Prenos podatkov na nov telefon ni posebej zahteven postopek, ki ga zlahka izvedejo tudi manj tehnično podkovani uporabniki.
Treba je le slediti preprostim korakom in z novim mobitelom boste lahko počeli vse, kar ste s starim, le da bo vse bržkone hitreje, na lepšem zaslonu in z daljšim delovanjem baterije.
Poglejmo si, kako se tega lotiti. Najprej bomo predstavili, kako se lotiti nadgradnje telefona z Androidom, nato z iPhonom, na koncu pa še, kako izvesti prehod iz ene platforme na drugo.
Android je najbolj razširjen operacijski sistem za mobitele pri nas, saj Samsung, Google, Xiaomi, Redmi in drugi proizvajalci ponujajo naprave za vsak okus, od najbolj naprednih do izredno ugodnih. Če imate torej Androida in ste nabavili novega, sledite napotkom, kako prenesti podatke. A preden začnete je pomembno poskrbeti za naslednje korake:
To je najbolj preprost način, a je uporaben zgolj, če uporabljate Googlove aplikacije za vse storitve.
Ko ste zaključili z zgornjimi pripravami, vklopite nov telefon in opravite osnovno namestitev. Prijavite se v nov telefon z istim Googlovim računom in izberite, katere podatke iz Googlovega računa želite prenesti (imenik, koledar, fotografije, aplikacije). Aplikacije se bodo takoj naložile in v njih bodo tudi vsi podatki, ki se shranjujejo v oblačnih storitvah.
Ko vam namestitev ponudi vprašanje glede kopiranja podatkov in aplikacij izberite »Varnostna kopija iz oblaka« oziroma ustreznico; zapis se namreč razlikuje glede na proizvajalca in različico Androida.
Ko se prijavite (in potrdite prijavo na novi napravi na starem telefonu), lahko izberete različico varnostne kopije in podatke, ki jih želite prenesti, nato pa kliknite »Povrni« (Restore) in prenos se bo začel. Dolžina prenosa je odvisna od količine podatkov, števila aplikacij in hitrosti internetne povezave.
Ta postopek je enak prejšnjemu, le da izberete »Prenos iz drugega telefona« in nato povežete obe napravi. Novejše praviloma podpirajo možnost prenosa prek Bluetootha, NFC in kabla (USB-C), tako da ste odvisni od tega, kar podpira vaš starejši telefon.
Nekateri proizvajalci telefonov z Androidom imajo tudi aplikacije, ki omogočajo preprost prenos iz starega telefona na novega. Samsungova aplikacija za prenos podatkov je Smart Switch, ki si jo namestite na star telefon (podprtih je večina Androidov in iPhone) in na novega Samsunga, da lahko prenesete podatke bodisi prek neposredne povezave bodisi z vmesno uporabo računalnika, če ne gre drugače. Prednost teh rešitev je, da lahko prenesejo tudi podatke, ki ste jih shranili v ne-Googlovih aplikacijah, če denimo uporabljate Samsung Gallery za fotografije ali Samsung Notes za zapiske.
Applovi telefoni omogočajo preprost prenos podatkov na novo napravo, vendar je vseeno priporočljivo upoštevati iste nasvete kot zgoraj:
Ob zagonu novega iPhona se prijavite z istim Apple ID in geslom, da se bodo samodejno prenesli vsi podatki, ki jih imate vezane na Applov račun in vse aplikacije, ki jih imate naložene na prejšnjem telefonu.
Če med namestitvijo izberete prenos podatkov iz drugega telefona, najprej Apple preveri vašo identifikacijo, tako da s kamero novega telefona preberete posebno kodo na zaslonu starega. To samodejno sproži brezžični prenos podatkov, ki lahko traja kar nekaj časa, odvisno od tega, koliko podatkov in aplikacij imate shranjenih. Namesto prenosa iz drugega telefona lahko izberete tudi možnost prenosa iz varnostne kopije. Rezultat je na koncu isti – vaš nov iPhone je bolj ali manj enak staremu, le boljši zaslon ima in vse je hitreje.
Proizvajalci mobitelov so seveda predvideli, da bodo uporabniki hoteli svoj stari telefon kateregakoli proizvajalca nadomestiti z njihovim novim čudom tehnike in so pri tem nadvse koristni. Kot omenjeno zgoraj lahko za prehod na Samsung uporabite aplikacijo Samsung Switch, ne glede na to, če ste prej imeli Samsunga, iPhone ali Xiaomija.
Podobno je tudi Apple razvil aplikacijo Move to iOS, ki jo namestite na svoj androidni telefon in nato med namestitvijo novega iPhona izberete Prenos iz Androida. iPhone vam izpiše kodo, ki jo morate vnesti v Move to iOS na Androidu, nato pa se povezati v začasno brezžično omrežje, ki ga ustvari iPhone, da se podatki med napravama lahko prenesejo. Vse aplikacije za tovrstne prehode delujejo podobno in samodejno, a kot zmeraj je nekaj podrobnosti.
Če prehajate na iPhone z zgoraj omenjeno metodo, vas ob prvem zagonu iPhone pozove, ali želite namestiti iOS-ovske različice aplikacij, ki ste jih imeli na Androidu. Podobne rešitve ponujajo tudi aplikacije za prehod na Android. Vseeno se morate zavedati, da se ekosistema aplikacij za iOS in Android ne prekrivata povsem in da bo v nekaterih primerih treba iskati alternative. Prav tako boste pri plačljivih aplikacijah morda morali dokupiti nove različice, čeprav večina aplikacij, ki deluje na principu naročnine omogoča preprost prehod med sistemi (npr. Netflix, Strava).
Čeprav aplikacije prenesejo fotografije iz enega telefona v drugega, pa ne prenesejo denimo fotografij iz Google Photo v Applove Fotografije. Namesto tega lahko na iPhonu še naprej uporabljate Google Photo, pri prehodu v drugo smer pa je zadeva nekoliko manj priročna. Do fotografij, ki jih imate shranjene v Applovem oblaku, lahko z Androidom dostopate samo prek brskalnika, tako da je najlažje prenesti vse na računalnik in potem v Google Photo.
Z dokumenti je podobno kot s fotografijami. Če ste jih imeli shranjene na telefonu, jih boste v večini primerov po prenosu našli tudi v novem telefonu, če ste jih imeli shranjene v oblaku, bodo še vedno tam.
Spet, ista zgodba. Če uporabljate denimo Kindle, so vse knjige tako ali tako v aplikaciji na novem telefonu in isto velja za glasbo v vaši priljubljeni pretočni storitvi ter za ponudnika podkastov. No, pri prehodu iz iPhona na Android boste sicer našli Apple Music, ne pa tudi Apple Podcasts ali Apple Books. Medtem ko podkaste brez težav najdete tudi pri drugih ponudnikih (Spotify, YouTube), pa so knjige, kupljene v Apple Books, na voljo zgolj tam.
Prehod na nov telefon ni noben bavbav in ga vsak uporabnik zlahka uredi sam, tudi v primeru prehoda med Androidom in iPhonom. Če vam to vseeno povzroča preglavice, pa se lahko obrnete na osebje v Telekomovem centru, ki je zmeraj pripravljeno pomagati.