanje.

Osnovni senzorji, ki jih najdemo v prav vsaki športni oziroma pametni uri, so GPS za natančno sledenje poti, merilnik srčnega utripa za spremljanje intenzivnosti vadbe, akcelerometer za štetje korakov in oceno kadence ter žiroskop za analizo tekaške tehnike. Pogosto so vključeni tudi barometer za oceno nadmorske višine, termometer za merjenje telesne temperature in pulzni oksimeter za merjenje nasičenosti krvi s kisikom.

Ti senzorji omogočajo natančno spremljanje različnih parametrov med tekom in drugimi aktivnostmi, kar je ključno za razumevanje tekaškega napredka in zdravstvenega stanja.

Športna ura za tek na moškem zapestju.
Športna ura za tek ima mnogo različnih funkcionalnosti za učinkovit trening.

Navigacija med tekom s športno uro

Oglejmo si nekaj praktičnih primerov. Povezava z navigacijskimi sateliti se pogovorno imenuje tudi GPS po prvem sistemu, ki je bil komercialno na voljo. Sodobne tekaške ure tako določajo lokacijo s povezavo s sateliti ameriškega GPS, pa tudi z evropskim Galileom in ruskim Glonassom, nekatere še celo s kitajskim BeiDoujem, indijskim NavIC-om in japonskim QZSS-jem. Naprednejše in dražje tekaške ure imajo pogosto podporo za več sistemov, kar se povečini pozna tudi pri natančnosti. Nekatere manjše ure nimajo vgrajene podpore za navigacijo, temveč uporabljajo sisteme iz mobitela prek povezave Bluetooth.

GPS ima dvojno uporabnost: s to meritvijo uporabnik izve, koliko je pretekel/prekolesaril/prehodil/preplaval in kako hiter je bil. To pripomore pri spremljanju napredka in pripravljenosti. Druga uporabnost pa je navigacija. Tako si lahko vnaprej pripravimo tekaške, kolesarske ali pohodniške poti in spremljamo navodila na uri, ali pa preprosto najdemo pot do izhodišča, če smo zašli.

Meritve športnega napredka

Prav tako pomembna je meritev srčnega utripa, ki ni le ključni podatek pri telesni pripravljenosti za šport, ampak tudi za zdravje na splošno. Športne in pametne ure lahko namreč uporabniku merijo srčni utrip 24 ur na dan in tako dobimo vrednost srčnega utripa v mirovanju. Povišana vrednost lahko pomeni izčrpanost ali celo bolezen. Druge meritve, ki lahko kažejo na izčrpanost, so variacija srčnega utripa (HRV), nasičenost krvi s kisikom, spanje in stres. Vendar je treba poudariti, da tudi rezultati najboljših športnih ur niso primerljivi z zdravniškim pregledom.

Večina novejših športnih ur podpira tudi prek sto različnih športnih dejavnosti in med njimi opravlja širok nabor meritev. Tako denimo pri teku lahko izvemo število korakov na sekundo (kadenca) in dolžino koraka, pri kolesarjenju moč, pri golfu dolžino udarca, pri plavanju število zamahov na dolžino bazena in tako naprej.

Če se osredotočimo na tek, se je najprej treba znajti v poplavi vseh meritev in podatkov ter izluščiti najpomembnejše. Med samim tekom je tako smiselno spremljati srčni utrip in njegovo razmerje glede na tempo (minute na kilometer). Pri znanih trasah lahko tako vidimo, koliko napredujemo in hitro razločimo, če je počasnost posledica volje ali utrujenosti – pri slednji imamo namreč višji srčni utrip med naporom.

Ženska, ki teče s pametnim telefonom in pametno uro.
Trening boste po koncu lahko dodobra analizirali na mobilni aplikaciji.

Kako pravilno teči s tekaško uro?

Preden se odpravimo na tek, si je tako smiselno ogledati, če nam tekaška ura še priporoča počitek zaradi prejšnjih aktivnosti, ki smo jih imeli. Po izdatno naporni turi lahko denimo ura priporoči tudi 40-urni počitek. Dodatno se izčrpanost pozna pri vrednosti HRV in t. i. telesni bateriji, kar je denimo Garminov izraz za stanje energije, ki jo porabimo med aktivnostmi in pridobimo nazaj med spanjem. Skratka, v takih primerih je smiselno načrtovati manj zahtevne podvige.

