Se ne morete odločiti, kateri telefon kupiti? Preberite naš vodič po različnih operacijskih sistemih.
Ko izbiramo nov mobitel, imamo na voljo širok nabor naprav, vsako z drugačno uporabniško izkušnjo, a v grobem se odločamo med tremi operacijskimi sistemi:
Oglejmo si, kateri je pravi za vas!
Operacijski sistem je osnovna programska oprema naprave, ki omogoča nameščanje aplikacij in uporabo storitev. Vsi trije široko uporabljani operacijski sistemi so odlični in stabilni, vsak ima nekaj svojih posebnosti, a končna uporabnost mobitela je precej bolj povezana z zmogljivostmi naprave, nameščenimi aplikacijami in seveda omrežjem. To pa je pri Telekomu Slovenije izjemno, s pokritostjo 4G/LTE nad 98 % prebivalstva Slovenije, 5G pa v času nastanka tega zapisa že presega 77 % in še raste.
Operacijski sistem Android je razvil Google oziroma njegovo krovno podjetje Alphabet in je že nekaj časa najbolj široko uporabljan mobilni operacijski sistem na svetu.
Android temelji na Linuxu in je na voljo proizvajalcem mobitelov, ki ga lahko tudi sami delno modificirajo, predvsem na področju uporabniškega vmesnika. To jim omogoča prilagoditev uporabniške izkušnje in razlikovanje od konkurence.
Večina jih zraven ponuja tudi lastne aplikacije in storitve, ki konkurirajo jedrnim Googlovim. V začetku je to veljalo predvsem za odjemalce za e-pošto, kasneje so proizvajalci začeli razvijati lastna orodja za zdravje in fitnes, glasovne pomočnike, sisteme za brezstično plačevanje in v zadnjem letu tudi rešitve umetne inteligence.
Vsak proizvajalec praviloma nastavi svoje rešitve kot privzete, vendar teh nastavitev ni težko spremeniti in izbrati Googlovih ali drugih alternativ. Android ima namreč najbolj dinamičen trg aplikacij in najširšo ponudbo. Nekateri proizvajalci imajo tudi lastne trgovine z ekskluzivnimi aplikacijami za uporabnike svojih telefonov.
Tako osnovni Android kot tudi vsi uporabniški vmesniki proizvajalcev, ki so na voljo pri nas, so na voljo v slovenščini in slovenski uporabniki lahko brez težav najdemo tudi vse lokalne aplikacije, ki jih potrebujemo, denimo za m-bančništvo in za mestne storitve (plačilo parkirnine, izposoja koles …), seveda pa ne manjkajo niti aplikacije za zabavo, kot je NEO, z aplikacijo Moj Telekom pa lahko urejate svoje naročniško razmerje. Če pa vas zanima, kako Android deluje na televiziji, pa si preberite naš članek: "Vse, kar morate vedeti o Android TV"
Trenutno najnovejša različica je Android 15, vendar ta še ni na voljo za vse naprave, niti za vse, ki so izšle letos. Vsak proizvajalec je namreč odgovoren za zagotavljanje združljivosti svojih naprav in preizkušanje ter prilagajanje uporabniškega vmesnika lahko trajata nekoliko dlje.
Android je idealen operacijski sistem za tiste, ki uporabljate veliko Googlovih storitev (Gmail, Google Maps, Google Photo), še toliko bolj, če uporabljate tudi YouTube Music za glasbo.
Ker so Googlove storitve integrirane v vsak Android, lahko izberete mobitel kateregakoli proizvajalca – nekateri ponujajo tudi privlačne alternative Googlovim.
Med najbolj priljubljene telefone z androidom sodijo Google Pixel 9, Samsung Galaxy S24, Xiaomi 14 in Honor Magic6 Pro.
Applove telefone iPhone poganja operacijski sistem iOS. To je bil prvi sodobni sistem z upravljanjem prek zaslona na dotik in možnostjo nalaganja aplikacij.
iOS je stabilen in ima dolgo življenjsko dobo, saj zaradi manjšega števila naprav Apple lažje zagotavlja združljivost s starejšimi napravami. Posledično so novi iPhoni dalj časa deležni posodobitev z najnovejšimi storitvami in varnostnimi popravki in jim ni treba čakati nanje, saj jih dobijo takoj ob predstavitvah vsake generacije novega operacijskega sistema.
Pomembna prednost iOS je tesna povezanost iPhona z drugimi napravami Apple, denimo pametnimi urami, računalniki, tablicami in zvočniki, saj vse deluje izredno složno in brez težav.
iOS ima enoten uporabniški vmesnik na vseh mobitelih, kar naredi uporabniško izkušnjo bolj predvidljivo. Največja novost v iOS za slovenske uporabnike v zadnjih letih je prišla prav letos s predstavitvijo slovenske različice iOS 18. Na drugo veliko posodobitev, uvedbo Apple Intelligence bomo v Evropski uniji morali počakati še do aprila.
