V sodobnem svetu so videoigre postale del vsakdanjika za milijone ljudi po vsem svetu. Nekateri se ob njih sproščajo, drugi tekmujejo, tretji pa v igrah najdejo celo svojo karierno pot.
Kljub temu da so videoigre pogosto obravnavane kot preprosta oblika zabave, je resnica veliko kompleksnejša.
Če vas zanima, kako izkoristiti prednosti videoiger, ne da bi zapadli v njihove pasti, poslušajte epizodo podkasta Uživajmo pametno. Nik skupaj z gosti razkriva, kako videoigre niso le način za preganjanje dolgčasa, temveč interaktiven medij, ki ima potencial za oblikovanje naših sposobnosti, odnosov in celo karierne poti.
V podcastu Uživajmo pametno z naslovom Igričarstvo – nov svet, nove navade se Nik Škrlec pogovarja z dvema strokovnjakoma na tem področju – Rokom Gumzejem, voditeljem slovenske oddaje o igrah GG ter predavateljem in svetovalcem v centru Logout, ter Anžetom Novakom, vplivnežem in igričarjem, ki ga mnogi poznajo pod imenom Wortex.
Rok Gumzej, voditelj priljubljene oddaje GG, poudarja, da videoigre niso le zabava – so novodoben medij, ki igralcem omogoča, da aktivno vplivajo na zgodbo. Medtem ko pri gledanju filmov ali branju knjig pasivno spremljamo vsebino, so videoigre edinstvene v tem, da nas postavijo v središče dogajanja. Omogočajo namreč, da sami sprejemamo odločitve in posledično nosimo odgovornost za njihove posledice. Igralci oblikujejo in ustvarjajo lastne zgodbe, kar odpira povsem nov svet možnosti, daje občutek avtonomije in povezanosti z digitalnim svetom, ki ga ne more ponuditi noben drug medij.
Preberite si tudi naš zapis na temo oznak PEGI.
Za mnoge mlade videoigre predstavljajo več kot le prostočasno dejavnost, lahko so način življenja. Anže Novak, ki je svojo ljubezen do iger spremenil v uspešno kariero kot YouTuber in vplivnež, poudarja, da je prehod od igranja iger za zabavo do profesionalne kariere zahteven, a izjemno nagrajujoč. "Če hočeš iz tega narediti kariero, moraš v to vložiti ogromno truda in časa," pove.
Mnogi sanjajo o uspehu v svetu igričarstva, a je realnost povsem drugačna. Kako je njemu uspelo, preverite v podkastu.
Čeprav igre ponujajo nešteto pozitivnih izkušenj, je postavljanje meja bistvenega pomena, še posebej pri mlajših igralcih. Anže Novak poudarja pomen iskanja ravnotežja, saj za dobro počutje igre ne smejo nadomestiti osebnih stikov. Igričarstvo oziroma gaming je lahko zabavno in sproščujoče, a hitro lahko postane zasvajajoče. Igričar zato poudarja pomen upravljanja s časom – najprej šola in obveznosti, potem zabava.
Rok Gumzej ob tem izpostavi pomembnost zavedanja o tem, kaj in koliko igramo. Starši igrajo ključno vlogo pri oblikovanju zdravega odnosa otrok do videoiger. Poznavanje iger, ki jih otroci igrajo, ter aktivna komunikacija o tem, kaj otroci v igrah doživljajo, sta nujna.
V podcastu poda ključne korake pri postavljanju jasnih meja in svetuje, kako se izogniti konfliktu z otrokom.
Preberite si tudi naš zapis na temo: Kako otroku primerno omejiti uporabo spleta.
Medtem ko igre ponujajo številne priložnosti za učenje in zabavo, prinašajo tudi določene nevarnosti, ki na mladostnike prežijo na spletu. Gumzej opozarja na nevarnosti, kot so mikrotransakcije, ki so lahko finančno obremenjujoče, in neprimerne vsebine v igrah. Starši bi morali biti pozorni na to, s kom njihovi otroci komunicirajo in kakšne igre igrajo, ter sprejeti ustrezne ukrepe za zaščito.
Igrajmo pametno in odgovorno!
Videoigre niso le zabava, so pomemben del sodobne kulture in digitalne izkušnje, ki oblikuje naše življenje na različne načine. Čeprav so lahko pobeg iz resničnosti, ne smemo pozabiti na pomembnost osebnih odnosov in fizičnih aktivnosti. Tako kot pri vseh stvareh v življenju je tudi pri videoigrah pomembno najti pravo mero.
Vabljeni k poslušanju celotne epizode podkasta Uživajmo pametno, kjer boste izvedeli še več o tem, kako pametno uživati v digitalnem svetu in kako lahko videoigre obogatijo vaše življenje.