Otroci in mladostniki spadajo med ranljivejše udeležence v prometu, zato moramo biti nanje še posebej pozorni. Le tako lahko zagotovimo, da vsak dan pridejo v šolo varno.
Otroci promet doživljajo drugače kot odrasle osebe. So manjši, težje oz. ne vidijo čez parkirana vozila in druge ovire, manj so pozorni ter imajo ožji vidni kot. Do 10. leta starosti še niso sposobni samostojno sodelovati v prometu; pogosto preusmerjajo pozornost, pozabljajo na pravila ter pri hoji in teku niso dovolj spretni.
Prav tako je upravljanje kolesa ali skiroja zanje zahtevnejše. Težje ocenjujejo oddaljenost in hitrost vozil ter smer zvokov, pogosto zamenjujejo levo in desno ter se še ne znajo ustrezno odzvati v prometnih situacijah. Če k temu dodamo še, da imajo v rokah mobilno napravo in svojo pozornost usmerjajo v zaslon, je možnost nesreče še toliko večja.
Zato moramo biti vsi udeleženci v prometu na to pozorni, starši, skrbniki, učitelji in drugi pa moramo otroke opremiti z znanjem in bontonom obnašanja na cesti ter s pametno rabo naprav. Priporoča se pogovor z otrokom in vztrajanje pri pravilih, ki zagotavljajo otrokom večjo varnost v prometu.
Preden se naš otrok samostojno poda na cesto, na primer v šolo ali trening, je nujno, da se pogovorimo o družinskih pravilih, ki jih mora upoštevati kot udeleženec prometa. Pomembno je, da otrokom razložimo, kako uporaba mobitelov v prometu zmanjšuje pozornost in povečuje tveganje za nesreče.
Varnostni nasveti, ki jih priporoča stroka:
Med hojo v prometu ne gledamo v zaslon mobitela – nikoli ne pišemo sporočil, ne igramo iger in ne brskamo po spletu ali družbenih omrežjih.
Za varne (šolske) poti: pogled na cesto, ne na mobilnik! (AMZS)
»Otroci so pogosto tudi na cesti razigrani in posledično manj pozorni na dogajanje v prometu, še posebej po zaključku počitnic, ko brezskrbno pohajkovanje v sproščenem okolju zamenjajo za gost septembrski promet. Vse večje tveganje za nastanek prometne nesreče pa predstavlja tudi uporaba mobilnega telefona med hojo ali med vožnjo skiroja ali kolesa. Odrasli moramo biti otrokom dober zgled, hkrati pa jih podučiti, zakaj je takšno ravnanje nevarno.«
Redno se pogovarjajmo z otroki o njihovih izkušnjah in težavah ter prilagodimo pravila, če je to treba. Prav tako vprašajmo otroke za povratne informacije in jih aktivno vključujmo v postavljanje pravil.
Otroci posnemajo vedenje staršev, zato je zelo pomembno, da tudi mi kot udeleženci v prometu ne uporabljamo mobitela.
Povečana uporaba mobitelov v prometu predstavlja zaskrbljujoč trend. Včasih samo na hitro odgovorimo na klic, drugič le na hitro pokličemo, da se javimo, vse več voznikov med vožnjo tudi pošilja sporočila, brska po spletu ali celo objavlja na družbenih omrežjih.
Vsi vemo, da uporaba mobilnih naprav med vožnjo vpliva na manjše zaznavanje prometnega dogajanja, prav tako zmanjšuje zbranost in pozornost pri sprejemanju ključnih informacij iz okolja, s čimer se povečuje tveganje za prometne nesreče.
Dodatno tveganje predstavlja uporaba mobitela med pešci, kolesarji, uporabniki skirojev itd. Kdor v prometu uporablja mobilne naprave, se običajno pozneje odzove na situacije ali pa ovir sploh ne opazi, kar pomeni, da je na splošno manj pozoren na promet, zato je pomembno, da se kot udeleženci v prometu vsi osredotočimo samo na vožnjo in promet.
»Otroci morajo razumeti, zakaj je uporaba slušalk in/ali mobitela med hojo, vožnjo s kolesom ali skirojem po cesti oz. pločniku prepovedana in zelo nevarna. Če želijo uporabiti mobitel, se morajo ustaviti na varnem mestu. Pri tem bodimo tudi odrasli dober zgled – vozimo pametno, svoje bližnje pa pokličimo ali jim kaj lepega pošljimo šele takrat, ko varno pridemo do cilja.«
Na žalost lahko mnogi potrdijo, da je v prometu včasih samo sekunda nepozornosti dovolj, da pride do hude nesreče. Priporoča se, da se na pot vnaprej pripravimo. Vnaprej preučimo pot, da ne bo med vožnjo treba nastavljati navigacije. Če vemo, da bomo na poti potrebovali plačilno kartico ali drobiž za cestnino, se pripravimo že prej, da nam med vožnjo ne bo treba nič brskati po predalih. Če imamo klic ali želimo koga poklicati, ustavimo na varnem mestu… In še bi lahko naštevali, kako voziti pametno.
Pri večji ozaveščenosti o nevarnostih uporabe zaslonov v prometu se udejstvuje tudi Logout, center pomoči pri prekomerni rabi interneta, ki s pobudo ZEBRA želi doseči stalno – sistemsko vmestitev posebnih preventivnih oznak o nevarnostih uporabe zaslonov v prometu na vse prehode za pešce, kot tudi na pomembnejše površine za pešce in kolesarje. Slednja pobuda je nastala na podlagi naraščajočega trenda uporabe zaslonov v prometu, kjer strokovnjaki iz Logout-a menijo, da posamične akcije niso in ne bodo dovolj, da bi se trend obrnil.
Pobuda ZEBRA » Logout.org / Center pomoči za zdravljenje odvisnosti od interneta, Za varne (šolske) poti: pogled na cesto, ne na mobilnik! | AMZS)
Sodobna tehnologija ponuja številne rešitve za izboljšanje varnosti v prometu tako za otroke kot tudi druge udeležence v prometu. Te so lahko:
Razvoj tehnologije nam vsak dan prinaša nove rešitve in več varnosti, pri tem pa ne smemo pozabiti, da nas tehnologija povezuje, a le, če smo pri njeni uporabi odgovorni in uživamo pametno.
Tukaj preberite še več nasvetov, kako lahko starši postanemo zgled otrokom pri uporabi zaslonov.