Spletno zalezovanje in 'grooming'
Ena izmed najbolj resnih nevarnosti na spletu je spletno ali 'cyber' zalezovanje, ki vključuje nezaželeno, nadležno ali celo grozeče komuniciranje na spletnih platformah ali celo prošnje po osebnih informacijah.
Podobno je s spletnim 'groomingom'. Spletni 'groomerji' z otroki zgradijo poseben odnos in jih postopoma prepričujejo, naj jim pošljejo svoje gole fotografije. Ker na spletu zlahka skrijejo svojo identiteto, se pogosto pretvarjajo, da so otrokovi vrstniki, včasih pa se izdajajo tudi za slavne osebnosti ali vplivneže. Dobro je, da se starši o tem z otrokom pogovarjamo in jih seznanimo o možnih zlorabah na spletu, saj jih tako lahko lažje prepozna in ustrezno odreagira.
Prevzemanje identitete ali lažni profili na družbenih omrežjih
Kadar druga oseba naredi spletni profil s tujo sliko ali v tujem imenu, je s tem posegla v tujo zasebnost. Z lažnimi profili lahko žali žrtvine prijatelje, objavlja neprimerne komentarje in spodbuja k širjenju neresničnih vsebin. Otroško zbadanje je bilo včasih omejeno na otroško igrišče, danes pa se je preselilo na splet. Vse več je lažnih profilov s t. i. posnetki 'deep fake', ki otroka, ki si ga družba vrstnikov privošči, močno prizadene in lahko pripelje do velikih stisk.
Izsiljevanje z intimnimi posnetki (ang. sextortion = sex + extortion)
Predstavlja dejavnost spletnega izsiljevalca, ko z našimi intimnimi fotografijami, ki smo jih poslali sami ali jih je izsiljevalec sam pridobil, od nas zahteva določeno korist, kot so nove intimne fotografije, denar ali celo srečanje v živo.
Pomembno je, da smo pozorni na obnašanje otroka, in da, če je v stiski in se drugače obnaša, pomislimo, ali se je morebiti srečal z neprimerno vsebino, nasiljem ali prevaro. O tem se pogovarjamo ter po potrebi pravočasno ukrepamo in otroku priskočimo na pomoč. Seznanimo otroke s brezplačnimi številkami, ki so jim na voljo, da lahko tudi sami poiščejo pomoč pri strokovnih službah, ki bodo otrokom lahko pomagale.
Včasih se otroci lažje kot staršem zaupajo drugim osebam. Zato je tu TOM.
Starši lahko otroka seznanijo s TOM-om, tj. telefonom za otroke in mladostnike. Na brezplačni številki 116 111 lahko otroci svetovalcem zaupajo svoje težave, jih prosijo za nasvet in dodatne informacije. Anonimnost in zaupnost pogovora sta zagotovljeni. Na pomoč so priskočili že številnim otrokom in mladostnikom.
Pogosto je tovrstne težave lažje zaupati nekomu, ki ga ne poznaš, ker ti je neprijetno. Otroci in mladostniki tako lahko vedno pokličejo na TOM – telefon za otroke in mladostnike. Na brezplačni številki 116 111 lahko svetovalcem zaupajo svoje težave in jih anonimno prosijo za nasvet.