Po teku je pravi čas za analizo dosežka. Vsaka tekaška ura ima lastno aplikacijo oziroma storitev, ki prikaže vse ključne podatke o teku, bolj zahtevni uporabniki lahko izberejo tudi katero od naprednejših rešitev, denimo Stravo. V teh aplikacijah lahko preprosto primerjamo rezultate in spremljamo, koliko hitrejši smo, koliko dlje pretečemo in podobno. To so ključni podatki, a je smiselno primerjati tudi kadenco, višino koraka in podobne vrednosti, s katerimi lahko izboljšamo slog in učinkovitost.

Ko se enkrat navadimo na športno uro za tek in spremljanje teh podatkov, je smiselno izbrati tudi načrt treninga, če ga tekaška ura oziroma njena ali povezana aplikacija ponuja. Treningi so povečini učinkovito zastavljeni za doseganje ciljev, kot je denimo priprava na maraton ali pa preteči 10 kilometrov v manj kot eni uri. Njihova slaba stran je, da si moramo v svoj pogosto natrpani urnik vključiti točno take vrste trening kot ga načrtuje telefon. No, s tako vadbo lahko kadarkoli tudi prekinemo ali jo prilagodimo svojim zmožnostim. Čeprav ti treningi niso na ravni osebnih trenerjev ali tekaških skupin, mnogi uporabniki vseeno poročajo, da so jim pomagali doseči cilje, ki so si jih zadali.

Kako izbrati pravo tekaško uro

Pri izbiri pametne ali športne ure za tek je treba upoštevati več vidikov. Prvi je vsekakor združljivost z vašim telefonom oziroma morebitno drugo opremo. Applove ure se denimo lahko povezujejo z Androidi, a delajo bolje z iPhoni. In obratno, ure z Googlovim WearOS se ne razumejo dobro z iPhoni, pri številnih pa dobimo dodatne funkcionalnosti, če uporabljamo uro in telefon istega proizvajalca.

Po drugi strani se Garmin, Suunto in druge primarno športne ure za tek povezujejo z bolj ali manj vsemi telefoni. Imajo tudi občutno daljše delovanje baterije, saj zdržijo nekje od tedna do mesca dni, medtem ko pametne ure, ki jih proizvajajo Apple, Samsung, Google in ostali proizvajalci telefonov, praviloma zdržijo dan ali dva. Imajo pa zato kup naprednejših funkcionalnosti, kot so opravljanje klicev, dostop do digitalnega asistenta, možnost uporabe ure kot zaslon za fotoaparat … Vseeno, če nameravate teči ultramaratone, se odpravljati na celodnevne pohode ali kolesarske ture, je priporočljiva izbira bolj športne ure, saj sicer pred ciljem lahko zmanjka baterije. Če se odločate za nakup ure znamke Garmin, preberite tudi naš celovit vodič za nakup pametne ure Garmin.

Potem pa sta tukaj še dva pomembna dejavnika: število funkcionalnosti in udobje. Oboje je pogosto povezano s ceno, ki je seveda tudi ključnega pomena. Vse o funkcionalnostih posameznih ur lahko preberete v preizkusih, kot so denimo Tehnikov Test na dlani, glede udobja pa se v živo prepričajte, kaj vam ustreza.

Pri tem je priporočljivo biti pozoren na velikost ure, saj so tiste z večjimi zasloni pogosto prevelike za manjše obsege zapestij. Sicer pa je pri vseh športnih in pametnih urah praviloma na voljo širok nabor paščkov iz različnih materialov, ki jih ni težko zamenjati, tako da lahko priloženega hitro zamenjamo s takim, ki bolj ustreza našemu slogu in okusu.

Preberite tudi naš vodnik za nakup pametne ure!

Dva tekača tečeta ob sončnem zahodu.
Naj vam tekaška ura pomaga do novih uspehov!

E-trgovina Telekoma Slovenije ima v ponudbi širok nabor športnih in pametnih ur različnih proizvajalcev, ki so članom Programa zvestobe na voljo po še posebej ugodnih cenah, z znižanji, možnostjo unovčenja točk in nakupom na obroke.