Določitev časovnih omejitev uporabe interneta
Internet je fantastično orodje. Vseeno pa moramo paziti, da otrok na njem ne preživi preveč časa in da se ob uporabi dobro počuti. Prekomerna raba interneta lahko povzroči različne težave, med drugim tudi:
- težave s pozornostjo,
- psihološke težave,
- debelost,
- odvisnost od interneta,
- težave s prehranjevanjem in
- spanjem.
Otroka spodbujajmo k omejeni uporabi interneta in k ravnovesju med zabavo na spletu in druženjem v živo.
Mlajši otroci potrebujejo krajše časovne omejitve, saj njihova sposobnost obvladovanja spletnih vsebin še ni tako razvita. Za otroke med 6. in 9. letom starosti je priporočljiva uporaba interneta do 1 ure na dan, za otroke od 10. do 18. leta starosti pa od 1,5 do 2 uri na dan. Za več informacij preberite naš zapis: Koliko časa so lahko otroci pred zasloni glede na starost.
Določimo jasna pravila glede časa uporabe interneta in pri tem vztrajajmo. S tem otroku pomagamo razviti rutino in razumeti pomembnost omejevanja časa za uporabo digitalnih naprav.
Najbolje je, da starši z otrokom pripravimo družinski načrt uporabe zaslonov. V njem na primer določimo, da med obroki nihče ne bo uporabljal zaslonov, da bo otrok igral samo igrice, ki jih bo izbral skupaj s starši, pa tudi, da starši omejitev dostopa do interneta ne bomo uporabljali kot kazen.
Starši se z otrokom pogovorimo o primernih vsebinah ter mu omejimo dostop do neprimernih spletnih strani. Redno moramo preverjati, ali otrok spoštuje določena pravila, ter biti pozorni na morebitne spremembe v njegovem vedenju, ki bi lahko nakazovale na težave na spletu. Tako bo otrok ustvaril varno in odgovorno spletno okolje, ki mu bo pomagalo organizirati čas tako, da bo lahko užival tudi v drugih aktivnostih.