Vsebina košarice

Vaša košarica je prazna.

Cena

Priporočeni čas uporabe zaslonov pri otrocih

Dejstvo je, da je vsakodnevna raba zaslonov postala sestavni del našega življenja – ne samo nas odraslih, vse bolj tudi otrok. In dejstvo je tudi, da uporaba zaslonov vpliva na razvoj otrok.

Prezgodnja in pretirana raba se lahko kaže v slabših rezultatih na razvojih testih, v težavah z empatijo in v slabših kognitivnih sposobnostih. Zato je pomembno, koliko časa otroku pustimo gledati zaslone in kakšni vsebini je lahko izpostavljen.

Kaj glede uporabe zaslonov pravijo pediatri?

Pri vzpostavljanju zdravih navad uporabe naprav v predšolskem obdobju lahko staršem pomagajo naslednja strokovna priporočila.

Otroci do najmanj 18. meseca starosti naj ne bodo izpostavljeni uporabi naprav.

Od 2. leta naprej naj otroci ne bodo izpostavljeni uporabi naprav več kot 25 minut dnevno, zagotovo pa ne več kot 60 minut dnevno. Manj je boljše.

Naprave naj ne bodo otroku dostopne vsak dan. Strokovnjaki priporočajo t. i. digitalne poste – dneve brez uporabe naprav, ko so otroci npr. vsaj 1-krat tedensko brez zaslona.

Natančna časovna priporočila slovenskih pediatrov za uporabo zaslonov v prostem času so v spodnji tabeli.

 

Do 2 leti2-5 let6-9 let10-12 let13-18 let
BREZ ZASLONOVMANJ OD 1 URE NA DAN (narašča s starostjo)DO 1 URE NA DANDO 1,5 URE NA DANDO 2 URI NA DAN
Otrok potrebuje polno pozornost staršev in čim več očesnega stika.Otrok naj bo pred zaslonom le v spremstvu staršev.Samostojna uporaba zaslonov naj bo le izjema (npr. delo za šolo).Starši naj se pogovarjajo o otrokovih aktivnostih pred zasloni in jih v dogovoru z njim tudi spremljajo.Z mladostnikom se je treba redno pogovarjati o njegovih aktivnostih pred zasloni.
Priporočeni Čas Uporabe Zaslonov Pri Otrocih Otroka
Strokovnjaki svarijo: Ne uporabljate naprav med vsakodnevnimi rutinskimi aktivnostmi, kot so obroki, navajanje na kahlico ali umivanje zob, in z namenom uravnavanja razpoloženj, kot sta razdraženost in zdolgočasenost.

Pomembno je tudi, kaj otroci gledajo in kako

Pri vzpostavljanju zdravih navad uporabe naprav nam lahko pomagajo naslednja strokovna priporočila:

  • Ne uporabljajmo naprav med vsakodnevnimi rutinskimi aktivnostmi (med obroki, umivanjem zob, navajanjem na kahlico ipd.) in z namenom uravnavanja čustev ter razpoloženj (npr. utrujenost, razdražljivost, zdolgočasenost).
  • Preverimo primernost vsebin – naj bodo razumljive, poučne, brez nasilja.
Priporočeni Čas Uporabe Zaslonov Pri Otrocih Otroka Otroški Park
Naročniki paketov NEO lahko v Otroškem parku brskate med zabavnimi in poučnimi vsebinami, ki so razvrščene glede na starost otrok.
  • Na napravah, povezanih z internetom, uredimo nastavitve/aplikacije/programe za starševski nadzor (filtiriranje otrokom neprimernih vsebin, blokiranje oglasov ipd.).
  • Naprave naj ne bodo prosto dostopne otroku, starši naj odločajo o uporabi naprav. Naprave naj imajo svoje mesto v stanovanju; spalnica in otroška soba nista prostor za naprave. Na to je dobro otroke navaditi že od začetka.
  • Naprave ponudimo otroku šele, ko so zadovoljene vse njegove pomembne potrebe – gibanje, igra, čas s starši, biološke potrebe ipd. Vsaj 1 uro pred spanjem otroku ne ponujamo naprav.


Pomembno je tudi, da otroke že od prve uporabe zaslonov (televizija, tablica, prenosnik ali mobitel) navajamo na zmerno in odgovorno rabo, pri tem pa ne smemo pozabiti, da smo sami otrokom največji vzor.

Varen Splet Naprave Hero

Kako zaščititi otroke pred grožnjami spleta?

S storitvijo Varen splet lahko na domačem omrežju in vseh napravah v omrežju blokirate neželene spletne vsebine in tako otroku omogočite varno brskanje po spletu.