Ker je bil Apple prvi na trgu z mobitelom z aplikacijami, smo tudi hitro dobili slovenske aplikacije za vse ključne storitve. Enako kot pri Androidu, bomo v trgovini aplikacij App Store našli slovenske banke, aplikacije za mestne storitve (parkirnina, izposoja koles …) in seveda sta tudi za iOS na voljo NEO in Moj Telekom.
iOS je idealen operacijski sistem za tiste, ki imajo veliko Applovih naprav in želijo izkoristi prednosti celotnega ekosistema. Zaradi dolge podpore s posodobitvami iPhone cenijo tudi tisti, ki neradi menjavajo telefone, vendar bi jih večina bila zadovoljna tudi z Androidi.
Prav tako iPhoni odlično podpirajo Googlove rešitve in storitve, celo Googlov Chromecast za pošiljanje slike ali zvoka na druge naprave, saj ga najdemo v večini video in zvočnih aplikacij.
Najbolj priljubljeni Applovi mobiteli trenutno so iPhone 16 Pro Max, iPhone 15 Plus, in iPhone 14
Kitajski Huawei je bil v prejšnjem desetletju največji proizvajalec telefonov z Androidom, nato pa so mu ameriške sankcije pristrigle krila. Te so med drugim vključevale prepoved uporabe ameriških storitev, kar je bila resna težava pri Androidu. Ker gre za odprtokodni sistem, ga je Huawei še zmeraj lahko uporabil, ni pa dobil tudi dostopa do Googlovih jedrnih storitev, predvsem trgovine z aplikacijami Google Play. Brez te namreč ni mogoče nameščati aplikacij in čeprav je Huawei hitro vzpostavil lastno trgovino AppGallery, v njej zaradi sankcij ni bilo številnih ameriških aplikacij, vključno z Gmail, Google Maps, Netflixom in Facebookom. Mnoge med njimi je bilo še zmeraj mogoče uporabljati v spletnem brskalniku, vendar je to povečini okrnjena izkušnja.
Ker je Huaweijev EMUI kljub vsemu še zmeraj Android, so mednarodni in lokalni ponudniki aplikacij seveda hitro začeli ponujati svoje aplikacije v AppGallery, tako da tudi tam hitro najdemo domače banke, Moj Telekom, NEO in mestne aplikacije.
Huawei se je potrudil z lastno aplikacijo za navigacijo Petal Maps in podobnimi rešitvami, a te niso mogle čez noč nadomestiti uveljavljenih rešitev. Vse do letos. Nedavno je Huawei začel uporabnikom priporočati aplikacijo MicroG, ki omogoča namestitev Google Play in posledično dostop do vseh aplikacij, ki so tam na voljo. Glede na odzive uporabnikov iz vsega sveta ta rešitev sicer zahteva nekaj dodatkih korakov in nastavitev, vendar na novejših mobitelih deluje odlično za vse Googlove storitve, edina izjema je Google Pay. Bojda ne deluje tudi Pokemon GO, ampak ker nismo več leta 2016, to najbrž ni problem.
Huaweijev operacijski sistem EMUI temelji na nekoliko starejši različici Androida (12), vendar uspe kitajski proizvajalec vseeno ustvariti napravo z vsemi sodobnimi funkcionalnostmi. Izjema je umetna inteligenca oziroma njena tesna integracija v uporabniško izkušnjo. Na Huaweijevih telefonih je mogoče uporabljati Google Gemini AI in ChatGPT, a zgolj kot ločeno storitev. Tako kot drugi proizvajalci mobitelov tudi Huawei razvija svojo rešitev za UI, vendar je ta zaenkrat na voljo zgolj na Kitajskem. Tam ima Huawei tudi povsem nov operacijski sistem HarmonyOS NEXT, ki naj bi prinesel bistveno hitrejše delovanje in daljše trajanje baterije, v prihodnosti pa naj bi ga našli tudi na televizorjih in računalnikih, a zaenkrat še ni znano, kdaj naj bi ga dobili v Evropi.
Huawei je idealen operacijski sistem za tiste, ki jih ne moti nekaj dodatnega truda pri upravljanju telefona, če za to dobijo visoko kakovost po ugodni ceni. Huawei je že od nekdaj slovel po odličnih fotoaparatih in hitri odzivnosti naprave v vseh cenovnih razredih, čeprav so v zadnjih letih vsi proizvajalci dosegli izjemen napredek na teh področjih.
Podobno kot Apple ima tudi Huawei vse večji ekosistem različnih naprav, ki najboljše delujejo prav z drugimi Huaweijevimi napravami.
Najbolj priljubljeni Huaweijevi mobiteli so Huawei Pura 70 Pro, Huawei Mate 50 Pro in Huawei nova 12 SE.
Če se še zmeraj ne morete odločiti, kateri mobitel ali operacijski sistem izbrati, se lahko zmeraj obrnete na svetovalce Telekoma Slovenije v prodajnih centrih ali klicnem centru, ki vam bodo znali svetovati optimalno izbiro glede na vaše želje in potrebe.