Igralna konzola je odličen način za zabavo, a katera je prava za vas? Razkrivamo ključne razlike med PlayStation, Xbox in Nintendo Switch!
Igralne konzole oziroma igralniki so najpreprostejši in en najboljših načinov za igranje iger, saj jih preprosto vklopimo in že lahko igramo. Na trgu so tri konzole, zato smo si ogledali, kakšne so razlike med njimi, da lažje izberete tisto, ki je za vas najboljša.
Vse konzole omogočajo igranje iger in predvajanje različnih večpredstavnih vsebin, denimo filmov. To je mogoče prek aplikacij, kot so YouTube, Max in Netflix, pri modelih konzol s pogoni za optične diske pa tudi iz DVD-jev in blu-rayev, kjer se odlično izkažejo, saj z dvigom ločljivosti (upscale) poskrbijo za občutno boljšo sliko.
Prva in najbolj očitna razlika med njimi je dizajn konzol. To se morda zdi nepomemben detajl, a ga na gre spregledati. Pri tem ni toliko ključna razlika, ali se k pohištvu dnevne sobe bolje prilega futuristični PlayStation 5 ali škatlasti Xbox, saj se najbolj ključno razlikuje tretji konkurent, Nintendo Switch. Ta namreč ni zgolj klasična konzola, ki jo priključimo v televizor – to sicer tudi zmore –, temveč ima tudi zaslon, zato lahko Nintendo Switch igramo kjerkoli.
Druga velika razlika je nabor iger. Veliko iger je na voljo na vseh treh konzolah, vendar ima vsaka tudi svoje ekskluzivne naslove in te so pogosto med najboljšimi. Če bi želeli igrati Halo, morate izbrati Xbox, če vam je do Spider-mana, ga boste našli samo na PlayStationu, in Brata Mario sta seveda zaščitni znak Nintenda.
Dobra novica je, da ima vsaka konzola ogromno iger, tako da vam zlepa ne bo dolgčas, saj na vsaki hitro najdete vse žanre in zvrsti.
Vse konzole poganjajo izredno zmogljivi procesorji, ki lahko poganjajo vsako igro, narejeno za to konzolo, bo pa pri nekaterih konzolah slika malo lepša kot pri drugih. Nintendo Switch je najstarejša izmed konzol in to se pozna tudi pri procesorski moči in podobah na zaslonu. Najvišja ločljivost je 1080p oziroma HD in 60 Hz osveževanja, medtem ko PlayStation 5 in Xbox X teoretično podpirata ločljivosti do 8K (tj. 4320p) in 120 Hz osveževanja. Igre sicer tega ne podpirajo, novejše so večinoma narejene v ločljivosti 4K, mnoge med njimi tudi HD. Posledično razlika ni tako očitna, kot se zdi glede na številke, je pa vseeno opazna. Enako velja za odstopanja med osnovnim in zmogljivejšim modelom pri PlayStationu in Xboxu.
Sony je igre s prvim PlayStationom pripeljal v dnevno sobo in tako so pravzaprav postale družbeno sprejemljivo preživljanje prostega časa. Igranje je tako postalo družabni dogodek, sploh pri dirkalnih in pretepaških igrah.
Trenutna, peta inkarnacija se lahko pohvali z estetskim »vesoljskim« dizajnom, ki je tudi precej funkcionalen – razen, če želimo pri horizontalni postavitvi konzole na neravno zgornjo površino odložiti kontroler, saj ta hitro zdrsne na tla.
PlayStation 5 je procesorsko izredno zmogljiva naprava, tako je edino čakanje pri nalaganju povezano s hitrostjo internetne povezave; ta namreč ne more biti prehitra, ker nekatere igre zahtevajo tudi prek 100 GB. Posledično lahko hitro zmanjka razpoložljivega prostora na disku, zato je priporočljivo dokupiti ustrezen razširitveni modul, ki ga lahko vstavite sami.
Najzmogljivejši model je PlayStation 5 Pro, vendar se običajna PlayStation 5 Slim odlično odreže pri vseh igrah, ki so trenutno na voljo. Marsikje lahko še zmeraj kupite tudi PlayStation 4, ki je nekoliko cenejši in še zmeraj podpira veliko večino novih iger, a je iz vidika dolgoročne uporabe petica boljša izbira.
Kot omenjeno, ima vsaka konzola širok nabor odličnih iger, tukaj pa je naš izbor 5 odličnih naslovov za PS5.
Čeprav Miscrosoft po prodaji enot in naboru ekskluzivnih iger ne dosega japonskega rivala, ima tudi ta konzola precej prednosti. Dizajn aktualne generacije, Xbox X in Xbox S, je minimalističen, saj gre v bistvu za kvader, pri čemer je zmogljivejši X opazno širši od vstopnega modela S. Slednji tudi ne podpira ločljivosti 4K in ga ne moremo izbrati z vgrajenim optičnim diskom. Dizajn igralnih ploščkov je nekoliko večji kot pri konkurentih, zaradi česar jih imajo raje ljudje z velikimi dlanmi.
Ključna prednost Xboxa je združljivost z igrami na drugih platformah, predvsem na PC-jih, sploh v kombinaciji z naročnino na Xbox Game Pass.
Pri Xboxu nižja cena ne odtehta pomanjkljivosti Xbox S, saj je prva težava že v tem, da 512 GB vgrajenega diska porabimo takoj in moramo potem nenehno nalagati in brisati igre ali pa dokupiti več diska. Tudi grafika je na Xbox X opazno boljša in nasploh vse deluje hitreje, tako da je odločitev jasna.
Tukaj je 5 odličnih naslovov za Xbox:
Switch je precej drugačen od konkurentov, saj ima svoj zaslon in ga torej ni treba priklopiti na televizor. Tako lahko igre igramo takoj, ko ga vzamemo iz škatle in kjerkoli na poti. Če želimo večjo sliko in večigralsko zabavo pa ga seveda lahko tudi priklopimo na TV. Posledično je dizajn precej drugačen kot pri Xboxu in PlayStationu, saj ni »kos pohištva«, temveč naprava, ki jo nosimo naokrog.
Procesorsko in grafično je nekoliko na nižjem nivoju kot konkurenta, kar se pozna, če primerjamo iste igre drugo ob drugi, a Nintendo ponuja izredno široko knjižnico lastnih naslovov za obilo zabave. Switch nima različice z optičnim diskom, tako da igre kupujemo na posebnih nosilcih ali pa prek spleta in jih shranjujemo na kartice microSD.
Analitiki ugibajo, da naj bi Nintendo predstavil drugo generacijo Switcha že v 2025, do takrat pa je najboljša različica Switch OLED, ki se ponaša z barvitim in svetlim zaslonom OLED. Različica Nintendo Switch Lite je najmanj uporabna, saj je zgolj prenosna konzola, ki je ni mogoče priklopiti v TV.
Tukaj je 5 odličnih naslovov za Nintendo Switch: