Apple Watch z novo podporo za slovenščino ponuja številne funkcionalnosti, ki vam olajšajo vsakdan. Odkrijte 10 nasvetov, ki bodo izboljšali vašo uporabniško izkušnjo!
Pametne ure niso zgolj dodatek k pametnemu telefonu, temveč jih vse pogosteje in vse uspešneje tudi nadomeščajo. To še posebej velja za Apple Watch, ki v navezi z iPhonom tvori zmagovalni tandem, sploh ker lahko mobitel brez skrbi pustimo v torbi ali na pisalni mizi in skoraj vse opravimo kar z uro.
Apple Watch je z novo različico operacijskega sistema Watch OS 11 pridobil tudi podporo za slovenščino. Tako kot pri iPhonu z iOS je v slovenščini celoten uporabniški vmesnik z vsemi glasovnimi obvestili, ni pa še podpore za Siri, tako da nimamo prave prostoročne uporabe. Nastavitev jezika na slovenščino niti ni potrebna, saj se Apple Watch tudi jezikovno uskladi z iPhonom.
Med preizkušanjem smo zaznali samo eno težavo in sicer med sporočanjem vmesnih časov med vadbo, saj ne tvori slovenskih desetiških števil in reče »dvajset-dva« namesto »dvaindvajset«. Vse ostalo se obnese bolje kot pri konkurentih, kjer se zaradi omejene velikosti zaslona v slovenščini pogosto soočamo s preštevilnimi okrajšavami, da bi se lahko znašli v meniju.
Skratka, Apple Watch zna slovensko in je še bolj uporaben, zdaj pa si oglejmo deset najbolj koristnih funkcionalnosti, ki pridejo prav pri vsakodnevni uporabi.
Če ti na sestanku, v kinu, na predavanjih ali ob kateremkoli drugem neugodnem trenutku zazvoni telefon, ga ni treba panično vleči iz žepa ali torbe, temveč je dovolj, da z dlanjo prekriješ svoj Apple Watch in to v trenutku utiša zvonjenje tako na uri kot tudi na telefonu.
A pozor: ta funkcionalnost velja samo za klice, ne pa tudi za časovnike ali alarme.
To ni edinstvena funkcija za Apple Watch, saj tudi nekatere druge ure, denimo Garminove, ponujajo možnost iskanja telefona.
Prednost Apple Watch je, da uporablja Applov sistem Najdi (Find My). To pomeni, da napravama ni treba biti v skoraj neposredni bližini za Bluetooth, saj išče povezavo tako lokalno kot tudi prek interneta.
Poleg tega lahko z uro iščete tudi druge naprave, slušalke AirPods in obeske, kot sta AirTag ali Chippolo.
Pisanje sporočil na uri ni prav zares uporabna funkcionalnost, čeprav je tehnično izvedljiva, pri slovenski korespondenci pa si tudi s Siri ne moremo prav zares pomagati. Vendar pa vseeno obstaja način. V aplikaciji za Apple Watch na iPhonu lahko naredimo predloge tipičnih odgovorov, ki jih lahko nato na uri preprosto izberemo in tako odgovarjamo na sporočila kar brez telefona.
Apple Watch je varna naprava, saj jo zaklenemo s PIN-kodo, ki jo izberemo ob nastavitvi, nato je ura brez dvoma z uporabnikom, dokler neprekinjeno meri njen ali njegov srčni utrip.
Tako lahko z Apple Watch uporabljamo brezstično plačevanje z Apple Pay in odklenemo telefon ali računalnik, ko se približamo, ne da bi vnesli geslo ali uporabili biometrično preverjanje (Face ID ali Touch ID).
Apple Watch omogoča uporabo pretočnih glasbenih storitev, kot sta Apple Music in Spotify, kar neposredno iz ure. Z uro lahko povežemo brezžične slušalke in naročimo Siri, katero glasbo, podkast ali zvočno knjigo naj predvaja, ali pa izberemo na zaslonu.
Na mobitelu si lahko tudi naredimo sezname predvajanja za daljše glasbene seanse.
Z uro lahko tudi telefonirate in sicer s slušalkami ali brez njih. Če je telefon v bližini, se klic preusmeri prek njega, ali pa kar neposredno prek omrežja WiFi z uporabo storitve WoWiFi, ki znatno prihrani pri stroških klicev v tujini.
S skorajšnjim prihodom eSIM, ki bo omogočala eno telefonsko številko na več napravah, pa bo mogoče z Apple Watch opravljati klice tudi prek mobilnega omrežja.
Z Apple Watch 9 in Ultra 2 je Apple uvedel posebno kretnjo za upravljanje z uro, ki se nekoliko nekonsistentno imenuje »dvojni dotik« ali »dvotap« (angl. double tap). Ko se dvakrat zapored s kazalcem tiste roke, na kateri nosite uro, dotaknete palca, lahko prevzamete klic, odgovorite na sporočilo, ustavite in ponovno zaženete predvajanje glasbe, ali se premikate po t.i. pametnem naboru.
Ena bolj zabavnih funkcionalnosti Apple Watch je možnost uporabe ure za zaslon telefona. To omogoča, da telefon postavimo na fiksno mesto in potem iz daljave (še zmeraj prek povezave Bluetooth ali WiFi) nemoteno fotografiramo ali snemamo video. Tako lahko ujamemo sebe iz drugih zornih kotov ali pa denimo fotografiramo živali ne da bi jih prestrašili.
Pametne ure so že od samega začetka pripomoček za aktivno in zdravo življenje in Apple Watch je na tem področju pionir, saj je pogosto prvi z izpopolnjenimi rešitvami.
Poleg enega najboljših senzorjev za merjenje srčnega utripa Apple Watch meri tudi EKG, ki analizira ritem bitja srca in lahko zazna atrijsko fibrilacijo, ki je lahko indikator različnih zdravstvenih težav. S spremljanjem spalnih navad lažje poskrbimo, da smo se dobro naspali in precenimo, ali potrebujemo dodaten počitek, Apple Watch 9, 10 in Ultra 2 pa lahko tudi zaznajo obstoj motnje spanja sindrom nočne apneje.
Vsekakor pa se je treba zmeraj zavedati, da pametne ure niso medicinski pripomočki, lahko pa pripomorejo pri zaznavanju težav.
Aplikacija Voki-toki replicira funkcionalnost naprave voki-toki (walkie-talkie) in omogoča neposredni pogovor med dvema uporabnikoma ur Apple Watch.
Aplikacija je prednaložena, v njej pa moramo zgolj izbrati stik in že lahko začnemo pogovor. Naslovnik nas mora seveda odobriti in prevzeti klic, sicer pa komunikacija poteka izmenično enosmerno, enako kot pri klasičnem voki-tokiju.