Vsebina košarice

Vaša košarica je prazna.

Cena

Zakaj potrebujemo družinski načrt rabe zaslonov?

Tehnik Maks
Tehnik Maks
Pred 258 dnevi
·
Čas branja: 5 minut
·
Poslušaj vsebino

Z Živo Ahac, magistro socialnega dela in svetovalko Logouta, smo se pogovarjali o pomembnosti družinskega načrta rabe zaslonov. Kaj sploh je družinski načrt, kako je videti in kdo vse ga potrebuje?

Kaj sploh je družinski načrt rabe zaslonov?

Uporabo tehnologij ne bi smeli prepuščati naključju, meni Živa. Točno zato je ta načrt sploh nastal.

»Družinski načrt rabe zaslonov je zelo pomemben za celo družino. Želimo, da bi bili vsi družinski člani vključeni vanj. To velja tako za starše kot tudi za otroke in mladostnike. Glavni cilj je to, da se v prvi vrsti pogovarjamo o tem, kako, kdaj in zakaj uporabljamo zaslone. In tudi to, da vemo, kaj se zgodi, če dogovorov ne upoštevamo. Da imamo nek protokol, na katerega se lahko obrnemo. To pa predvsem staršem pride zelo prav.«

Ta dokument je namenjen predvsem starejšim otrokom, mladostnikom in njihovim staršem. Ne določa pa samo tega, kar naj ne bi počeli, ampak tudi to, kar se zavezujemo, da bomo.

»V družinski načrt rabe zaslonov lahko vključimo tudi ideje, kaj bomo skupaj počeli kot družina takrat, ko nismo na zaslonih.«

Pripravite družinski načrt

Družinski načrt rabe zaslonov nam pomaga, da se lažje dogovorimo o pravilih, dovoljenih digitalnih aktivnostih in času trajanja, dotakne pa se tudi spletnih zlorab in nevarnosti, ki jih otroci in mladostniki lahko srečajo na spletu.

TS Banner Druzinski Nacrt 03 2024 2900X2175

Nevarnosti nenadzorovane rabe tehnologij

Živa Ahac je pri svojem delu spoznala že veliko osebnih zgodb, ki so imele včasih tudi hude posledice.

» Če mladostniki nimajo podpore pri omejevanju časa na zaslonih, je lahko tega časa veliko preveč ali pa so vsebine lahko zelo neprimerne starosti.«

V videu je opisala prve znake, ki kažejo, da je otrok ali mladostnik preveč časa za zasloni, in ki jih starši lahko opazimo tudi sami.

»To lahko vpliva na fizično zdravje, na psihično počutje in potem posledično tudi na padec uspeha v šoli, včasih otroci oz. mladostniki celo nehajo hoditi v šolo.«

Nikoli ni prezgodaj, da se starši začnemo s svojimi otroki pogovarjati o varni rabi tehnologij.

Naše zgodbe #uživajmo pametno: Kako z družinskim načrtom do pametne rabe tehnologiij

Spodaj preberite izkušnjo mamice, ki je s pomočjo Družinskega načrta v svojo družino vnesla ravnotežje pri rabi tehnologije:

"Imam otroka, stara 5 in 9 let, in kot mnogi starši sem se soočala z izzivom, kako uravnotežiti uporabo zaslonov v družinskem življenju. Tako smo na enem od naših sobotnih družinskih sestankov, ki so običajno namenjeni pospravljanju, podpisali družinski načrt rabe zaslonov. Med poletnimi počitnicami je povsem normalno, da otroci več časa preživijo pred zasloni, vendar sem se zavedela, da je tega vseeno preveč.

Načrt je bil odličen način, da smo se vsi zavezali k pametni uporabi naprav. Vodil nas je skozi različne korake, sicer ne bi ravno vedela, kako začeti. Določili smo prostore in čas uporabe naprav, npr. v otroških sobah je dovoljena uporaba za največ eno uro dnevno – pol ure za izobraževalne vsebine, ki jih izbereva midva, in pol ure za zabavo. V kuhinji smo se strinjali, da naprav med jedjo ne uporabljamo, saj želimo, da je čas obrokov posvečen našemu druženju.

Zame in za moža nisva določila natančnih časovnih omejitev za zaslone, vendar se trudiva biti dober zgled otrokoma. Posledično sedaj več časa posvečamo skupinskim aktivnostim – igramo karte, se učimo novih stvari, kot je sestavljanje človeškega telesa s pomočjo magnetov, dogovorili smo se in tudi že uvedli, da bomo bolj redno hodili v hribe.

Novi režim je hitro prinesel pozitivne spremembe. Oba otroka sta začela spoštovati pravila, sin zdaj celo opozarja stara starša, ki ne poznata našega družinskega načrta, koliko časa lahko gleda televizijo.

Dogovorili smo se tudi o posledicah – če nekdo prekrši pravila, bomo vsi kaznovani z vikendom brez zaslonov. Po drugi strani pa imamo tudi nagrade. Če se en teden držimo pravil, gremo na sladoled ali v kino oz. najdemo neko skupno aktivnost. Če pa se bomo držali pravil eno leto, bomo odšli na družinsko potovanje, kamor si želita otroka.

Podpis družinskega načrta je bil za otroka nekaj posebnega, saj sta se počutila bolj vpletena v odločanje glede uporabe digitalnih naprav, vendar je bila ta izkušnja koristna prav za vse nas. Več časa preživimo skupaj in se držimo dogovorov. Hkrati pa smo z omejitvami poskrbeli za večjo varnost na spletu in omejili dostop do neprimernih vsebin."

Alja

Priporočamo, da družinski načrt uporabite tudi vi. Najdete ga v Telekomovih centrih in na spletni strani Uživajmo pametno.