Sharenting iz vidika otrok
Tudi otrokom ni prijetno, da se njihove slike brez dovoljenja ali celo vednosti znajdejo na spletu. Spodaj preberite izjavo naše študentke Nine:
"Pred nekaj leti sem bila kot najstnica šokirana, ko sem preverila profil svojih staršev na Facebooku in ugotovila, da sta objavila veliko mojih fotografij. Presenetilo me je, koliko fotografij sta delila, od rojstnodnevnih zabav, prvega šolskega dne, božičnih zabav do vsakdanjega življenja in številnih drugih intimnih trenutkov.
Sama sem oseba, ki na družbenih omrežjih ne deli veliko, ker mi to ni všeč, poleg tega pa razumem tveganja in nevarnosti pretiranega deljenja, medtem ko moja starša očitno tega nista razumela. Neprijetno mi je bilo zaradi številnih vsebin, katerih deljenja ne bi nikoli dovolila, če bi za to vedela. Počutila sem se, da je bila kršena moja zasebnost, in nenehno sem razmišljala o tem, koliko ljudi je videlo te fotografije, saj profili staršev niso bili zasebni.
Razmišljala sem, ali so te slike videli tudi moji prijatelji ali sošolci, in bilo me je strah, da me bodo zaradi teh slik nadlegovali. Najhuje pa je bilo to, da sem se počutila popolnoma izigrana s strani svojih staršev. Čeprav vem, da mi z deljenjem najinih intimnih trenutkov nista želela škodovati, se mi je zdelo, da sta me izdala, saj me nobeden od njiju ni vprašal, ali se strinjam z deljenjem teh slik in videoposnetkov. Nista se posvetovala z mano in mi nista povedala, da sta o meni objavljala na družbenih omrežjih, dokler nisem sama ugotovila, da je skoraj celo moje otroštvo na internetu.
Staršem in otrokom svetujem, naj spoštujejo zasebnost drug drugega. Starši naj vedno pridobijo soglasje svojih otrok, preden delijo njihove slike na spletu, in naj bodo previdni pri tem, kaj delijo. Otroci pa naj bodo s starši odkriti in jim povedo, če se počutijo neprijetno zaradi vsebine, ki jo starši delijo o njih. Samo z vzajemnim spoštovanjem in odprtim pogovorom lahko ohranimo zdrave odnose in zasebnost."